Нелегалните имигранти в България, обикновено устремени към Западна Евроа заради по-добрите условия, тук не се радват на стандарта, който търсят и това крие риск от радикализация на бежанските общности. Това отчита правителството в проект на „Стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма“, подготвена от междуведомствена група, ръководена от вътрешния министър Румяна Бъчварова.
„В тази връзка степента на радикализацията на тези общности лесно може да ескалира от нулева до критична под влияние на разнородни фактори“, се казва в документа, публикуван в края на миналата седмица, малко преди да се появят информациите за издирвани двама терористи в България, свързани с „Ислямска държава“.
Поради крайната бедност и изолация някои общности в страната също са податливи на радикални религиозни и други идеологии, отчита проектостратегията: „Представители на български местни общности, дори без самите те да се стремят към участие в бойни/терористични действия в Сирия или Ирак, биха могли да адмирират и подпомагат пътуващите през страната европейски бойци“.
Поради тези рискове усилията за осигуряване на социално равенство, включването на уязвимите групи, стимулиране на културен, междуетнически и междурелигиозен диалог и толерантност са особено важни антитерористични мярка, се казва още в документа.
Според МВР участието на България на страната на световната антитерористична коалиция и наличието на български военни части в различни кризисни точки прави страната потенциална мишена на терористични действия. „Предвид комплексния характер на конфликтите и кризите в дестабилизирани региони и страни с влияние върху външната среда на сигурност, генериращи рискове и заплахи за Република България, може да се прогнозира, че евентуалното им разрешаване в средносрочно и дори в по-далечно бъдеще не е вероятно. В този контекст рисковете и заплахите от радикализация и тероризъм за страната ни ще се съхранят, а при определени условия могат и да нараснат“.
Вероятността България да стане обект на нови терористични атаки е още по-висока след атентата на летище Сарафово на 18 юли 2012 г., при който атентатор самоубиец от арабски произход взриви автобус с израелски туристи.
Като потенциални източници на терористична опасност в България са изтъкнати етническите, териториални и религиозни конфликти в Близкия изток и Северна Африка, както и на Западните Балкани. Конкретна опасност за страната представлява и дейността на групировките „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“.
„Предвид комплексния характер на конфликтите и кризите в дестабилизирани региони и страни с влияние върху външната среда на сигурност, генериращи рискове и заплахи за Република България, може да се прогнозира, че евентуалното им разрешаване в средносрочно и дори в по-далечно бъдеще не е вероятно. В този контекст рисковете и заплахите от радикализация и тероризъм за страната ни ще се съхранят, а при определени условия могат и да нараснат“, отчита проектостратегията.
Сред мерките за противодействие на радикализацията е посочено, че службите за сигурност трябва да се заемат с ежедневна „теренна“ работа сред рисковите общности: „взаимодействие с представителите на гражданските и съсловните организации, неправителствения и частен сектор, местните общности, в т.ч. религиозните и общностните лидери в квартала и/или населеното място; Отговорностите и дейностите по превенция и противодействие на радикализацията следва да бъдат постепенно интегрирани в ежедневната работа на служители „на първа линия“.
Проектостратегията акцентира и върху „заплахите от синергията между организирана престъпност и тероризъм“: „във всяка организирана престъпност – трафик на хора и оръжие, фалшификация на документи, наркотрафик и други следва да се търси потенциално – налична връзка и/или относимост към терористична дейност. За целта е важен бързият обмен на информация между компетентните държавни органи“.
Авторите на документа посочват, че е нужно и приемане на модерно антитерористично законодателство и на „ефективно съдебно производство за уличените в терористична дейност, в съответствие със законите на страната“.
В проекта, който ще се събира становища и коментари до 15 септември, е записано, че три месеца след приемането на стратегията МВР трябва да разпише план-програма с конкретните отговорности на компетентните институции.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.