След Освобождението на България от османско робство, българите – не само заможните, са дарявали предимно за каузи, свързани с образование и просвещение. Това показва изследване на традициите на благотворителността у нас в периода 1879-1951, осъществено от Института по история на БАН и публикувано в сборник на Българския дарителски форум (БДФ) съвместно с фондация „Америка за България“.
В парламента днес беше организирана дискусия, като повод е новоиздаденият сборник „Благодетели и благотворителност в България – между възхвалата и отрицанието“ и изложба по темата. Същинската тема обаче бяха промените в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, който не е променян в последните десетина години.
„Държавата трябва да се ориентира към прехвърляне на част от функциите си към неправителствения сектор. Това повишава ефективността и намалява разходите. А неправителствените организации не трябва да бъдат разглеждани като бенефициент на програмите за подпомагане, а като адекватен и бърз посредник между нуждаещите се и подпомагащите страни“.
Това заяви на дискусията Гроздан Караджов, депутат от Реформаторския блок, и активен дарител, който е сред двигателите за промените в закона. Част от промените предвиждат към Министерския съвет да се създаде
Съвет за развитие на гражданското общество към МС, както и да се облекчи регистрацията на гражданските организации, като се прехвърли към Агенцията по вписванията.
Традиции, прекъснати от тоталитарната власт
Дарителската традиция от 1878 до 1915-а съществува по-скоро незабелязана от държавата, но се създават фондове, дарителски фондове към отделни институции – към Министерството на просвещението, към БАН, а движени от силната вяра на хората, че просперитетът се постига чрез образование, и бедни и богати българи даряват именно за това, посочи Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум. Даренията са осъществявани предимно чрез завещания на имущество. По-късно се създават и комитети за благотворителност към всяка община.
Сборникът обхваща историята на дарителството от следосвобожденска България през 1879 до 1951 г. Последната година е именно 1951-а, защото между 1944, с идването на т.нар. народна власт, до 1951 г. БКП на практика национализира материалните ресурси на всички съществуващи тогава дарителски фондове и граждански организации и забранява тяхното съществуване.
По думите на Величкова, отличителен белег на дарителството в изследвания период е било да се спазва волята на дарителя и да се популяризира дарителският жест, като за това държавата е имала специални инструменти – грамоти, медали и др., например в Министерството на просвещението е имало златна книга на дарителите.
Сега, вече 26 години след промените, все още го има усещането, че това, което дарителите правят, оставя непризнато и незабелязано от държавата, добави директорът на Българския дарителски форум.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.