Ureport | Политика | Близкият изток | Защо Асад няма да падне
Повече от 4 милиона сирийци са разселени заради гражданската война, която не стихва четири години, но сирийският президент Башар ал-Асад не е един от тях. С пет факта Иън Бремър, президент на една от водещите консултантски компании – „Евразия груп“, обяснява пред TIME защо Асад, който управлява от 15 години Сирия, ще остане на власт.
1. Добри приятели
В момента Асад контролира 25% от територията на Сирия и ще продължи да се бори за нея така, сякаш животът му зависи от това – защото най-вероятно е и така. Районите под негов контрол са няколко големи центъра с население по крайбрежието, но това е достатъчно, ако продължава да получава подкрепа от чужбина.
Русия се надява да си осигури военна опора и да защити достъпа си до дълбоководно пристанище в Средиземно море – единственото руско пристанище извън бившия СССР Латакия, като изпрати на Асад през последните седмици десетина танка Т-90, 15 гаубици, 35 бронетранспортьора и 200 морски пехотинци. И това може да е само началото.
В допълнение, шиитски Иран е притеснен, че Сирия ще падне в ръцете на сирийските бунтовници, подкрепяни от Саудитска Арабия, най-сериозният противник на Техеран в региона. Затова е отпуснал на режима на Асад помощ от $1 милиард, за да внася особено необходими стоки.
Падането на санкциите за Иран и нарастващите приходи от производството на 1 милион барела петрол ежедневно сочат, че тази помощ няма да свърши. Техеран и Москва формулират своята подкрепа категорично като антиджихадистки ход – противодействие на радикалната сунитска групировка „Ислямска държава“ – на Запада ще му е по-трудно да я отхвърли.
2. Познатият дявол
Не само руската и иранската подкрепа осигуряват оставането на власт на Асад. Фактът, че сирийският президент е по-малката от двете злини и това, че Западът не може да си позволи повече вакуум на властта в Близкия изток, също играе роля.
В геополитиката, както и в живота, познатият дявол е по-добър вариант от непознатия.
„Ислямска държава“ (ИД) вече притежава повече от 50 на сто от сирийската територия. Това е без съмнение най-добре финансираната и оборудвана терористична организация, която светът някога е виждал, и печели повече от $1 милион на ден чрез изнудване и данъци.
Приблизително трийсет джихадистки групировки в 18 страни по света се врекоха във вярност на ИД. Повече от 20 000 чуждестранни бойци от над 50 страни са се присъединили към каузата на терористите. Асад е жесток деспот, но той е регионален и премерен риск. ИД има потенциала да се превърне в глобална сила.
3. Многото форми на трагедията
Докато се разгаря сирийската гражданска война, народът ще продължи да плаща цената. Към днешна дата над 200 000 сирийци са загубили живота си по време на войната, 4 милиона души са напуснали страната, а още 7.6 милиона сирийци са разселени в самата Сирия. (Ливан например е приютил най-висок дял сирийски бежанци – 1.1 милиона в страна с население 4 милиона, и в някои държавни училища вече има повече сирийски, отколкото ливански ученици.)
Това означава, че като цяло повече от половината от населението е в движение от 2011 г. насам. Американският еквивалент – като дял от общия брой на населението, на този демографски шок е изгонването от дома на всеки гражданин на щатите Калифорния, Тексас, Флорида, Ню Йорк, Илинойс, Пенсилвания, Охайо, Джорджия и Северна Каролина.
Но дори гражданската война да свърши утре, тези хора няма да имат кой знае каква страна, в която да се завърнат. От 2011 г. сирийската икономика се е свила с повече от 50 на сто, а сирийската лира е загубила 80% от стойността си спрямо долара. Човешките разходи за войната говорят сами за себе, а като се добавят и икономическите, остава една изнемощяла страна, независимо дали Асад ще остане на власт или не.
4. Война на два фронта
За войната с „Ислямска държава“ Иран е дал повече пари на Асад, а Русия – повече оръжия. Но макар западните страни отчаяно да искат да победят ИД, те не са готови да направят това с цената на подкрепа за Асад.
САЩ опитаха да обучават сирийски бунтовници срещу ИД вместо тях, но след $500 милиона инвестиции, имат само „четири или пет“ американски обучени бунтовници като доказателство за това – и това не е печатна грешка. Обучението беше характеризирано като пълен провал.
Като се има предвид тяхната непоколебима опозиция срещу Асад, западните сили сега са възприели политика на „разделяй и владей“ срещу ИД. Затова се съюзяват с иракските кюрди, на които САЩ обещаха близо $180 милиона военна подкрепа.
Целта е да се отслаби ИД, като я принуждава да води война на два фронта, но дори и в този план има големи проблеми. Западните сили не дадоха същата подкрепа на кюрдите, които също се бият срещу джихадистите, но от сирийската страна.
5. Защо Турция е от значение
Защо не предлагат същата помощ на сирийските кюрди ли? Защото Турция няма да го позволи. Като единствения член на НАТО, който има обща граница със Сирия и Ирак, Турция е от решаващо значение за всяко военно действие в тези страни. Засега турският президент Реджеп Тайип Ердоган е по-заинтересован в бомбардирането на кюрдските бунтовнически групи, отколкото бойците на ИД.
До края на август Турция е извършила 300 въздушни удара срещу Кюрдската работническа партия (ПКК) и само три срещу позиции на ИД. Турция има сложна и жестока история с кюрдските сепаратисти в региона от над 30 години. Ердоган планира да използва войната в съседната страна, за да опита да възстанови абсолютното мнозинство на партията му – Партията на справедливостта и развитието, с изборите по-късно тази есен.
Но преднината на ПСР е нараснала само с 0.5% от изборите на 7 юни, когато прокюрдската Народна демократична партия на Демирташ лиши ПСР от абсолютното й мнозинство. Въпреки че има още време преди турците да се отправят към изборните урни на 1 ноември.
Турция подчертава фундаменталния проблем с войната в Сирия: всеки играч има собствена цел. Турция иска да се бори с кюрдите, Иран иска да победи сирийските бунтовници, подкрепяни от Саудитска Арабия, фокусът на САЩ е в ИД, а Путин трупа политически активи от „изправянето срещу Запада.“
Съюзи и съперничества се припокриват, само с един ясен победител: Асад. Той може да се бие с „Ислямска държава“ за контрол над Сирия, но именно възходът на ИД го държи на власт.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.