Президентът на Турция Реджеп Ердоган обмисля предсрочни избори наесен, които да позволят на неговата Партия на справедливостта и развитието да спечели абсолютно мнозинство в парламента. Нещо, което избирателите й отнеха на вота само преди месец. Всъщност, боричканията и противопоставянията между турската опозиция ще му свършат по-добра работа. Коментар на Hurriyet Daily.
В Турция има една специална категория журналисти, известна като „Анкара-журналистите“. Те познават византийските игри за власт в столицата и са в състояние да разкрият ходовете им, които често са като пъзъл за незапознатите. Тези дни повечето от тях се съгласиха, че има пропаст между двамата мъже, които управляват Турция – премиерът Ахмет Давутоглу се надява на стабилно коалиционно управление с една от опозиционните партии, докато президентът Реджеп Тайип Ердоган настоява за „предсрочни избори“ колкото се може по-скоро, вероятно през ноември.
Ако се чудите защо – все пак имаше парламентарни избори в началото на юни, отговорът е прост: президентът Ердоган мрази да споделя властта. Вместо това, той иска да концентрира в ръцете си колкото е възможно повече власт. Но резултатът от изборите в Турция преди месец не следва схемата му. Затова той иска да хвърли заровете отново, надявайки се, че този път неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) ще бъде в състояние да осигури парламентарно мнозинство.
Междувременно, премиерът Давутоглу и хората в ПСР, които го подкрепят, вярват, че нацията вече каза думата си на 7 юни, като по този начин даде урок на управляващата 13-а година ПСР, принуждавайки я по този начин да търси консенсус с опозиционните партии. Те също така вярват, че може да има коалиционно правителство – например между ПСР и нейната основна опозиция – Републиканската народна партия. Това би помогнало да се „нормализира“ Турция в няколко насоки: ще намали политическото напрежение и ще помогне на икономиката; освен това ще принуди Ердоган да стане „нормален“ президент – надпартиен, както е по Конституция.
Освен това правителството на ПСР вече ще може да каже на Ердоган, поне имплицитно: „Нашият коалиционен партньор иска от Вас да се държите прилично, така че моля, дръжте се прилично“.
Това е причината, поради която Ердоган не е ентусиазиран относно коалиционно правителство. Това би бил краят на „революцията“ и на извънредното положение, чийто водач е той от средата на 2013 г. (Аргументът е, че Турция осъществява историческа трансформация, че тя трябва да смаже всички врагове, които стоят на пътя й, и че се нуждае от супергерой, който да води тези славни битки.)
Това би могло да сложи началото на нова ера, в която корупционните скандали през последните две години, които засегнаха Ердоган, да бъдат отново във фокуса на вниманието и законно разследвани.
Но как нови избори ще помогнат на президента? Разбира се, като осигурят повече мандати на ПСР в парламента. Идеята е, че несигурността и нестабилността, създадена след изборите на 7 юни, би накарала много избиратели, които „наказаха“ ПСР с вота си, да променят мнението си и да гласуват отново за управляващата партия. Според различни изчисления, ПСР има нужда от допълнителни 2-3% от гласовете, за да си осигури парламентарно мнозинство, и това би било възможно наесен.
Разбира се, възможно е повторни избори да не променят нищо, и ПСР да се провали в опита да си осигури мнозинство в Меджлиса. Но за Ердоган си струва този риск да бъде поет. Освен това той и всеотдайните му последователи са обзети от идеята за „посоката на историята“, която ще бъде осъществена, независимо от неравностите по пътя.
Повечето наблюдатели смятат, че е трудно да се прогнозира дали наистина ще има нови избори и доколко те ще дадат тласък на Ердоган и партията му. Ако има едно нещо, което може да му помогне, не е Хегеловата диалектика, а нещо много по-банално, което му е помагало и досега: некомпетентността на опозиционните партии, включително тяхната неспособност да постигнат консенсус помежду си.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.