Показват на Бойко Борисов главата на Севт III
След 20 юли, когато настъпи лятната суша, зажадняхме за добра новина. Колко души са видели широко рекламираната в България и не така широко във Франция изложба на тракийските съкровища, разположена в зала „Ришельо“ на прочутия Лувър. Чакахме, чакахме прессъобщение от Министерството на културата, под чиято егида бяха събрани 1629 експоната от фондовете на 17 български музея и 20 експоната от Лувъра и 11 други музея и културни институции в чужбина. Но такова нямаше. И започнахме да питаме.
За изложбата „Епопея на тракийските царе – Археологически открития в България („L’Epopée des rois thraces. Découvertes archéologiques еn Bulgarie“), открита от 16 април до 20 юли, в Париж се изсипа цветът на българската власт. След като много български медии се възмутиха от хора в състава на делегациите, от воденето на определени медийни началници, от прекомерния брой представители на изпълнителната власт и чиновници, министърът на културата Вежди Рашидов се възмути от възмущението. Видя в него завист и злоба, така присъщи на дребните балкански душици.
На заседание на МС броени дни след откриването на изложбата единогласно премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова прогнозираха, че „над 4 милиона души от цял свят се очаква да посетят изложбата“. А дано, ама надали. Светът е отворен, информацията – достъпна, комуникациите – лесни.
Естествено, първо търсим Министерството на културата. В пресцентъра слушалката вдига любезен мъжки глас. (Не се представя – практика, характерна за голяма част от пресцентровете на властта. Казваш си името, но не чуваш отсреща другото име.)
На въпроса имат ли информация колко души са видели изложбата, казва: „Между 3 и 4 милиона“. И добавя, че тази информация я дава неофициално.
На забележката, че разликата между три и четири е 1 милион, се поправя: „Около четири милиона“ и добавя, че тъй като Лувърът организира изложбата, трябва да питаме Лувъра. Питали сме, казвам, чакаме информация. И любезно се разделяме.
През това време звъним три пъти на телефони, дадени на сайта на Musée du Louvre, отговарят хора, които ни дават телефони на други хора, и разпращаме няколко мейла и едно съобщение на страницата на музея във Facebook. От Facebook ни насочват към мадам Coralie James, тя – към Sophie Grange, която вече ни отговаря. Ето и отговорът на въпроса колко посетители има изложбата на тракийските съкровища 16 април – 20 юли.
Dear Madam,
As the exhibition was located inside the musée du Louvre with no separate entrance ticket, it is not possible to tell you how many people visited it.
Best regards,
Sophie
Няма как да кажат, защото без отделен билет няма как да се изчисли. Има обаче други статистики – versus бомбастичните „над 4 милиона“. В публикация в Artnet.news от 30 юли м.г. цитирани прогнози на самия Лувър показват, че рекордната година за посещения е била 2012 г., когато за цялата година музеят е имал 9.72 милиона посетители. И че очаква през 2025 г. 12 милиона посетители. Ето и статистиката за последните години.
Няма как да е имало нито 3 милиона, нито 4 милиона посетители за малко над 3 месеца. Добре е да се чете повече – и да се претеглят внимателно думите. Може и да има четири милиона – ако пратят пак съкровищата в Лувъра през 2025-а… Това е поуката от тази дребна лятна история.
Впрочем, проверките в нета за имена и телефони ни донесоха и друга информация. За основния спонсор на изложбата – и други спонсори, чиито имена никой от властта не сметна за необходимо да обяви. Нито някоя от медиите, изобилно отразили я, да напише. Ето ги:
Водещият спонсор на изложбата е френската компания Lusis – в партньорство с Френския културен институт и българското Министерство на културата. Компанията работи в сферата на онлайн разплащанията. Каталогът за изложбата е изработен с парите на спонсорите от Dalkia (позната ви е, нали – енергийната компания е собственик на „Топлофикация-Варна), Total Foundation (фондацията на известната френска компания „Тотал“, която ще сондира за нефт и газ в Черно море) и Arjowiggins Graphic (компания, чийто бизнес е с рециклиране на хартия и екоматериали). Написано си е ясно на сайта на Лувъра.
Целият бюджет на изложбата е малко над 900 000 евро – €950 хиляди. Лувърът участва с 360 000 евро, френското посолство чрез Френския културен институт – със 110 000 евро, останалата сума е осигурена от спонсорите и от българската държава.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.