Ада Колау. Снимка: EPA/ БГНЕС
Испанските „братовчеди“ на гръцката СИРИЗА – „Подемос“ и „Движението на възмутените“, встъпиха във властта, след като спечелиха подкрепата на испанците в местни и регионални избори, измествайки системните политически играчи. Новите политици са известни с ляворадикалната си ориентация, евроскептицизъм и са противници на мерките за икономии, налагани от ЕС в името на финансовата стабилност и справяне с бремето на дълговете. Това променя сериозно политическата среда в Испания преди парламентарните избори, насрочени в края на годината. [related-posts]
Преброяването на гласовете почти приключи и управляващата Народна партия е спечелила най-силна подкрепа от 27%. Въпреки това, консерваторите са на път да загубят в изборите за общински съвет в Мадрид за първи път от 20 години. Испанската икономика е основна грижа за избирателите и много от тях са недоволни от съкращенията в публичните разходи и политическата корупция. „Народната партия“ (НП) на премиера Мариано Рахой, както и предишното социалистическо правителство, са сочени за основните виновници за положението в страната.
Двете традиционни партии не получиха сериозно мнозинство в повечето области и загубиха значителен брой гласове за сметка на новите партии „Подемос“ и „Движението на възмутените“. Обща листа на двете политически формации спечели местните избори в Барселона – вторият по големина град в Испания, а в Мадрид е на второ място.
Това е най-слабият резултат на „Народната партия“ на общински избори от 1991 г. В резултат на икономическата криза и нашумелите корупционни скандали, които опетниха репутацията на традиционните политически партии в Испания, страната навлезе в нова политическа ера.
„Народната партия“ получава 21 места в 57-членния общински съвет на испанската столица. На второ място е листата на „Мадрид сега“ начело с Мануела Кармена, която също е подкрепяна от „Подемос“, с 20 места. Социалистите са трети с 9 места и ако се коалират с партията на Кармена, могат да изместят НП.
В Мадрид и в Барселона не се гласува за кмет на преки общи избори, тъй като те ще се изберат в следващите дни след очаквани сложни пазарлъци между общинските съветници. В Барселона листата на активистката Ада Колау от „Барселона за всички“ печели най-много гласове и измества националистите консерватори на досегашния кмет Хавиер Триас.
Колау си спечели подкрепата на гласоподавателите, когато в предизборната кампания застана на страната на хората, които не могат да изплатят ипотеките си и са на път да бъдат изгонени от домовете си.
В цялата страна на управляващата Народна партия на премиера Мариано Рахой бе наказана. Те все пак имат най-висок дял от гласовете от всяка друга партия. Въпреки това, загубиха абсолютното си мнозинство в регионалните парламенти в цялата страна, включително в централните традиционни области като Валенсия, където партията е силно корумпирана.
Според експерти, коалиции между новите движения с други партии могат да поемат контрола и на други общини, като Валенсия например, и да се подкопае допълнително местната власт на „Народната партия“. Може да се наложи и управляващата партия може да се съюзи с „Движението на възмутените“ в Мурсия и Ла Риоха. В Испания нямат опит с коалициите, тъй като властта винаги е била съсредоточена в „Народната партия“ или в социалистите.
Миналата година за пръв път Испания имаше една цяла година на икономически растеж от 2008 г. насам, когато взривът в пазара на недвижимите имоти остави милиони без работа, и доведе страната до ръба на спасителна акция. Въпреки това безработицата остава висока – почти един на всеки четирима е без работа. Заедно с това, трудовите реформи на правителството, които намаляват разходите за наемане и уволняване, влошиха положението за повечето граждани на страната.
Избирателната активност бе малко по-висока отколкото в последните избори през 2007 г.
Отзвукът
Дълбока и радикална промяна в Испания – Народната партия и Социалистическата партия, които управляват страната от 30 години, получиха строго наказание на местните избори с излизането на „Възмутените“ на политическата сцена, коментира испанската преса.
„Политическа промяна в ущърб на Народната партия“, пише десноцентристкият вестник El Mundo. Той подчертава, че „силният пробив“ на „Подемос“ и „значителният подем на „Възмутените“ показват, че „политическият живот в Испания е навлязъл в нова фаза“ преди парламентарните избори.
Движението на „Възмутените“, което се зароди от умората на гражданите от икономическата криза и което на изборите имаше подкрепата на антилибералната партия „Подемос“, е на път да спечели кметствата в Мадрид и Барселона с подкрепата на други леви партии, а това представлява историческа промяна след 24-годишното управление на консерваторите от Народната партия в столицата.
Според El Mundo Народната партия „може да не оцелее, ако разчита на слабия аргумент за икономическото възстановяване“. Вестникът коментира, че загубата на партията, която все пак остава първата политическа сила в страната, се дължи на „липсата на емпатия и на социална чувствителност, съчетана с липсата на реакция на Народната партия пред недоволството на обществеността от работата на институциите и от корупционните скандали“.
Вестникът смята, че е „крайно необходимо Народната партия да организира извънреден конгрес възможно най-скоро“. Формацията губи почти 11 пункта от изборите през 2011-а, когато в много региони получи абсолютно мнозинство.
Социалистическата партия прави силно отстъпление в големите градове, но ще може да управлява в нови шест региона, ако постигне съгласие с „Подемос“, добавя изданието.
„Не би било правилно да тълкуваме това, което се случи, като революцията, която бе предсказана от някои, но би било грешка и ако останем безучастни пред категоричното послание за промяна, каквато предполагат резултатите“, пише El Pais. Изборите са „показателен завършек на политическите сътресения, които започнаха още на европейските избори през 2014“ и на които „Подемос“ спечели изненадващо пет места в ЕП.
Икономическите издания като Cinco Dias подчертават, че партиите са „осъдени на коалиции“. Испания иска съюзи, пише и вестник Expansion.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...