След няколко години обещания, най-сетне и в България от септември ще заработи уникална апаратура за радиохирургия и лъчелечение – в столичната болница „Св. Иван Рилски“. Киберножът или „гама нож“ ще даде възможност за модерно лечение на онкологично болни, които сега се лекуват в чужбина, главно в Турция.
Министрите на здравеопазването и регионалното развитие Петър Москов и Лиляна Павлова подписаха днес договор за доставка на апаратурата, осигурена по проект, финансиран от Съвместната Европейска подкрепа за устойчиви инвестиции в градските области (JESSICA). На събитието присъства и посланикът на САЩ в България Марси Рийс.
Лечението и операциите с кибернож ще бъдат финансирани изцяло от НЗОК. Няма никаква възможност лечението с тази апаратура да бъде свързано с доплащане на даден пациент, увери Москов.
Досега по Оперативна програма „Регионално развитие“ в сектор „Здравеопазване“ са инвестирани 280 млн. лева в държавните болници с фокус върху онкологията, заяви Лиляна Павлова.
Апаратурата в „Св. Иван Рилски“ ще върне стотици наши пациенти от Турция да се лекуват у нас, каза директорът на болницата д-р Мариета Райчева. Тя обясни, че апаратът позволява лечение на тумори от 1 милиметър до 30 сантиметра.
„Всеки пациент, който е с тумор, подходящ за лъчелечение, ще може да бъде лекуван на този апарат. Специалисти има, но апаратурата е такава, че задължително има обучение и то ще бъде по времето на изграждането и доставката на апарата“.
Д-р Петър Москов съобщи, че сега за лечение в чужбина се плащат по 500 млн. лева годишно обществени средства, а само за Турция на месец заминават по 100 души. Това ще се промени, след като новата апаратура заработи, каза той. В рамките на проекта ще се обучават и лъчетерапевти, неврохирурзи и медицински физици в западни референтни центрове.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.