Обявеното преди месеци създаване на Национално бюро за предотвратяване на корупцията, което да проверява имуществото и конфликта на интереси по високите етажи на властта, беше одобрено на редовното заседание на Министерския съвет.
Създаването му е регламентирано в проекта на закон за предотвратяване на корупцията по високите етажи на властта, който бе одобрен на днешното заседание на кабинета.
Новата институция ще обедини и разшири функциите на сегашната Комисия за конфликт на интереси, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност и отдела в Сметната палата, която събира имуществените декларции на хората, заемащи висши позиции в държавата.
Разширява се кръгът на лицата, длъжни да подават декларации, спрямо сега действащия Закон за публичност на имуществото.
Сред новите проверявани лица ще бъдат общинските съветници, главните архитекти, началниците на митници, митнически бюра и митнически пунктове. Общо 120 000 души в страната ще подлежат на проверки от новото звено, коментира днес вицепремиерът Меглена Кунева, чийто екип предложи новата структура. Съставът на новата комисия, която ще обединява няколко досегашни звена, пък ще е до 100 души, каза тя.
Освен това Бюрото ще следи за нередности в имущественото състояние на хората, отговарящи за управлението на стредства от ЕС, директорите на болници, финансирани от НЗОК и ректорите на държавните университети.
Лицата, заемащи публични длъжности, ще декларират своето имущество, това на съпрузите си и децата, ненавършили пълнолетие, както и на лицата, с които са във фактическо съпружеско съжителство. Разширява се и кръгът на обстоятелствата, които трябва да се декларират.
Декларациите ще се подават при встъпване в длъжност, всяка година до 30 април, при напускане на длъжността и една година след напускането ѝ.
Законопроектът предвижда проверката да се извършва в две фази. Едната е стандартна за всички и ще сверява данните от декларациите с реалното имущество чрез засичане на регистрите на други държавни органи. Втората фаза ще започва при откриване на несъответствея от 10 000 лева и повече между декларираното и реалното имущество.
Националното бюро ще може да започва и задълбочена проверка по сигнали или медийни публикации, съдържащи достатъчно данни и доказателства за „необяснимо богатство“ и корупционно поведение.
Проверките ще се разпореждат от директора на Бюрото, който ще се назначава от президента по предложение на правителството, е записано в законопроекта.
Една нова Комисия за конфликт на интереси, но „инвазивна“
Нуждата от нов закон бе мотивирана от вицепремиера Кунева с това, че Комисията за конфликт на интереси (комисията „Златанов“) има много ниска успеваемост и затова се налагал нов закон.
„Трябва да сложим край на проверките, които не са дълбоки и са проформа. Ако говоря с езика на медицината, това е инвазивна хирургия. Наистина много дълбоко влиза в личното пространство този закон, но ние имаме да решаваме тежки проблеми. Въпросът е в баланса. Трябва да има достатъчно основание и сме предвидили методика, която да бъде издадена от председателя на Бюрото за работа с анонимните сигнали“, поясни Кунева.
Има притеснения как ще се тълкува един или друг текст от Закона за антикорупцията, дали не се навлиза прекалено много в личното пространство на хората, които засяга, но това е цената, за да си подредим държавата. Това съобщи вицепремиерът Меглена Кунева.
Тя посочи, че законът бил широко подкрепен от европейските институции.
„Говорила съм с парламентарните групи, които подкрепят мнозинството. В момента, в който ми отделят време продължавам с останалите“, каза тя.
Вицепремиерът поясни, че инспекторите трябва да се концентрират върху високите етажи на властта, а останалите проверки да бъдат извършвани от инспекторатите. „Искам да има концентрация на основните субекти на този закон, а именно-лица на високи публични длъжности, които боравят с голям публичен ресурс и лица, които са рискови групи, директори на болници, които имат достъп до средства от НЗОК“, добави Кунева.
Тя увери, че бюджетът за това бюро няма да надхвърля този за сегашните институции, занимаващи се с корупцията, а самото финансиране на информационната система ще се прави през оперативна програма.
Инспекторите, които работят по такива сигнали ще са винаги по двама и ще подписват специална декларация, че нищо няма да става публично, преди да приключи проверката.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.