Ureport | Политика | Близкият изток | Какво спъва сделката за ядрената програма на Иран
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Световните сили и Иран подновиха преговорите за ядрената програма на близкоизточната страна, а целият свят очаква този път да се стигне до окончателно споразумение, съобщи Associated Press.
След близо десетилетие на международна дипломация преговарящите работят на прага на крайния срок за подписване на договор, който ще спре ядрените дейности на Иран за десетилетие и ще доведе до значително увеличаване на приходите на страната, след вдигане на финансовите санкции срещу нея.
Но значителните препятствия остават. Иранските власти казват, че няма да позволят на инспектори да посетят военните им съоръжения и да интервюират техните учени. Аятолах Али Хаменей заяви, че иска всички икономически санкции да бъдат вдигнати преди подписването на сделката, докато САЩ, Великобритания, Франция, Китай, Германия и Русия трябва да постигнат съгласие помежду си, а след това и с Иран, за значително по-плавен график за оттегляне на санкциите, в случай, че страната бъде уличена в нарушаване на подписаните споразумения.
Междувременно Израел заплашва да предприеме военни действия, за да унищожи ядрената инфрастртуктура на Иран, докато сунитска Саудитска Арабия обмисля своя ядрена програма, която да съперничи на тази на шиитския ѝ съсед.
Ето и поглед над иранското споразумение, базиран на последната публична информация, за все още наличните препятствия и политическите предизвикателства пред него.
Препятствия
Инспекции – Иран не иска да допуска чужди лица до военните си съоръжения, в които се смята, че се подготвя ядрено оръжие. Миналата седмица Хаменей отказа да допусе инспектори. Правителството прие законодателни промени, които забраняват подобен достъп за чужденци.
Облекчаване на санкциите – Световните сили бързо трябва да разработят помежду си формула за бързо връщане на санкциите, ако Иран наруши споразумението. Що се отнася до ООН, Русия и Китай се противопоставят на всяка сделка, в която те нямат право на вето.
Рамковото споразумение, което беше изработено през април, не показа ясно какви ще бъдат допустимите нива на научноизследователска дейност, свързана с ядрените материали. САЩ очакват Иран да се ангажира със спиране на голяма част от центрофугите си за обогатяване на уран. След 10 години страната ще може да кандидатства със своя програма пред Международната асоциация за атомна енергетика. Хаменей заяви, че Иран дори няма да приеме първоначалното десетилетие на ограничения и нарече предложението „прекомерно изнудване“.
Политически предизвикателства
Американският Конгрес – Сенатът може да реагира негативно, но гласуването „против“ сделката няма да доведе до нейния край, защото президентът Барак Обама няма нужда от одобрението на Конгреса за някои международни сделки. Законотворците имат 30 дни, за да разгледат споразумението, като през това време Обама не може да облекчи санкциите срещу Иран. Ако преговорите се проточат и след 9 юли, без да бъде сключена сделка, времето за разглеждане се увеличава до 60 дни. Ако сенаторите успеят да съставят мнозинство, срещу което президента не може да наложи вето, те могат да удължат санкциите със закон и да провалят преговорите.
Иранските хардлайнери – След като иранският палрамент гласува забрана на международните проверки в ядрените съоръжения на страната миналата седмица, някои от депутатите започнаха да скандират „Смърт за Америка!“. Това ясно подчерта дълбоката съпротива срещу всяко споразумение със страна, наричана „Големият Сатана“ от хардлайнерите в Иран. Подкрепяни от Хаменей, те ще изследват в детайли сделката и ще търсят признаци на слабост.
Израел – Лидерите на еврейската държава лобираха агресивно срещу сделката, която виждат като трамплин за бъдещото създаване на ирански ядрен арсенал. Според тях това е огромна заплаха за националната им сигурност. От години Изтраел заплашва да нападне иранските ядрени съоръжения, ако усети, че иранците се приближават до създаването на работещи оръжия. Премиерът Бенямин Нетаняху призова директно американския Конгрес да удължи санкциите срещу страната.
Саудитска Арабия – По подобен начин саудитците казват, че са готови да направят „каквото е необходимо“, за да гарантират своята сигурност. Заедно с други сунитски монархии в Персийския залив, Саудитска Арабия е особено притеснена от възможността Иран да възстанови активи за $100 милиарда, които бяха замразени в чуждестранни банки и да инвестира част от парите в организиране на бунтове и тероризъм в Близкия изток. Саудитците са готови да започнат своя собствена програма за обогатяване на Иран в отговор на споразумението.
Франция – Французите заеха дори по-строга позиция от американците по отношение на политиката за неразпространение на ядрени оръжия. Те забавиха временното споразумение с Иран през 2013 г. поради опасения, че сделката не е достатъчно строга към Техеран. Френските власти имаха подобни оплаквания и от сегашното рамково споразумение и заплашиха да го блокират, ако техните притеснения не бъдат взети под внимание.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.