Министърът на правосъдието Христо Иванов очаква становището на Венецианската комисия, което се очаква да бъде оповестено официално на 23 октомври, да успокои дебата за промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа. Министърът смята да присъства на сесията, на която ще бъде обявено. [manaul_related_posts]
Той очаква становището на Венецианската комисия да даде един тласък и увереност на българската политическа класа, че реформата в правосъдието е наистина необходима.
„Моята загриженост е белият шум, отклоняването на вниманието от това, което трябва да направим като страна. Малко е да се надявам след Венецианската комисия да приключи. Знаете, ние похабихме чудовищна публична енергия в обсъждане на това, какво престъпление изобщо е да се премахва тайното гласуване във ВСС. Какви ли неща не бяха избълвани? Това беше атентат срещу цивилизацията. А може би не е?! Аз се надявам просто Венецианската комисия да има една такава финализираща върху дебата роля, да се фокусираме върху това, което трябва да го свършим, да го свършим по най-добрия възможен начин. Това ще стане с усилията и идеите, разбира се, на всички в парламента. А вече какво, кой ще предлага, нека да не врачуваме, срокът изтича другата седмица, ще видим“.
Правосъдният министър заяви, че очаква в парламента да се формира стабилно мнозинство, което подкрепя конституционната промяна на модела на управление на съдебната власт и „най-накрая наистина получаваме едно авторитетно потвърждение колко е важно това“.
Според неофициална информация, освен явното гласуване във ВСС, Венецианската комисия подкрепя разделянето на Висшия съдебен съвет на две камари – съдийска и прокурорско-следователска, избирането на парламентарната квота с квалифицирано мнозинство и настоява за гаранции за независимостта на съда от прокуратурата.
Реформа в юридическото образование
Социологическо проучване сред практикуващи юристи за оценка на юридическото образование в България сочи отчайваща откъснатост от практиката, стана ясно днес при представяне на резултатите от него. Реформата в юридическото образование е третият значим пакет от реформи, който Министерството на правосъдието публично презентира след проекта за промени в Конституцията и в Закона за съдебната власт.
„Залогът на тази реформа е качеството на човешкия ресурс, който влиза не само в съдебната власт, но и във всички институции и дейности, били те публични или частни, свързани с правото. Говорим не само за знания, но и за манталитет и професионална култура, особено за култура на независимост. Затова тази реформа, която се очаква от години, е ключова, тя дава гаранция за високото качество на хората, които влизат в системата“.
Това заяви днес министърът на правосъдието Христо Иванов на брифинг, в който участваха още един от заместниците му – Петко Петков, ръководител на междуведомствената група за анализ и оценка на състоянието на обучението по право и необходимите изменения в регламентацията, доц. д-р Петя Кабакчиева от катедрата по социология при СУ „Св. Климент Охридски“, и преподавателят по право на ЕС доц. Христо Христев от СУ.
Министерството на правосъдието смята да своите идеи за реформа на юридическото образование първо, с реформа в минималните изисквания за обучението по право, чрез което ще се търси решение на проблемите за съдържанието, начина на преподаване и изхода от юридическото образование. Второ, през публикувания вече законопроект за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), където се предвижда сериозна промяна в правилата за провеждане на практическите стажове и теоретико-практическия изпит.
Независимо дали ще се възприеме идеята за единен държавен изпит или не, Министерството на правосъдието има волята да превърне теоретико-практическия изпит в наистина сериозен филтър на входа към практиката, какъвто в момента няма, заяви Христо Иванов.
Работната група за изготвяне на предложенията за промени в Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „Юрист“, вече е края на своята работа, фокусирана към минималните изисквания.
Министерството има намерение да обяви проекта за обществено обсъждане в началото на следващата седмица и няма да се ограничава до минималния 15-дневен срок за обсъждане. След като проектоизмененията бъдат обявени, те ще бъдат разпратени до всички основни заинтересовани субекти с покана за становища. След това ще се проведе широка публична дискусия, защото МП държи на провеждането на сериозен дебат, със същия подход, както и на проекта за промени в ЗСВ.
Основните дефекти на обучението по право, което виждат практикуващите юристи е в неговата фрапираща откъснатост от практиката, и в неактуалната, остаряла програма за обучение, която включва редица много остарели дисциплини, а игнорира други, изключително важни, като например право на ЕС, права на човека, банково, данъчно, застрахователно право, обществени поръчки и др. Това е една от основните констатации в социологическото проучване за оценката на юридическото образование.
То е проведено чрез онлайн анкета, разпратена по имейли посредством професионалните организации на юристите, както и до окръжните съдилища, с идеята да се обхванат максимален брой юристи, практикуващи различни аспекти на юридическата професия. Общият брой попълнени анкетни карти е 494, сред които преобладават младите юристи, завършили скоро висшето си образование, най-вече в СУ. Около 40 на сто от анкетираните имат поглед върху юридическото образование в чужбина, повечето работят в столицата, малко повече са жените над мъжете. Представени са адвокати, юрисконсулти, съдии, преподаватели, в по-малка степен прокурори и
докторанти.
Предлагат се доста нови учебни дисциплини, както и увеличаване на хорариума на вече съществуващи. Нужен е сериозен експертен дебат върху единните държавни изисквания – кои са необходимите задължителни дисциплини за юристите, какъв да е техният хорариум, възможно ли е отпадането на някои от тях или намаляването на хорариума им; какви нови дисциплини да се въведа. Иска се по-голям фокус върху международното
право и правото на ЕС; включване на нови дисциплини като: публично предлагане на ценни книги, регистърно производство; материално право на ЕЕ, вътрешен пазар, съдебна защита; включване на дисциплини, засягащи
регулацията на определени сфери – енергетика, териториално устройство и строителство, медицинско право, спортно право, включително и неспецифично правни дисциплини, подпомагащи реализацията на младите юристи, като обучение за използване, търсене и обработка на информация; за работа с правни информационни системи; счетоводство; маркетинг и мениджмънт / с оглед търсенето на клиенти, публично говорене, писане на
научни разработки.
Поставя се въпросът за по-сериозно изучаване на чужди езици с акцент върху юридическа терминология и лексика.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.