Турция е на финалната права за съставяне на коалиционен кабинет, 45-дневният срок за който изтича идната седмица, а последният кръг преговори между Партията на справедливостта (ПСР) и развитието и Републиканската народна партия (РНП) са обявени на 13 август.
Парламентарните избори на 7 юни сложиха край на 13-годишното еднопартийно управление на ПСР, която загуби абсолютното си мнозинство в Меджлиса и премиерът и лидер на ПСР Ахмет Давутоглу започна преговори с втората след ПСР партия – РНП. ПСР взеха 41% от гласовете, а РНП получиха малко под 25% на изборите, което им осигури 132 мандата в 550-местния парламент.
Заедно двете партии могат да получат мнозинство от 70% от депутатите.
На срещата на 10 август лидерите на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и Републиканската народна партия (РНП) не успяха да достигнат до пробив за коалиционно споразумение, но, според „Хюриет“, са постигнали напредък по съдържанието. На срещата си на 13 август, предвидена в историческия дворец Анкара Палас, те трябва да обсъдят спорните въпроси по модела на евентуалното партньорство в изпълнителната власт.
До момента Давутоглу и лидерът на РНП Кемал Кълъчдароглу са имали пет срещи, определени като „проучвателни разговори“, с продължителност от близо 35 часа. Първата от тях беше на 13 юли. Както стана ясно, Републиканската народна партия не приема идеята на ПСР за правителство на малцинството и кабинет, който да управлява Турция до провеждането на предсрочни избори.
Втората след ПСР партия в парламента настоява за правителство с редовен 4-годишен мандат, което да стъпи на коалиционно споразумение между ПСР и РНП.
Мандат и модел
До момента двамата партийни лидери са обсъдили Конституцията, свободите, мирния процес с кюрдите, чиято цел е да прекрати продължаващия три десетилетия конфликт между силите за сигурност на Турция и бойците на обявената извън закона Кюрдска работническа партия (ПКК), образованието, външната политика, и – под сурдинка – и президентските правомощия.
Най-спорният въпрос, по който двете страни не успяха да постигнат консенсус, беше мандатът и моделът на евентуалното коалиционно партньорство. Отхвърляйки идеята на ПСР за краткосрочно правителство на малцинството, Кълъчдароглу заяви, че неговата партия е за коалиционно управление, което ще е в състояние да разреши „хронични проблеми“ на Турция. По думите му именно такова правителство трябва да управлява страната до следващите редовни парламентарни избори.
Давутоглу не е дал конкретен отговор за конкретния срок на действие на едно правителство с „временен трудов договор“ и определени реформи. Очаква се ПСР да представи предложението си на 13 август.
В специална декларация ръководството на РНП изрази своята „воля за формиране на коалиционно правителство с ясна визия за четири години“, добавяйки, че тя трябва да бъде „ориентирана към реформи и в интерес на обикновените хора“. Подчертава се необходимостта от спешно решаване на „петте основни проблемни области“: външната политика, икономиката, нова конституция, образованието и социалния мир.
По време на срещата двамата лидери не са обсъждали разпределението на министерски кресла – към това ще се пристъпи едва след окончателно решение за партньорство. По този въпрос РНП иска балансирано представителство на коалиционните партньори в Съвета за национална сигурност, който обединява цивилни и военни лидери на Турция. Негови членове са министър-председателя и вицепремиерите, както и министрите на правосъдието, отбраната, вътрешните и външните работи.
Републиканската народна партия е фокусирана не върху броя министри, а върху политическото влияние на министерствата. Поради тази причина „Хюриет“ изтъква, че креслата на вътрешните работи, правосъдието и образователното министерство ще са ключови при коалиционно договаряне. Очаква се РНП да получи портфейла на Министерството на външните работи, както и митниците.
Външна политика и отговорност
Двамата лидери отдавна имат различни възгледи относно външната политика на Анкара, особено по отношение на конфликта в Сирия. Кълъчдароглу смята, че е необходима фундаментална промяна в политиката на Турция в Близкия изток, но също така подчерта, че като партньор в коалиционно правителство РНП няма да действа независимо и ще се подчиняват на политики, изготвени с здрав разум от страна на държавните органи, като например Съветът за национална сигурност.
Лидерите на двете партии, които получиха най-много гласове в изборите на 7 юни, са обсъдили и друг спорен въпрос, по който имат фундаментални различия – образованието. Кълъчдароглу увери, че неговата партия няма никакво намерение да закрива религиозните училища, които подготвят имами – т.нар. „имам-хатип“ гимназии.
„Искаме образователен модел, който ще изгради съответната инфраструктура, за да излезе Турция от капана на средните доходи и да се подобрят технологиите и производството. Ние сме заинтересовани от промяна в учебната програма, не и от модела“, е казал Кълъчдароглу на премиера Давутоглу.
Междувременно лидерът на ПСР благодари на Кълъчдароглу за подкрепата му в полза на скорошно вдигане на забраната за носене на забрадки на обществени места – изключително спорен въпрос доскоро.
Чии ръце са по-свободни?
Кълъчдароглу вече има подкрепата на партията си за поемане на инициатива за коалиционно правителство. Но ръцете на Давутоглу не са толкова свободни – повечето в ПСР са твърде скептични относно идеята за каквото и да било партньорство с РНП, особено на фона на възраженията за това от страна на президента Ердоган и неговия кръг.
Давутоглу има ограничено време, за да убеди и президента Ердоган и партията си, ако иска да има силен коз за срещата на 13 август.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...