Банките са най-сигурни в Канада, Нова Зеландия и Австралия. Тези държави са на първите три места в изследване на глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум, чиито резултати представя Business Insider.
Данните са основани на възприятията на гражданите, които са питани как възприемат стабилността на банките. Страните са оценени от 1 (банките имат нужда от повече пари) до 7 (банките като цяло са стабилни).
Изследването показва, че хората във Великобритания и САЩ като цяло не вярват на банковите си системи след финансовата криза от 2008 г. Обединеното кралство е на 89-о място, а Щатите на 49-о – след Хондурас, Намибия и Перу.
Ако погледнем само 34-те страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, които се смятат за стравнително развити икономики с демократично управление, резултатите са следните:
11. Чехия
В банковия сектор доминират чуждестранните банки но потребителите изглежда нямат нищо против – и техните оценки поставят страната на 11-о място по безопасност в света.
10. Швейцария
Въпреки че е в топ 10, хората все повече губят вяра в швейцарските банки. Страната има вековни традиции в пазенето на банковата тайна, но тя се отменя. А тази година швейцарската национална банка загуби $51 милиарда, след като „отвърза“ швейцарския франк от еврото.
9. Словакия
Също като Чехия и на словашкия пазар доминират чужди банки, които държат 90% от активите в банковата система. Сред тях трезорите от Австрия и Италия са с най-голям дял.
8. Израел
В Израел не е имало банкова криза от 1983 г., когато правителството пада именно заради срив на банките. Държавата продължава да е най-големият акционер в много от т.нар. частни банки.
7. Люксембург
Не е изненада, че страната е с висок резултат, защото е известна с финансовия си сектор. Banque et Caisse d’Épargne de l’État е деветата най-сигурна в света.
6. Чили
Банковият сектор в Чили е добър пример за положителните ефекти след криза. Икономическият растеж на страната се срива с 13% през 1982 г. след мащабна банкова криза. През 80-те и 90-те са приети нови закони, благодарение на които Чили вече има една от най-сигурните банкови системи в света.
5. Норвегия
Норвегия преживя банкова криза през 1991 г., при която две от четирите най-големи банки на страната се сринаха. Властите промениха законите, за да стабилизират сектора.
4. Финландия
Банковият сектор на Финландия е доминиран от кооперативни и спестовни банки, които не поемат малко рискове. Гуверньорът на централната банка Ерки Ликанен е сред първите предложили да се раздели инвестиционното банкиране от депозитното сред европейските банки.
3. Австралия
Малка група от 4 банки формират по-голямата част от банковия сектор, докато чуждите са силно регулирани, за да е стабилна системата.
2. Нова Зеландия
Банковият сектор е доминиран от 5 големи банки. Заради сносните печалби и малката конкуренция секторът процъфтява.
1. Канада
Открай време банките в Канада са олицетворение на стабилността. За сто години в страната са фалирали само 2 малки регионални банки, а по време на Голямата депресия през 30-те години на миналия век няма нито един подобен случай.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.