Ureport | Политика | Близкият изток | Качаник – столицата на джихада в Косово
Сгушен в гориста долина, град Качаник в южната част на Косово се гордее силно със загиналите във войната. Поддържаните в града гробища са дом на близо 100 жертви на сръбското етническо прочистване през 1999 г., а в центъра на града има статуя, отдаваща чест на падналите косовари от 162-ра бригада на Армията на освобождението на Косово.
Десетилетие и половина след войната, която доведе до независимостта на Косово, обаче този град има все по-малко причини за гордост с воините си. През последните три години около 24 местни мъже са отишли да се борят за джихадистки групи в Сирия и Ирак. Сега 30-хилядният град носи репутацията на една от джихадистките столици на Балканите, пише британският в. The Telegraph.
Плодородна почва
Освен това един от тях, 25-годишният Лавдрим Мухаджери, който набира джихадисти, е извършил зверства, толкова жестоки, колкото и онези, извършени в Качаник през 1999 г. Миналото лято Мухаджери публикува във Facebook снимки, на които обезглавява мъж, заподозрян в шпионаж срещу „Ислямска държава“. На друга се вижда как екзекутира друг с гранатомет.
„Заради Мухаджери Качаник се смята за най-радикалния град в Косово, ако не и на целите Балкани“, казва Мусли Вербани, местен имам, който твърди, че хардлайнерите са го прогонили от Ислямската асоциация на Качаник преди четири години. „Предупредих, че това ще се случи, но никой не ме слушаше“.
За нация от едва 1.8 милиона души Косово е дала на групировки като „Ислямска държава“ много бойци. Вътрешното министерство изчислява, че около 300 косовари са последвали стъпките на Мухаджери. Това прави Косово най-големия вносител на джихадисти на глава на населението в Европа. Заедно със съседна Албания, която е изпратила 200 души, следвана от Босна и Херцеговина със 160, се смята, че тази територия може да се превърне в потенциален трамплин за „Ислямска държава“ за нов фронт срещу Европа на Балканите.
На страната на Запада
Друго, което озадачава западните служители по сигурността, е защо тези косовари се присъединяват към фанатиците на ИД въобще. Все пак през 1999 г. именно Запада спаси предимно мюсюлманското население на Косово благодарение на бомбардировките на НАТО, които спряха кампанията за етническо прочистване на сръбските екстремисти. Оттогава страната е с твърда прозападна политика, а в столицата Прищина има статуя на Бил Клинтън, както и път, кръстен на Джордж Буш, който беше президент, когато Косово официално се сдоби с независимост през 2008 г. Има дори млади косовари наречени „Тони“ в чест на Тони Блеър.
Освен това повечето косовари следват умерен ислям, който позволява да има барове на същата улица, където има джамии, и който е залегнал в новата конституция, насърчаваща многообразието, потискано по време на комунизма. Същите тези либерални ценности позволиха на по-малко толерантните гласове да бъдат чути. Това включва и крайните ислямски благотворителни организации, които пристигнаха през хаотичните след гражданската война години.
Мерки за сигурност
Такава е опората на радикализма в градове като Качаник, който миналата седмица бе лично посетен от министъра на вътрешните работи на Косово, Скендер Хисени. „Косово е мултикултурна, а не терористичнa държава“, каза той по време на пресконференция. „Тези, които пътуват в чужбина, се присъединяват към групи, разпространяващи насилие и терор.“
В своя защита, косовското правителство твърди, че другите европейски народи всъщност имат по-високи нива на радикализация. От миналото лятото в Косово са арестувани 100 заподозрени в екстремизъм, включително главният мюфтия на главната централна джамия в Прищина.
Прокуратурата вече разследва няколко различни кадрови мрежи, включително една система за предаване на съобщения чрез посредници в заведение за кебап близо до статуята Бил Клинтън. Според имама от Качаник обаче вече е твърде късно.
Причината
Защо Качаник се е превърнал в развъдник на радикализма не е ясно. Според някои това се дължи на близостта му до границата с Македония, където радикализираните проповедници все още не са на мерника на властта. Други смятат, че това се дължи на липсата на перспективи в страната, където годишният БВП е под $4000 на глава от населението, а младежката безработица е 60%.
Същата бедност е дала плодородна почва в Косово за ислямските благотворителни организации от Саудитска Арабия, които предлагат образование и програми, но и разгласяват ислямистката визия. Турция, чието ислямистко правителство финансира мрежи от джамии в провинциите от Османската си епоха в Косово, Босна и Албания, също има роля. И макар турското правителство да отрича тези твърдения, все по-често се повдига въпроса за нейното участие в развитието и възхода на ИД.
Освен това, бавното присъединяване на Косово към Европейския съюз ограничава възможността на много млади хора да пътуват без виза, което не позволява на младежи от малки градове като Качаник да разширяват хоризонта си.
Все пак Косово все още страда от проблеми с корупцията и организираната престъпност, а Брюксел е уморен от разширяването, така че повечето прогнози са, че може да мине още едно десетилетие, преди Косово да се присъедини към ЕС. Това дава на радикалите много време, за да призове мъжете в градове като Качаник да се обърнат на изток вместо на запад.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.