От няколко години Куба разработва обещаваща терапевтична ваксина срещу рак на белия дроб. Продължилото 55 години ембарго, наложено от САЩ на островната страна, обаче не позволяваше сътрудничество досега, съобщи Wired.
Администрацията на президента Барак Обама, обявила края на ембаргото, продължава опитите да бъдат нормализирани отношенията с Хавана. През април се състоя визита на губернатора на Ню Йорк Андрю Куомо в столицата на Куба – Хавана.
Тогава Институтът по рака „Розуел Парк“ подписа споразумение с кубинския Център за молекулярна имунология за разработването на ваксина за рак на белия дроб и начало на тестовете й в САЩ. Американските учени ще донесат ваксината Cimavax в САЩ и ще започнат процес по одобряването й от Службата по санитарен надзор на хранителните стоки и медикаментите (FDA).
„Шансът да оценим ваксина като тази е много интересна възможност“, казва Кендъс Джонсън, шеф на „Розуел Парк“. Тя е развълнувана главно защото изследванията досега показват, че е нискотоксична и сравнително евтина за производство и съхранение.
Центърът за молекулярна имунология ще предостави на „Розуел Парк“ цялата документация (как се произвежда, данни за токсичността, резултати от предишни тестове – б.р.), за да се подаде заявка пред FDA. Джонсън се одобрението за тестове на Cimavax да дойде в рамките на година.
Как Куба създаде ваксината
Въпреки че е известна с пурите, рома и бейзбола, Куба има и едни от най-добрите и оригинални биотехнически и медицински изследователски центрове в света. Това е особено забележително за страна, в която средностатистическият работник получава заплата $20 на месец.
Макар Куба да харчи десетки пъти по-малко от САЩ на човек за здравоопазване, средната продължителност на живота е колкото в Америка. „Налага им се да вършат много с малко ресурси, така че трябва да са по-иновативни в подхода си. В продъление на 40 години имат видна имунологична общност.
Въпреки десетилетията на икономически санкции, за Фидел и Раул Кастро създаването на биотехнологии и медицински изследвания, особено превантивни лекарства, е приоритет. След разразилата се масово след 1981 г. тропическа треска, покосила 350 000 кубинци, властите създават Биологически фронт, който да фокусира изследванията на няколко агенции за специални цели.
Първото голямо постижение на страната е успешното (и неочаквано) прозиводство на интерферон, протеин с ключова роля за реакцията на човешката имунна система. Оттогава кубинските имунолози направиха няколко други пробива във ваксинациите, включително разработването на собствени ваксини за менингит B и хепатит B, както и моноклонални антитела за трансплантация на бъбреци.
(Моноклоналните антитела са вид лекарства, разработени така, че да се свързват със специфичен рецептор върху повърхността на клетката. Те са изкуствени версии на антителата, които присъстват естествено в човешкия организъм с цел да откриват и неутрализират опасности, като бактерии и вируси.)
Проблемът с производството на световноизвестните пури е, че пушенето е наистина много вредно за здравето. Белодробният рак е четвъртата най-честа причина за смъртността в Куба. Учените в Центъра за молекулярна имунология са работили 25 години по Cimavax преди здравното министверство да го одобри за употреба от хората – при това безплатно през 2011 г.
Производството на една ваксина струва на властите близо $1. Изпитания във втора фаза от 2008 г. показват, че пациентите, болни от рак на белия дроб, взимали лекарството, живеят 6 месеца по-дълго от останалите. Това предизвика Япония и някои страни от Европа също да започнат клинични тестове на Cimavax.
В интерес на истината Cimavax в настоящата си форма няма да е революционно лекарство. Ваксината не атакува туморите директно, а е насочена срещу протеина, който те произвеждат, циркулиращ в кръвта. Това предизвиква тялото на човека да освобождава антитела срещу хормон на име епидермален растежен фактор, който обикновено предизвиква растеж на клетките, но ако не е в нормални нива – и рак. Така че целта на Cimavax е да спира растежа на белодробните тумори и метастази, като превръща растежа в късния стадий в нещо хронично но управляемо.
Целта на американските учени е да проучат потенциала на ваксината за превантивна интервенция и превръщането й в традиционна ваксина. Още повече, че епидермалният растежен фактор има важна роля и при други ракови заболявания – на простатата, гърдите, дебелото черво и панкреаса.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.