Ureport | Политика | Близкият изток | Няма училище за 13 милиона деца в Близкия изток
Повече от 13 милиона деца няма да отидат на училище тази есен в Близкия изток и Северна Африка заради ескалиращите военни конфликти в региона, които затварят и училищата, съобщи Организацията на обединените нации, цитирана от CNN.
Данните са от доклад на ООН за ефектите на войната върху образованието, в които световната организация се фокусира върху девет държави и територии – Сирия, Ирак, Ливан, Йордания, Турция, Йемен, Либия, Судан и палестинските територии.
В някои случаи децата преминават през престрелки и фронтови линии, за да стигнат до класната стая. Множество учители са напуснали работата си, а родителите предпочитат да държат децата си вкъщи.
Учители дори емигрират, живеейки като бежанци в други страни, се казва в доклада.
Атаките срещу училищата и образователната инфраструктура, понякога преднамерени, са една от основните причини много деца да не ходят на училище, изтъкнаха от детския фонд на ООН – УНИЦЕФ.
Поколение на разбитите мечти
В Сирия, Ирак, Йемен и Либия около 9000 училища са повредени и разрушени, а сега се превръщат в приюти за разселените хора, посочиха от УНИЦЕФ.
Някои ученици са избягали в съседна Йордания, Ливан и Турция, натоварвайки допълнително вече претоварените от деца отбразователни системи. Повече от 700 000 деца, избягали в тези страни, не могат да посещават училище, казаха от ООН.
„Не става дума просто за физическите щети, нанасяни на училищата, а за отчаянието, изпитвано от едно поколение ученици с убити надежди и бъдеще“, подчерта регионалният директор на УНИЦЕФ Питър Салама.
Докладът призовава засегнатите от явлението нации да развиват и утвърждават неформалното образование, и да подкрепят образователните системи в конфликтните региони.
Бежанците продължават да се изливат в Европа
Докладът идва на фона на продължаващия наплив на отчаяни мигранти и бегълци от войната и бедността към Европа, където в някои страни бежанците биват посрещани от стена. Повечето, достигнали до европейска територия, са го направили чрез опасно пътешествие през Средиземно море в препълнени лодки.
Тази година броят на бежанците и мигрантите, загинали, опитвайки да пресекат Средиземно море, надхвърли 2600, по данни на Международната организация по миграция. А 264 500 успешно са пристигнали до края на юли.
Заради ситуацията с бежанците европейските страни, най-вече Италия, Германия и Франция, апелират за нови правила и солидарно разпределение на бежанците сред европейските страни.
Изтощени, но нежелани гости
Бежанската вълна не дава изгледи да намалее в скоро време.
Нова партида мигранти идва в германския град Мюнхен с почти всеки пристигащ влак.
Уморени, гладни и изнемощели от жегата, те разказват за мъчителни пътувания и за радостта, че са избягали от кървавия хаос в родните си страни.
В Сирия градове лежат в развалини. Южен Судан е опустошаван от войни и бедност. В Либия хората страдат от мародерстващите военачалници, докато в Ирак „Ислямска държава“ държи населението в амок и записва на видео кланета на невинни.
Въпреки тези обстоятелства властите в някои европейски страни отказват убежище на мигрантите. Стотици чакат.
Унгария, която е транзитна страна за мигрантите, проправящи си път на север, отговори на кризата, като изгради ограда по границата си със Сърбия.
Германия е по-отворена за търсещите убежище, но политическите лидери там се борят с ксенофобски протести.
Хиляди мигранти се опитват да преминат от Франция във Великобритания през френското пристанище край Кале, но стоят забити в импровизиран лагер на френския бряг.
В България
В началото на миналата учебна година над 400 деца бежанци в България не бяха допуснати до училище заради абсурдна бюрокрация. По-малко от 100 деца успяха да започнат годината в българско училище. Проблемът беше, че агенциятаза бежанците (ДАБ) работи по отдавна остаряла наредба, която изисква всички желаещи да ходят на учлище, да са завършили курс по български език и изпит.
За ситуацията с децата тази година все още няма данни.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.