Ureport | Водещи новини | Рожен чака 350 000 гости на събора (Галерия)
Съборът в Рожен, архивен кадър от последния събор от 2006 г.
Девет години след последния събор на Роженските поляни, днес голямото фолклорно събитие отново се връща в културния календар.
Тридневният Събор за народно творчество и животновъдство Рожен“, открит днес, включва 8000 участници, близо 500 фолклорни музикални групи и 300 индивидуални изпълнители. Те ще се представят на 4 сцени на Роженските поляни.
Макар че е работен ден, хиляди зрители присъстваха на днешното откриване. Някои от гостите са тук от дни. На поляните вече има ивдигнати палаткови лагери, а всички хотели в района са запълнени за идните дни. Общо около 350 000 посетители се очакват на фестивала.
Откриването тръгна с изпълнения на Валя Балканска (нейното изпълнение на „Излел е Дельо хайдутин“, която е изпратена в космоса с „Вояджър“ тръгва тъкмо от Рожен), на хора „Космическите гласове на България“, родопския фолклорен ансамбъл „Родопа“ и др. В откриването участва и президентът Росен Плевнелиев, който е патрон на събора.
„Заедно ще се върнем към корените и миналото си, ще почетем родовата памет, за да знаем и помним кои сме и накъде сме тръгнали“, каза Плевнелиев в поздравителното си слово.
Гостите на събора ще имат на разположение импровизирана алея на занаятите, на която участват 65 майстори – занаятчии от цялата страна, изложение с над 300 породисти животни – овце, кози, коне, магарета, коне и биволи, както и кучета от над 200 различни породи, сред които и каракачанската овчарка. Ще има и изложения на млечни и месни храни, фермерски състезания, народни борби, шоу с кучета, кулинарни шоута. Във всяка от трите вечери на фестивала ще има и големи концерти, нестинарски танци и „народни веселби“.
За събора е изградено и цяло прабългарско село, в което се провеждат битки с мечове.
Над множеството вече се носи дим от стотиците скари, а на хълма над сцените е разположен огромен трибагреник с площ от 5400 квадратни метра.
Както организаторите обявиха по-рано, в района на събора ще е разрешено да звучи само българск фолклор и търговците, пускащи чалга или друга музика ще бъдат глобявани и гонени.
В трите дни на Рожен в мобилни експозиции ще бъдат показвани музейни изложби за скотовъдството и бита в региона. Специална изложба ще проследи историята на Роженския събор, който води началото си от 1898 г, когато свещеникът от с. Соколовци отец Ангел Инджов дава идея за общ събор по тези земи, призовавайки енориашите си да почетат всички светии на роженските параклиси в деня на Св. Пантелеймон – 27 юли.
Рожен се превръща в място, където веднъж в годината родопчани и хора от останалите райони на страната се събират на музика, танци и разговори и традицията оцелява повече от век.
Община Смолян очаква поне 15 млн. лв от местни такси да влязат в местната хазна заради събора.
Откриването
Posted by Стефан Борисов on 17 юли 2015 г.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.