Въпреки че Турция се стреми към присъединяване към Европейския съюз, провежда демократични избори и подкрепя протестите срещу диктатори като Башар ал-Асад в съседна Сирия, все ще се случи нещо, което да постави под въпрос мястото й в света на демокрацията. Така смята журналистът Барчън Йинанч от Hurriyet Daily News.
В края на февруари 2011 г., когато Арабската пролет беше започнала, а лидерите на Тунис и Египет вече бяха свалени от власт, шест момчета бяха арестувани за рисуване на графити с антиправителствени лозунги по стените на училището си в Дераа, Сирия. Местната охрана съобщила на правителствената дирекция по сигурността – и последва ответна акция на властите срещу „бунтарите“. През март същата година най-малко 15 деца бяха арестувани заради антиправителствените графити. Хората на Дераа се вдигнаха на протести срещу тяхното задържане и малтретиране. Това доведе до „графити война“ – и хора започнаха да рисуват стените по улиците на редица градове.
„Случаят в Дераа – и ответните действия, разкриват колко мощна е силата на графитите като основен инструмент за изразяване на антиправителствени нецензурирани политически убеждения. Политическите графити бяха показателни за едно гневно население, което не можеше да изрази мнението по демократичен начин“, пише Джеремая Фоксуел в World Policy Blog.
Наскоро двама студенти в Измир бяха задържани по обвинения, че са написали обиди срещу президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган по стените на университета си. С графити те се обявили и за „край на Султаната.“ Вярно е, че обидата срещу президента е престъпление по закон. Но в новинарските емисии тези инциденти не се разказват подробно и не става ясно какви са точно „обидите срещу Ердоган“, за да не бъдат повтаряни. Може наистина да са го обидили сериозно.
Не минава и ден обаче без новини за нови арести за обида на президента. Какво представлява тази обида? На фона на ограничената култура на демокрация и толерантност към критика в Турция, както и предишни практики, огромното увеличение на делата за обида срещу президента показва, че служителите по сигурността не правят разлика между обида и критика.
Например, пиян мъж, който се обадил в полицията, е бил задържан за обида на президента. Ако ще взимаме пияниците насериозно, кога полицията ще се заеме с истинските престъпници?
Очевидно е, че поддръжници на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) ще се разгневят от сравнението между Турция и Сирия. Ясно е, че двете страни не могат да бъдат сравнявани по отношение на демократичното управление. Няма съмнение, че Башар ал-Асад е диктатор с кръв по ръцете си.
Макар сравнението да е недопустимо, човек не може да не си припомни случая, когато Ахмет Давутоглу, тогава още външен министър, се върна от посещение в Сирия и разказа пред репортери какви съвети давал на Асад. Според Давутоглу сирийският президент трябвало да бъде толерантен към критиката, да не прибягва до репресии срещу дисиденти, да не слага край на демонстрациите със стотици смъртни случаи, да не използва непропорционална сила срещу протестиращите, особено непълнолетни. Не посочи обаче за пример протестите на площад „Таксим“, които погубиха някои младежи, а на други струваха очите.
Очевидно е, че няма място за сравнение. В крайна сметка, както от ПСР често обичат да подчертават, Ердоган и неговата партия печелят всеки последователен вот (неизменно са на власт от ноември 2002 г. – Б.Р.). Не проведе ли и Асад избори в Сирия година след началото на въстанието? Те обаче бяха оприличени на шарада заради непропорционалното отразяване на кампаниите на политическите партии и използването на държавните средства и механизми в полза на управляващата партия.
Няма значение, че днес само 43% от турските граждани вярват в свободни и справедливи избори в Турция. В края на краищата, имаме институции, към които можете да се обърнете с жалбите си. Наскоро една политическа партия подаде жалба до Върховния избирателен съвет (аналог на българската ЦИК – б.р.), че президентът на Турция, който трябвало да бъде неутрален съгласно Конституцията, е нарушил закона, защото агитирал в полза на управляващата партия. Няма значение, че това оплакване бе отхвърлено от ВИС.
Може би с отдалечаването си от европейските демокрации, би трябвало да сравняваме Турция със страните в Близкия изток.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.