Ureport | Политика | Близкият изток | Кой печели $400 милиона от войната срещу „халифата“
Снимка: WikiMedia
Семейната компания SOS International, базирана в Ню Йорк, е сред най-големите играчи в Ирак. През 2015 г. фирмата е спечелила договори за над $400 милиона, предаде The Daily Beast. Повечето американци, които не са наети за персонал на американското посолство в страната, са нейни служители.
Част от борда на съветниците включва бившия зам.-секретар на Министерството на отбраната на САЩ Пол Уолфовиц, смятан за един от архитектите на нахлуването на САЩ в Ирак, и Пол Бътлър, бивш специален асистент на шефа на Пентагона Доналд Ръмсфелд.
За страните от Близкия изток войната срещу самопровъзгласения „халифат“ на „Ислямска държава“ досега е пълна катастрофа, въпреки изминалата година от началото на въздушните удари на водената от САЩ коалиция срещу джихадистите, но за тази американска компания е златна мина.
Подизпълнителите в областта на отбраната обаче се представят доста добре. „Локхийд Мартин“ получи поръчки за хиляди ракети „Хелфайър“, „АМ Дженеръл“ доставя на иракските власти 160 джипа „Хамър“, а „Дженерал Дайнемикс“ продава муниции за танкове за стотици милиони долари.
Сред дейностите на „SOSi“ са всичко от доставка на храна до осигуряване на безопасен периметър в случай на обстрел, както и на медицински услуги за съоръжението „Бесмая“ – едно от местата, където американски войници обучават иракските си колеги.
Отделно от това армията на САЩ възлага през юни договор за $100 милиона за подобни дейности в лагера „Таджи“. По данни на източници на Daily Beast от Пентагона договорът е до 2018 г.
В момента в Ирак са разположени 3500 американски войници, които главно обучават иракските сили за сигурност. Но растящият брой на подизпълнителите, нужни за извършване на тези операции, не се обсъжда особено зад Океана.
Според Пентагона техният брой към днешна дата е 6300. Отделно от това Държавният департамент на САЩ има нужда от санитарни услуги, шофьори, преводачи и подизпълнители, които да отговарят за сигурността в съоръженията му в Ирак.
Въпреки че в сравнение с 163-те хиляди, работещи в Ирак по време на войната, броят на подизпълнителите постепенно расте. На фона на прогнозата, че битката с ИД ще продължи поне няколко години, това е възможност за подизпълнителите в областта на отбраната, сигурността и логистиката, особено след като работата в Афганистан е на привършване.
„Това ни позволява да поддържаме публично фасадата, че няма войски в Ирак, докато в същото време присъствието ни се усеща все повече“, смята Лаура Дикинсън, преподавател по право в университета Джордж Вашингтон, която работи по регулирането на частните военни подизпълнители.
Към април 2015 г. цивилните „наемници“ в Афганистан, по данни на Централното командване на САЩ, са 30 000. Но броят им постепенно намалява в сравнение с над 60-те хиляди работещи там година по-рано.
В същото време работата на подизпълнителите в Ирак – от продажби на оръжия до охрана – нараства.
SOSi също така осигурява високопоставени съветници за иракското отбранително министерство и регионалното правителство в Иракски Кюрдистан. В края на юни компанията печели договор за $700 000, за да предостави малка група съветници по сигурността за година. Договорът може да бъде удължен с още 4 години, или да стане за общо $3.7 милиона.
Ролята на подизпълнителите остава спорна главно заради загубите, измамите и злоупотребите в Ирак и Афганистан в последното десетилетие. Комисия за присъдените договори на американския конгрес през 2008 г. отчете между $31 и $60 милиарда, хвърлени на вятъра в двете размирни страни.
Злоупотребите на подизпълнителите за охрана в последните години пък хвърлиха тъмно петно върху ролята им. Особено накърняващ репутацията на индустрията беше срелбата на пл. „Нисур“ през 2007 г., когато пазачи, работещи за „Блекуотър“ убиха 17 цивилни.
Липсата на прозрачност около договорите продължава. Няма публична база данни, освен сайта fedbizops.com, дневните прессъобщения на Пентагона и обяви за работа.
Например не е ясно дали подизпълнители работят за 935-те души персонал на водената от САЩ коалиция, която обучава „умерените“ сирийски бунтовници.
„Наемниците“ обаче са особено важни за екипажите, които управляват разузнавателните дронове и анализират часове видеокадри, предоставяйки на армията нужната информация за ударите срещу ИД в Сирия и Ирак.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.