Първата про-военна промяна в конституцията на Япония след Втората световна война предизвика най-масовите протести в страната от десетилетия.
Горната камара на японския парламент е на път да приеме първата голяма промяна в пацифистката конституция на страната, приета след световната война, въпреки острата опозиция, прераснала във физически сблъсъци межу депутати, съобщи CNN.
Историческото гласуване бележи най-голямата промяна в японската военна политика от 70 години. То предизвика и едни от най-големите протести в Токио от десетилетия.
До сблъсъците в законодателния орган се стигна, защото опозиционни депутати, членове на специална комисия на горната камара, се опитаха да забавят вота. В крайна сметка законът мина, а това беше едно от основните препятствия пред гласуването му.
Противоречивото законодателство преформулира член 9 от японската конституция, който отхвърля войната като средство за решаване на международни спорове.
С промяната се позволява на Япония да упражнява колективна самозащита, което дава възможност на японската армия, позната като Сили за самоотбрана (SDF), да се сражава в чужбина и да защитава съюзниците си при определени ограничени условия.
Аргументите „за“
Поддръжниците на законопроекта, включително САЩ, смятат, че Япония трябва да разшири ролята на армията си, за да може да противодейства на евентуални заплахи от Китай и Северна Корея. И двете страни продължават да развиват военните си програми и тези за ядрени оръжия.
По-рано през септември Китай проведе най-големия си военен парад в историята, за да отпразнува 70-годишнината от победата срещу Япония във ВСВ. Пекин продължава да има териториални спорове с редица от азиатските си съседи в Източно и Западнокитайско море.
На 15 септември Северна Корея предупреди САЩ и съюзниците им, че е готова да използва ядрения си арсенал по всяко време. Очаква се КНДР да изстреля нов сателит с далекобойната си ракета в следващите седмици.
Върху Токио се оказва международен натиск да разшири ролята на армията си, за да защитава интересите на ключовите си съюзници, включително САЩ. А Америка е задължена с договор от 1960 г. да защитава Япония.
Аргументите „против“
Рисковете за собствените интереси на Япония обаче предизвикаха недоволство по улиците на Токио. Противниците на законопроекта смятат, че 70 години на пацифизъм се хвърлят на вятъра без достатъчно публични дебати и обсъждания. Те се опасяват за последиците от изпращането на войници, които нямат достатъчно опит, зад граница.
В последните няколко седмици десетки хиляди демонстранти се събират пред сградата на японския парламент. Това са най-големите протести от над 50 години на учители, студенти, работници и пенсионери.
Някои са облечени в работните си униформи, други с училищни, с тениски, с кърпи по лицата, или носят плакати с надписи като „Не на войната! Не на Абе!“. Съобщението е предназначено за премиера Шиндзо Абе, срещу когото недоволството расте, защото прокара противоречиви закони за отбраната през парламента.
Някои демонстранти дори го сравняват с Хитлер и рисуват свастики по плакатите му. Символиката е ясна: Абе е диктатор в очите на мнозина.
Общественото мнение
В социологическите проучвания се вижда ясно съпротивата срещу хода на властите. В скорошно изследване на вестник „Асахи Шимбун“ 54% от запитаните са против, а едва 29% подкрепят законопроекта. Три четвърти от анкетираните казват, че дебатите в парламента са били недостатъчни.
Икономическата цена
Опасения има и за потенциалния ефект на поправките върху бюджета за отбрана на Япония във време, когато страната се бори с нарастващия дефицит и хроничната икономическа стагнация.
Харчовете биха се увеличили при мисии на армията. Японското министерство на отбраната вече поиска увеличение на бюджета му с 2.2% спрямо 2015 г. до $41.7 милиарда.
Увеличените разходи за отбрана могат да укрепят японската отбранителна индустрия, след като Абе премахна самоналожената забрана за износ на оръжия и военна техника, наложена през 60-те години.
С промяната японските оръжейни компании ще могат да продават на нови пазари.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.