Столичният кмет Йорданка Фандъкова, която управлява София вече шеста година, е най-харесваният български политик, посочва социологическо проучване на „Екзакта рисърч груп“. Рейтингът й се е повишил с цели 2% за месец и е 66%, а доста зад нея, макар и в топ 5 по одобрение е премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов с 46%. Всъщност непосредствено след Фандъкова е друга жена – министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която е на първо място по рейтинг в кабинета – 55%, следвана от здравния министър Петър Москов (46%) и министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин (43%).
Ако изборите са днес, в парламента влизат пет партии – ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторският блок и Патриотичният фронт, показва проучването. В 43-ия парламент има осем партии – освен тези пет, АБВ, „Атака“ и Българският демократичен център, бивша ББЦ. Според социолозите обаче АБВ и „Атака“ запазват шансовете си да прескочат бариерата и в следващо Народно събрание. [related-posts]
Майското изследване на „Екзакта“ установи мобилизация от предизборен тип на твърдите ядра на системните политически играчи, което обяснява и по-високите рейтинги на лидерите им.
Според получените от анкетите данни, ГЕРБ е първа политическа сила с 24.5%, БСП втора с 14.4%, ДПС – 7.3%, а на Реформаторите – 6.2%. Следват Патриотите с 5.1%, „Атака“ с 3.4% и АБВ с 2.8%. Политическата подкрепа за ГЕРБ е по-висока сред хората на възраст между 50 и 59 години и тези с по-високо образование.
Най-нисък е електоралният дял на ГЕРБ сред нискообразованите и сред ромите. БСП получава дял, по-висок от средния, при жените, хората над 59 години и нискообразованите респонденти. Най-ниска е електоралната подкрепа за БСП сред избирателите на възраст до 30 години.
Реформаторите имат най-много избиратели сред образованите и трудовоактивните хора, както и сред жителите на столицата. Патриотичният фронт е популярен сред високообразовани жители на големите градове.
Общественото мнение за работата на държавата
В края на май изследването на „Екзакта Рисърч Груп“ регистрира, че армията и полицията остават най-одобряваните институции у нас. Те получават приблизително равно одобрение – 34% одобряват дейността на армията, а 33% – дейността на полицията.
Неодобрението към работата на полицията обаче през последните месеци се запазва като трайно по-висок дял от неодобрението към работата на армията (50% на 33%). В сравнение с април, през май намаляват с 3% и негативните оценки за армията.
Съдът и прокуратурата продължават да бъдат институциите с най-ниски нива на одобрение сред българите (одобряват ги по 14%). Неодобрението към прокуратурата възлиза на 63%, а към съда – на 66%.
Парламентът е одобряван от 18% от пълнолетните българи. Одобрението към дейността на Народното събрание спада с 4% в сравнение с април и се връща на стойността си от март. Парламентът обаче продължава да бъде най-неодобряваната институция – от цели 69% от българите.
Въпреки осемте партии в 43 НС, сред избирателите на нито една от тях не преобладават положителните оценки за работата му. Най-често критикуват работата на законодателния орган избирателите на БСП и на „Атака“.
Негативизмът към работата на парламента се дължи преди всичко на общественото усещане, че през последния месец се плъзга към политическо противопоставяне и конфликти.
В края на май правителството е одобрявано от 31% от българите, а премиерът Бойко Борисов – от 44%. Недоволни от работата на кабинета са 58%, като сред тях преобладават хора на възраст между 30 и 40 години, както и такива над 60.
Критични оценки за работата на кабинета дават най-често нискообразованите респонденти, както и българите с нисък жизнен стандарт. Сред одобряващите работата на Министерски съвет, по-често се срещат хора със стандарт над средния, на възраст между 50 и 60 години, вискообразовани респонденти и жители на градовете-областни центрове.
Най-висока подкрепа за работата на правителството „Екзакта“ регистрира сред избирателите на ГЕРБ. 73% от привържениците на ГЕРБ одобряват работата на кабинета, а 90% от тях подкрепят работата на Борисов като премиер на страната. Одобрение над средното за работата на правителството дават и привържениците на Реформаторите. Най-критични към работата на кабинета са симпатизантите на БСП и на „Атака“.
Президентът Росен Плевнелиев е одобряван от 31% от българите, а критични оценки към него имат 57%. По-често негативни оценки за работата на държавния глава дават избирателите на БСП, на „Атака“, на ПФ и на АБВ. 60% от привържениците на ГЕРБ одобряват работата на президента.
Положителните оценки за работата на президента имат превес над отрицателните сред избирателите на ГЕРБ и на ДПС. За пореден път „Екзакта“ регистрира силно политизирани оценки за работата на държавния глава, което показва, че политиците пряко или косвено успяват да фокусират вниманието на хората не само върху тазгодишните местни избори, но и върху президентския вот догодина.
Как оценяват министрите
През май повечето министри от кабинета успяват да се преборят за по-високо обществено доверие. При едни позитивната промяна е минимална, при други – забележима. На първа позиция като особено харесван министър е Лиляна Павлова, която оглавява МРРБ – 55% от пълнолетните българи смятат, че се справя. Този дял е с 2% по-висок в сравнение с април. Одобрението за Павлова е най-високо сред младите българи, сред хората на възраст между 40 и 50 години, сред заможните и сред високообразованите респонденти.
Както през април, така и през май министърът на здравеопазването Петър Москов запазва втората си позиция с рейтинг от 46%. За последния месец Москов губи 3% одобрение. Огласените мерки за реформи в сферата на здравеопазването безспорно пораждат и съпротива, и критични коментари. Но изследването показва, че Петър Москов разполага със значителен ресурс от обществена подкрепа за реализация на намеренията си.
Трети сред популярните министри е Ивайло Калфин, чиято работа е одобрявана от 43%, като този дял остава без значими промени през последните месеци. Прави впечатление, че подкрепата за работата на Ивайло Калфин е съизмерима сред левите и сред десните симпатизанти. Четвърти е Томислав Дончев с одобрение от 41% и ръст на доверието от 6% в сравнение с април. Лиляна Павлова, Петър Москов, Ивайло Калфин и Томислав Дончев са министрите, одобрението за работата, на които е по-висок дял от неодобрението.
С 5% за последния месец нараства одобрението за работата на вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и достига около 33%. Нови 4% одобрение добавя през последния месец и министър Красен Кралев, който в същото време печели и периферна подкрепа за работата си (освен от електората на ГЕРБ е одобряван и от привърженици на повечето други партии).
През последния месец министърът на образованието Тодор Танев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова успяват да станат малко по-разпознаваеми, но това води до ръст на негативните оценки за тяхната дейност. С 9% през последния месец расте общественото неодобрение към работата на министър Тодор Танев.
Най-одобряваните български политици
Практиката на „Екзакта Рисърч Груп“ на анализатори на обществените процеси показва, че през месец май нагласите в обществото са по-позитивни и това влияе благоприятно върху рейтингите. Най-одобряваният български политик през май е столичният кмет Йорданка Фандъкова – 66%, която получава подкрепата на 2/3 от българите и е повишила рейтинга си за последния месец с нови 2%.
Със значим ръст на одобрение (от 6%) в сравнение с данните от предишния месец е Георги Първанов – 37%, одобряван от 2/3 от избирателите на БСП.
В топ 10 на българските политици намират място един настоящ кмет (Йорданка Фандъкова – 66%), шестима министри в настоящия кабинет (Бойко Борисов – 44%, Лиляна Павлова – 55%, Петър Москов – 46%, Ивайло Калфин – 43%, Томислав Дончев – 41%, Румяна Бъчварова – 33%), един бивш президент и настоящ лидер на партия (Георги Първанов – 37%), настоящият президент Росен Плевнелиев – 31%, председателят на 43 НС Цецка Цачева – 31%, един от заместниците й и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов – 29% и настоящият лидер на ПГ на Патриотичния фронт Валери Симеонов – 29%.
Националното представително проучване е проведено в цялата страна между 20 и 27 май 2015 г. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни лица, подбрани чрез двустепенна гнездова извадка. Обхванати са 125 гнезда в 90 населени места. Изследването се провежда в рамките на собствената изследователска програма на Exacta Research Group.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...