Скафандрите могат да отведат човек чак до Луната, но очевидно десетилетията, прекарани в склад на Земята, са пагубни за тях.
За пръв път в историята си музеят „Смитсониън“ се обръща към платформата за потребителско финансиране Kickstarter в търсене на $500 000 за възстановяване на емблематичния скафандър на Нийл Армстронг.
„Искаме да реставрираме космическия костюм на Армстронг и да запазим историята, която носи за невероятното му пътуване, чак до частиците лунен прах, останали по повърхността му“, пише организацията в проекта си.
НАСА съхранява скафандъра заедно с много други в специален склад с контролиран климат, който не е достъпен за посетители. Ако проектът в Kickstarter се провали, ще остане там.
Ако обаче успее, „Смитсониън“ ще започне внимателен процес на консервиране, дигитализиране и представяне на костюма пред американците.
Процесът на опазване на скафандъра ще включва сериозни научни изследвания. Процесът на възстановяване ще се движи под строгия надзор на хората, които са създали костюма и на редица други експерти. Идеята е реставрацията да е толкова внимателна, че лунният прах да остане по повърхността, както и да се създаде метод, който да се прилага и при други емблематични скафандри.
„Може да се изненадате от факта, че скафандрите са сред най-чупливите експонати в колекцията на музея. Костюмите от мисиите „Аполо“ са направени така, че да отведат астронавтите до Луната и да ги върнат невредими, а не за да оцелеят стотици години в музеите“, споделят от „Смитсониън“.
Процесът ще включва множество съвременни техники като триизмерно сканиране. Това ще позволи на НАСА да пусне дигитално копие на костюма онлайн. Един ден данните ще бъдат достъпни, така че хората дори ще могат да принтират собствени копия от ръкавицата на Армстронг.
Апелът в Kickstarter е първият в историята на Смитсониън, който разчита на федерално финансиране за огромната част от бюджета си. Музеят обмисля възможността за публично финансиране за специалните си проекти, а костюмът на Армстронг е само началото.
Тази седмица ще бъде отбелязана 46-ата годишнина от кацането на „Аполо“ 11 на Луната.
Public got 1st good look at #Apollo11 spacesuit when astronauts were on way to launch pad (Img @NASA) #RebootTheSuit pic.twitter.com/8xk63OLaZp
— SmithsonianAirSpace (@airandspace) July 20, 2015
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.