Лабораторията за управление на рискове на Иван Костов публикува анализа си за щетите, които нанася руската компания „Лукойл“ на българския бюджет, с раздутата цена на суровия петрол, който внася и преработва у нас, и мерките, които държавата да вземе. За анализа са използвани данни на Агенция „Митници“ за периода 2006-2014 г. Целият доклад може да бъде прочетен тук.
Веригата
Експертите на Лабораторията са проследили цялата верига на доставки, преработка и формиране на печалба. „Лукойл Нефтохим Бургас“ закупува суровия петрол от ОАO „Лукойл“ Москва чрез регистрираната в Швейцария посредническа фирма „LITASCO GROUP“. Формира облагаемата стойност на внесения суров петрол, като добавя транспортните разходи за пренос по море (навло), карго застраховката и др. и начислява и внася ДДС.
Според тях данните на митниците не посочват нещо много важно – фактурираната цена на внасяния от „Лукойл“ петрол сорт „Урал“. Вместо това е посочена средногодишната цена на бенчмарковия петрол сорт „Брент“, която няма никакво отношение към доставката и облагането с ДДС на суровия петрол за бургаската рафинерия. Всъщност „Нефтохим“ работи с „Урал“, а за данъчни цели ползва по-скъпия „Брент“.
Сравнението между цените на двата сорта, показва, че борсовата цена на „Брент“ е по-висока от тази на „Урал“ – средногодишно с 10.6%. Според доклада това противоречи на съотношението между борсовите цени на двата сорта петрол, тъй като „Брент“ е с по-високо качество и от него се получава по-голямо количество светли течни горива.
Освен това петролът за страната се доставя по море, по маршрута Новоросийск-Бургас. Черно море е вътрешен моден басейн, поради което в транспорта не се включват такси за преминаване пред натоварени проливи и канали (Босфора, Гибралтар и др.). Самото разстояние е твърде малко за товарен морски транспорт и поради това се прави допълнителна отстъпка от цената на петрола, в рамките на няколко процента от борсовата цена. В случая с България се наблюдава точно обратното, констатират в доклара.
Разликата между реалната цена на суровия петрол, купен и доставен от „Лукойл“ от негови находища в Русия и цената, отчетена в България, е 13.27% средногодишно за периода 2006-2014 г., като варира от 6.68% до 15.61% в различните години, твърди Risk Management Lab.
Благодарение на завишените цени на сорт Урал спрямо борсовите му цени, оскъпени със застраховките и навлото, руската компания вдига цените на произвежданите в бургаския „Нефтохим“ горива, пести данък печалба и изнася капитали в Русия, сред които и част от ДДС-то, което плащаме в България върху потребените горива.
„Лукойл“ е завишавал средногодишно с 763.5 млн. лева производствените си разходи – заради цените на суровия петрол, които не съответстват на борсовите за „Урал“. С натрупване за периода 2006-2014 сумата е 6871.7 млн. лева (т.е. близо 6.9 милиарда). Последиците са: повишаване на производствените цени на рафинерията; повишаване на цените за потребителите на горива; много вероятно избягване на корпоративно облагане.
Изводите:
ОАО „Лукойл“, чрез „LITASCO GROUP“ е реализирал свръхпечалби в посочените размери, като е продавал суровия петрол по завишени цени на собствената си компания „Лукойл Нефтохим Бургас“ и така е изнесъл добавената стойност от България;
„Лукойл България“ вероятно е реализирал (при допускане за един и същ марджин на цената на търговеца) по-печалби поради завишената производствена цена на течните горива;
Българските потребители са заплащали необосновано завишени цени на течни горива; от тях на българския пазар е извлечена и изнесена добавена стойност в посочените размери; необосновано завишените цени са довели до намаляване на потреблението на течни горива и увеличаване на разходите за транспорт на домакинствата, фирмите и държавните институции.
НАП не е обложил „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД с реално дължимия корпоративен данък.
„Лукойл“ има господстващо положение на пазара на течни горива и има възможност да определя техните производствени цени.
Така ощетени са българските потребители, ощетен е бюджетът. Разликата между реално възстановения ДДС и изчисления с борсовата цена на сорт Урал – с добавено навло и карго застраховка, е съществена – 1.145 млрд. лева за периода 2006-2014 г. Според доклада „посочената значителна добавена стойност не е обявена като такава, а като производствен разход чрез завишаване на цената на суровия петрол. Тази добавена стойност не е обложена с ДДС и корпоративен данък“.
Лабораторията припомня, че „Лукойл“ ежегодно отчита, че работи на загуба, но отказва да оповести публично своите производствени разходи за течните горива, които са едни от най-големите като дял от крайната цена в ЕС. Припомня се и отказът да бъдат монтирани измервателните уреди на производствените мощности (особено на терминал Росенец, откъдето влиза целия нефт за преработка и се изнася готовата продукция) – което поражда основателни съмнения за възможен контрабанден внос на суров петрол и износ на течни горива, вкл. поради липса на онлайн контрол от страна на митниците.
Според доклада, компанията е поставила на „ключови места“ в контролните и приходните администрации – КЗК, Агенция Митници, НАП, зависими от нея лица.
Посочената значителна добавена стойност, която е произведена и реализирана в България, не е обявена като такава, а като производствен разход, чрез завишаване на цената на суровия петрол. Осчетоводена като такъв производствен разход за суров петрол, добавената стойност е изнесена от страната. Тази добавена стойност не е обложена с ДДС и корпоративен данък,
Това е едно от основните заключения на Risk Management Lab. Според доклада, нито изпълнителната, нито законодателната власт са отговорили в установения по закон срок на официален сигнал за основателни съмнения за щети от завишаване цените на внасяния суров петрол сорт „Урал“.
Мерките
Лабораторията за управление на рискове предлага три мерки:
1. Министерството на финансите, чрез Агенция „Митници“, да извърши проверка по първични отчетни документи и банкови извлечения за действително платените цени за петрола сорт „Урал“ (заедно с навлата и застраховките). и тяхното съответствие с борсовите цени на суровината за поне 5 години назад – за да отхвърлят или потвърдят съмненията за изкуствено завишените цени на внасяния нефт.
2. При потвърждаване на съмненията за завишени цени на вноса:
а/ МФ чрез митниците да разработи методика и да предприеме незабавни действия за преустановяване на тази практика.
б/ Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) да извърши пълна проверка на доставките на петрол сорт „Урал“ от приватизацията на Нефтохимически комбинат – Бургас до сега, с цел да бъде определен размерът на умишлено занижените печалби и надвзетия възстановен данъчен кредит.
3. Министерството на финансите и НАП да предявят иск към „Лукойл“ и дъщерните фирми на ОАО Лукойл Москва, за нанесени финансови щети на бюджета.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.