Росен Плевнелиев и Джеймс Апатурай. Снимка: БГНЕС
Военните не трябва повече да възлагат поръчки на руски производители на оръжие, заяви днес президентът Росен Плевнелиев при откриването на новия минищаб на НАТО в София – т.нар. „Щабен елемент за интегриране на силите на НАТО в България“.
Плевнелиев посочи, че в Консултативния съвет по националната сигурност (КСНС) е постигнал широко политическо съгласие с парламентарно представените партии, изключая БСП и АТАКА, че всички инвестиции в отбранителни способности оттук нататък трябва да отговарят на принципа за рязко повишаване на съвместимостта с партньорите в НАТО.
„На практика това означава, че военните не бива повече да възлагат поръчки за нови способности на ненатовски производители на оръжие. В противен случай ще нарушат легитимно решение на висшия орган по сигурността в страната. България най-после тръгна ускорено по пътя на съвместимостта с партньорите и рязко намаляване на зависимостта от руско въоръжение“, каза още държавният глава.
„Като първи резултат от това важно решение на КСНС, Министерство на отбраната ще възложи на нашите полски приятели поддръжката и модернизацията на самолетите МиГ 29, с оглед постигане на съвместимост с партньорите“, припомни Плевнелиев.
Курса към смяна на доставчика на поддръжката на руските изтребители в посока Полша обяви преди месеци военният министър Николай Ненчев. Става дума за ремонта на двигателите на самолетите, който до тази година бе поверен на руската компания производител „РСК-МиГ“. Последва реакция на производителя, чийто представител в България – космонавтът Александър Александров, заяви, че Полша няма лиценз за ремонт на двигателите и предвид факта, че внася частите за тях от Русия не би могла да даде по-добра оферта.
Ненчев обаче твърди, че полската страна иска с 1 милион лева по-малко за ремонтиран двигател от Русия.
Днес Плевнелиев обяви, че предстои правителството внесе в парламента за обсъждане „Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България“. На основа на тази програма, кабинетът ще подготви нов „План за развитие на Въоръжените сили на Република България“, който да влезе в сила до края на годината.
НАТО: Не търсим конфронтация с Русия
Откриването на щабния елемент има отбранителен характер и чрез него НАТО не търси конфронтация с нито една държава, заяви на церемонията по откриването на щаба в София зам.-помощник генералният секретар на НАТО Джейм Апатурай.
Задачата на щабните елементи, които се откриват в още 5 страни освен България, е да координират усилията при учения и тренировки на НАТО, посочи той.
„Това е плод на голямо усилие, защото в него са заложени бъдещи резултати. Представлява етап от адаптацията на Алианса. Затова в 6 страни са активирани подобни щабни елементи. Усилията, които положихте, са много важни“, каза Апатурай.
Щабните елементи за интегриране на силите на НАТО не са структури от сорта на военна база. Задачата им е предимно да координират усилията при учения и тренировки, които са осъществявани от НАТО, обясни той.
„Ролята им е да направят Алианса по-силен и да докажат решимостта му в променящата се политическа среда. Това, което днес е направено не означава край, а начало. Усилията в тази посока ще продължат и след срещата на върха на НАТО във Варшава“, каза още Джеймс Апатурай.
Днешното откриване на щабния център бе съпроводено от протест на партия „Атака“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.