Бившият правосъден министър на Румъния Моника Маковей заяви, че промените в Конституцията у нас само ще забавят борбата с корупцията и препоръча да намерим „поне един прокурор с воля за реформа“. Тя бе министър в Румъния в периода 2004-2007 година и беше освободена малко след като страната стана член на ЕС. В момента е евродепутат.
Маковей, известна като архитект на румънската съдебна реформа, довела до арести и присъди на политици, участва във форум в София, организиран от Инициатива „Правосъдие за всеки“. За участие в конференцията дойдоха и министърът на правосъдието Христо Иванов, вицепремиерът Меглена Кунева, евродепутатът от Реформаторския блок (РБ) Светослав Малинов, съпредседателя на ПГ на РБ Радан Кънев, депутатът от РБ Гроздан Караджов и др. Дискусията е на тема „Българските гласове срещу корупцията – кой ги чува?“ и е първа проява на новосъздадената гражданска Инициатива „Правосъдие за всеки“.
Моника Маковей
Според Маковей, която е бивш прокурор, промените в Конституцията, с които управляващите у нас предвиждат промени във Висшия съдебен съвет (ВСС), са прахосване на време. Тя посъветва България да намери човек, който е готов да поема рискове и да не се страхува, а не само да се създават нови органи и да се променят закони. Така само се отлагат действия, нужни са професионалисти и независими прокурори, категорична бе Маковей.
„Не очаквайте политиците да дадат зелена светлина на разследвания срещу самите себе си. Няма ли в България поне един прокурор, който да има воля за реформа? Наречете тази реформа война, или битка, но някой трябва да сложи началото ѝ“, заяви още бившият румънски магистрат.
По думите й важно е всички да работят в екип и то само по най-тежките престъпления, като има две решения за успеха – политиците трябва да имат желание, а съдиите и прокурорите трябва да се заемат. Правомощията на ВСС обаче не трябва да се разширяват, препоръча Маковей.
Тя изтъкна, че в Румъния са създали прокуратура за борба с корупцията, която да се бори с държавни служители, политици и магистрати, и са написали нов закона за обществените поръчки. И напомни, че за ръководител на това звено е избран човек, който бил склонен да поема рискове и е независим. От службата никога не е изтичала информация, дори към МВР, подчерта Маковей.
В интервю за предаването „Дикoff“ по Нова телевизия вчера Маковей бе помолена да коментира думите на българския премиер Бойко Борисов от преди две седмици: „На Румъния ще й видите правосъдната система. Бях там, видях – нищо не се случва, различно от гонения политически“.
Тя отвърна, че в Румъния се разследват политици от всички партии и бе категорична, че не става въпрос за някаква политическа мъст. Но допусна, че и в България политиците се оправдават с това.
„Това, което е казал Борисов, е лъжа, пълна лъжа! Най-ефективно би било да се хване за работа и да направи така, както направихме ние. Трябва да спрат да крадат, да спрат корупцията и финансовите измами, прането на пари. Това, че Бойко Борисов го е казал, е лош знак, това е знак, че няма намерение да води борба срещу корупцията в България“, подчерта тя.
В отговор на въпрос Моника Маковей дори заяви, че е готова да стане правосъден министър на България, но никой не я e търсил.
Търси се човек с висока репутация за шеф на Бюрото срещу корупцията
Ръководителят на Национално бюро за предотвратяване на корупцията (НБПК), което предстои да бъде създадено, трябва да бъде човек с много висока репутация. Когато говорихме с премиера, той каза същото, коментира вицепремиерът Меглена Кунева на форума.
Тя подчерта, че няма никого конкретно предвид, но: „Виждам какъв трябва да бъде профилът на този човек, освен професионализъм. Той ще бъде предлаган от МС и утвърждаван от президента, но в момента, в който това се случи, всякакви връзки с партии трябва да бъдат прекъсвани“.
По думите й навсякъде по света щом има такъв избор, някой се ангажира политически с него и въпрос на зрялост е да се знае, че е избран заради неговата независимост.
Христо Иванов още чака отговор от Тримата големи
Ако днес не можем да се обърнем къв ВСС с „just do it“, то е защото те са резултат от негативна селекция, заяви и министърът на правосъдието Христо Иванов, който посочи, че все още няма отговор от тримата големи – председателите на ВАС и ВКС и главния прокурор. На 8 май Иванов постави серия въпроси за краха на делото „Костинброд“, за отхвърлянето на кандидатурата на Нели Куцкова, за проблемите в Софийския градски съд и Варненския административен съд.
Макар България да създаде спецсъд и прокуратура, нямаше кандидати за тези институции, припомни Иванови подчерта, че едно от най-страшните неща, които е чувал, е че през 80-те години прокуратурата е била по-свободна.
„Предстои разговор за това как да си гарантираме независима прокуратура. Надявам се да започнем този разговор в България. Проверки за почтеност сред магистратите у нас не се правят. Само ако някой трябва да бъде конюнктурно ударен, се забелязват някакви неща“, добави Иванов.
Той заяви още, че ако не може да свърши работата, която иска, ще си подаде оставката, но това е най-лесната крачка. Министърът подчерта, че се надява днес депутатите да внесат промените в Конституцията, като добави, че тече пазарлък и се обърна към присъстващите с думите: „Не искате да го виждате как изглежда“.
Коя е Моника Маковей
Маковей е министър на правосъдието в периода 2004-2007 г. Според наблюдателите благодарение на нея Румъния успява да проведе най-мащабната съдебна реформа в страна от бившия Съветски блок. Тя въвежда истинско случайно разпределение на делата, изолира влиянието на бившите комунистически служби „Секуритате“, създава независима прокуратура за борба с корупцията по високите етажи на властта.
Благодарение на нейните усилия недосегаемите стават обвиняеми и подсъдими, след като неработещият допреди десетина години орган за борба с корупцията стига до политици, магистрати и бизнесмени.
Според Маковей румънският модел е толкова успешен не само защото са били създадени независими антикорупционни органи, а и защото в тях влизат независими магистрати. В момента, като евродепутат от Европейската народна партия, тя е категоричен защитник на механизма за наблюдение на България и Румъния, защото смята, че е създаден, за да служи на хората, които искат свободно правосъдие, борба с организираната престъпност и равенство пред закона.
В предаването DikOFF тя заяви още:
„Когато президентът Траян Бъсеску се обади и ми направи това предложение, той ми каза, че иска министърът на правосъдието да e непартиен човек, защото само така може да се води борба срещу политическата корупция. Иначе имаш общо минало с партиите и отделните им членове, дължиш услуги, един или друг те моли за нещо. След това за главен прокурор на националната дирекция за борба с корупцията предложих напълно независимо лице. Интервюирах го с психолог, който ми каза, че този човек е твърд като скала и никой с нищо не може да му повлияе“.
И още: „Дотогава в Румъния нямаше политическа воля за борба с корупцията, имахме агенция за борба с корупцията, но тя не се занимаваше с висшите етажи на властта, а с кондукторите по влаковете и студентите, които се возиха без билети. Започнахме с тригодишен план за борба с корупцията, в който написахме, че ще създадем специална структура и ще направим случайно разпределение на делата“.
Резултатът са 1100 държавни служители на съд, включително 12 министри. Само за последните пет години в Румъния в затвора са влезли поне 13 политици – заради укриване на данъци, пране на пари или взимане на подкуп. Спасени от злоупотреби са 31 млн. евро държавни пари само през 2014 г.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.