• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Ureport | 300 думи | А може ли Супер Бойко да вдига самолети

А може ли Супер Бойко да вдига самолети

01 окт., 2015 Никола Божков 300 думи Коментарите са изключени за А може ли Супер Бойко да вдига самолети
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

Бойко Борисов

Новината, че премиерът Бойко Борисов е успял да разубеди шефа на Военно-въздушните сили (ВВС) генерал-майор Румен Радев да върне оставката си, не е новина, а сценка от пиеската за „многострадалната армия“. Както обясни командир Радев, двамата си поговорили като мъже – честно и откровено, и Борисов обещал едни пари за военната авиация.

Още по темата

  • Плевнелиев няма да свиква нов КСНС за мигрантската криза
  • Договорено: Полша ще ремонтира МиГ-овете
  • Удар под кръста на ГЕРБ за военното разузнаване
  • Супер Бойко спасява ВВС
  • БСП иска оставката на Ненчев, шефът на ВВС даде своята
  • ДПС поиска президентът да свири сбор заради Сирия
  • "Лили, кажи какво си направила..."
  • Русия удари в сирийския град Хомс
  • България няма да купува изтребители - съседите ще пазят
  • България се отказа да заделя до 2% за отбрана
  • Русия с картбланш да праща войски в Сирия
  • НАТО настоява за координация между САЩ и Русия в Сирия
  • Ненчев не иска да праща МиГ-овете в Русия заради санкциите
  • Президентът се обяви за край на военните сделки с Русия
  • До края на 2016 Полша ремонтира шест МиГ-а
  • Борба с корупцията всъщност няма, сочи дипломат от САЩ
  • БГ изтребителите може да се ремонтират с 3D-принтери
  • Тука има, тука нема изтребители
  • ... Поради что се срамиш да се наречеш натовец?

Същият този Борисов, на заседание на правителството вчера, отмени приетата от същото това правителство програма, която увеличаваше парите за отбрана до 2020-а с по 0.1% на година. Така, както бяхме обещали на срещата на върха на НАТО в Уелс. И ги закова на нивото им от 2014-а. Днес същият този Борисов, опалаа!, намира едни милиони за ВВС.

Офанзивата за оставката на военния министър Николай Ненчев, на която сме свидетели днес от партиите с проруска ориентация – БСП, АБВ и „Атака“, е с умишлено сбъркан адресат. Няма спор, че Ненчев не е от най-компетентните министри на отбраната, които България е имала, но няма спор и че не е по-малко компетентен от Ангел Найденов, Николай Цонев или Веселин Близнаков.

Състоянието на българската военна авиация не е влошено нито от вчера, нито от днес. Но по Ненчев се удря, първо, защото е от Реформаторския блок – а по министрите на Реформаторите бият и „свои“, и „не-свои“, второ, защото ремонтът на МиГ-овете ще е в Полша, а не в Русия и Москва предприе офанзива от месеци да попречи на сделката, трето, за да се измести фокуса от НАТО и изискванията на Алианса.

Всъщност авиацията ни е заземена заради позицията на Борисов, която той следва още от първия си премиерски мандат – не му било времето за бойни самолети, било то нови или втора ръка. Оправданието му е неизменно едно и също – България не е в добро финансово състояние. (Нищо, че хвалбата, че сме сред отличниците на Европа беше рефренът на първия кабинет на ГЕРБ).

Това означава, разбира се, че властта загърбва честите напомняния от страна на Алианса, че България има задължения като член – и страна по договор, които следва да изпълни. Но това така и не става – и последните решения на правителството го потвърждават.

Опитът за компенсация е преразпределение на схемата, по която се харчат парите за армията, като се реже от тези за заплати, които са 3/4, за да се даде малко за капиталови разходи, които бяха най-малко. Де факто значи съкращения.

Пари за изтребители така и не се намериха, но властта охотно плати сметката за предизвикания срив на КТБ (и разклатената ПИБ) – изтегли, за сметка на данъкоплатците, разбира се, малко над 3 милиарда. Значително по-малко са средствата за изтребители. Колкото милиарда за магистралите, неразписан в бюджета за 2015-а, но изваден от Борисов и сие в средата на годината – от емитирания на външните пазари дълг.

Така че Супер Бойко няма как да вдигне самолетите. Защото самолети няма. Всъщност дължи обяснение защо е избрал магистралите пред самолетите – или КТБ? И кога всъщност Фондът за гарантиране на влоговете на гражданите в банките ще върне в бюджета тия 3 милиарда, които властта изтегли и му даде назаем?

Едно е сигурно – Кремъл и съюзниците му в България искат да имаме слаба бойна авиация. Поради това се прави възможното да не се допусне възможността в Закона за отбраната и въоръжените сили въздушната охрана да може да се осъществява и от бойни самолети на други държави. Опорната точка е „да не даваме българското небе на чужди врази“. Натовците за свои или чужди ги броим!?

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • аферата "КТБ", Бойко Борисов, изтребител, изтребители, КТБ, миг 29, министерство на отбраната, МО, НАТО, премиер, Румен Радев, самолети

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Най-четени
  • Най-нови
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Валутни курсове

1  CHF =  1.84373 лв
1  EUR =  1.95583 лв
1  GBP =  2.19583 лв
1  USD =  1.76137 лв

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Ureport във Facebook

Ureport.bg

Ureport в Twitter

Tweets von @"ureportbg"

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Категории

Архив

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
  • За нас
  • Общи условия
  • Контакти
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.