Снимка: БГНЕС
Ниска ефективност, излишни разходи, висок дял на доплащане от гражданите и остра нужда от реформи, отчете Световната банка в поредния си доклад за състоянието на българското здравеопазване.
Данните от доклада бяха представени на третото заседание на съвета „Партньорство за здраве“ към Министерския съвет от постоянния представител на Световната банка у нас Антъни Томпсън.
Те показват, че смъртността от апандисит в България е сред най-високите в Европейския съюз. Същото се отнася и за смъртността от сърдечно-съдови заболявания. Изключително висок е делът на доплащане от гражданите за здравни услуги.
Според доклада на Световната банка 4% от българските домакинства над линията на бедността са паднали под нея заради доплащания за здравни услуги. Делът на гражданите, които доплащат за здравни услуги е скочил от 30 на 47% от 1998 година насам. Около 20% от хората с ниски доходи нямат достъп до медицински грижи, а между 6 и 12% от населението не се обхваща от Националната здравноосигурителна каса, сочат още данните.
България отделя малко повече от очакваните средства от брутния вътрешен продукт и инвестира повече в здравеопазване от сравними с нея държави, но липсва ефективност, се констатира в документа. Сравнително добри, макар и под средните за ЕС, са показателите по отношение на детската и майчина смъртност, както и очакваната продължителност на живота.
Световна банка отправи критики и за това, че в болниците влизат пациенти, които е било възможност да се лекуват в доболнични условия.
„В 55% от болниците повече от една трета от пациентите са могли да бъдат лекувани амбулаторно“, цитира данни от доклада Антъни Томпсън.
Той обясни, че първичната помощ е организирана по такъв начин, че лекарите имат много стимули да прехвърлят пациентите към болничната помощ, а това от своя страна намалява ефективността и пречи на приемствеността при лечението. При първичната медицинска помощ има тавани, поради което личните лекари имат стимул да пренасочват пациентите към болниците, където тавани няма, добави той.
„В системата има стимули за лекуване на пациентите в болничната помощ, а в доболничната помощ могат да се икономисат разходи, ако тези стимули се променят“, подчерта той.
Мнението на здравния министър
Министърът на здравеопазването Петър Москов изрази съгласие с представения от Световната банка доклад.
По думите му когато той или премиерът кажат, че има раздут болничен ресурс, това предизвиква вълна от опозиция, но когато го кажат представители на Световната банка или Европейската комисия – всички се съгласяват.
Той подчерта отчетените в доклада високи разходи и ниска ефективност и определи докладът като положителна оценка за предложените от правителството реформи в сферата на здравеопазването.
„Да, има раздута болнична инфраструктура. Ние имаме количество болници, което друга европейска държава няма на глава от населението. Ако това беше добре, щеше да проличи в нашите здравни показатели. Това не се случва и очевидно начина на финансиране и структуриране трябва да се променят – това се нарича реформа“, подчерта Москов.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.