Съдът на Евеопейския съюз (ЕС) призна България за виновна за това, че не създала нови депа за отпадъци, които отговарят на европейските изисквания, и по този начин не е изпълнила задълженията си по евродирективата за отпадъците, съобщи „Капитал“.
Европейската комисия заведе дело срещу България на 27 март 2014 г., а проблемът датира още от съдебно решение през 2009 г.
Дотогава, според договора за присъединяване към ЕС, страната трябваше да е построила 57 модерни регионални депа, които да събират отпадъците на всички населени места, а старите общински сметища (около 200 на брой към онзи момент), трябваше да бъдат закрити.
България обаче остава далеч от тази цел и до момента, а поради липсата на нови регионални депа, част от старите продължават да работят, приведени само донякъде в съответствие с европейските изисквания – за геомембрана, която да препятства изтичане на инфилтрат в почвите и водите, дренаж и др.
През 2012 г. страната декларира пред ЕК, че разполага с 32 модерни регионални депа, но 124 от старите общински сметища продължават да се експлоатират.
Преди месец министърът на околната среда и водите Ивелина Василева отчете, че в периода между 2012 и 2015 г. са разкрити едва 7 нови регионални депа, а до крайната цел остават над десет.
България твърди, че се намира в „абсолютна невъзможност да се съобрази“ със задълженията си по директивата в резултат от обжалването на обществените поръчки и заради нуждата да се преминава през процедури по екооценка (Оценка на въздействието върху околната среда – ОВОС).
Друг голям проблем е, че много населени места не желаят депата за отпадъци на тяхна територия, с което процесът допълнително се забавя.
Властите отчитат като проблем спрените плащания по оперативна програма „Околна среда“ и подчертават, че спирането на работата на стари сметища, преди да бъдат създадени нови такива, е опасно за здравето на гражданите и създава логистични проблеми.
По оперативната програма се движи финансирането на строителството на 20 регионални системи, а за останалите се отпускат средства от държавния бюджет. Цел на правителството е до 2020 г. да бъдат рециклирани и повторно използвани 50 на сто от битовите отпадъци и 35% от генерираните биоотпадъци.
Съдът не приема нито един от доводите, на първо място защото държавите членки не могат да се позовават на вътрешния си правен ред за неспазени задължения към ЕС и защото оперативната програма и директивата за отпадъците нямат пряка връзка и властите са можели да предприемат временни мерки за справяне с проблема.
Според европейските магистрати директивата за депата има за цел именно защитата на общественото здраве и съответно не може да се използва като оправдание за липса на предприети мерки.
Решението на съда беше очаквано, като в края на миналата година тази процедура срещу страната беше окачествена като „най-проблемната“ от екоминистъра Ивелина Василева. Остава само да се разбере какви ще са последващите изисквания към страната и каква ще е цената, която ще се плати за несвършената работа на държавата и общините през всичките тези години.
Държавата закрива още 41 сметища до октомври
Още 9 нови регионални депа ще бъдат открити до октомври тази година и в резултат ще бъдат закрити 41 от остарелите общински депа, съобщи министерството.
Оттам посочиха, че това е първо съдебно решение по делото и поради това не предвижда финансови санкции, а само задължава страната да изпълни европейските изисквания. Ако цикълът се повтори – две писмени уведомления (със срок от по 2 месеца всяко) от Еврокомисията и повторно внасяне на делото в Европейския съд, тогава ще се задейства и парична санкция.
Ако се стигне дотам, от досегашната практика на съда е известно, че това вероятно би довело до голяма еднократна санкция срещу страната и по-малка, но ежедневна, до отстраняване на нарушението. Последно миналата седмица Съдът излезе с решение срещу Италия заради нерешените проблеми с инсталациите за обезвреждане на отпадъците в областта Кампания – 20 милиона евро еднократна глоба и по 120 000 евро за всеки ден, докато областта със столица Неапол покрие изискванията.
Забавянето на изграждането на новите депа се дължи на протести от местното население срещу определеното им местонахождение, на забавяне на общините при подготовката и изпълнението на проектите за депата и на спиране на плащанията по оперативната програма „Околна среда“, с които се строят модерните сметища, посочи екоминистерството.
Плащанията по ОПОС бяха спрени през ноември 2013 г. (при кабинета „Орешарски“, на основание нарушения, допуснати обаче при предното управление на ГЕРБ – бел.ред.). В резултат Министерството на финансите спря отпускането на пари за текущите европроекти по програмата за близо 5 месеца (до август 2014). „Спирането на плащанията от ОПОС към бенефициентите на програмата съвпадна с активния строителен сезон, което наруши сериозно финансовия поток при възстановяване на заявените средства“, посочиха от министерството. Еврокомисията възстанови плащанията по програмата на 19 ноември 2014 г.
От началото на 2015 г. са пуснати 5 нови регионални депа – в Бургас, Малко Търново, Видин, Габрово и Добрич, с което се спира експлоатацията на 25 общински депа. Деветте нови депа до октомври ще са за регионите Велико Търново, Левски, Панагюрище, Луковит, Перник, Плевен, Варна, Стара Загора и Костенец.
„С постигането на тази цел, управлението на страната ни ще докаже пред ЕК и СЕС способността си да изпълни поетите ангажименти в хода на наказателната процедура до сега и ще предотврати евентуални по-нататъшни негативни последици за България“, твърди екоминистерството.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.