Правителството на САЩ ще отвори „читални“ в посолствата си в страните от Европейския съюз, така че местните политици да могат да се запознаят със секретните документи, свързани с преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП или ТПТИ), съобщи EurActiv.
Решението е в отговор на обществения натиск в Европа за повече информация за преговорния процес и по-голяма прозрачност на преговорите за споразумението.
Читалните вече се използват от членовете на Европейския парламент (ЕП) в Брюксел, които могат да разгледат преговорните документи между ЕС и САЩ. Първоначално достъпът беше ограничен до отбрани членове на ЕП, но сега всички евродепутати могат да се запознаят с документите.
„Консолидираните текстове“ съдържат позициите на двете страни, след като бъде постигнато споразумение по даден аспект от търговските преговори. САЩ отказаха да огласят публично своите преговорни позиции, но осигуриха ограничен достъп до вече приетите текстове от споразумението.
Сега американските власти ще отворят читални извън Европейския парламент във всички страни от ЕС и други техни организации от типа на „Америка за България“ например. До секретните документи ще имат достъп хора, избрани от националните правителства.
Целта е европейските политици да са по-информирани за процеса на преговори, без да се налага да пътуват до Брюксел, за да се запознаят с документите в Европейската комисия. Подобни читални са отворени и в САЩ, но техните посетители са предупреждавани, че ще бъдат изправени пред съда, ако съдържанието на документите бъде огласено публично.
ТТИП. Краят още не се вижда
Преговорите между ЕС и САЩ за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) ще продължат и през 2016 година. Тази година е решаваща за постигане на прогрес в преговорите за споразумението за свободна търговия, тъй като през 2016 година има президентски избори в САЩ, а президентът Барак Обама напуска Белия дом януари 2017 г.
Първоначално договорът за свободна търговия трябваше да бъде факт преди края на 2014 г., но на срещата на върха през юни беше решено сключването му да бъде отложено за 2015 г. До април са проведени девет кръга преговори.
Между САЩ и ЕС остават много проблемни въпроси, като различните регулации в основни области, сред които зашитата на правата и здравето на потребителите, защитата на търговските марки, както и очакваните негативни ефекти, които ще има споразумението върху отделни сектори.
Исканата от САЩ клауза за защита на инвеститорите е основният препъникамък. Този механизъм, който предвижда прибягване до международен арбитраж, би могъл да позволи на мултинационални корпорации да оспорват политики на националните правителства, както стана със споразумението за свободна търговия между Канада, САЩ и Мексико.
Къде е България
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) анализира предимствата на ТТИП върху българската икономика.
Двете най-големи пера в износа на България за САЩ, които заемат близо 30% от износа, са машините и електрическото и електронно оборудване. И двете продуктови групи бележат висок ръст през последните 5 години – около 30% годишно. От прегледа на статистиката също се вижда, че около 3/4 от износа на стоки от България за САЩ е високо конкурентен, т.е. с Индекс на разкритите сравнителни предимства над единица.
Ако се премахнат митата във взаимната търговия, може да се очаква, че и продукти, които са по-ниско конкурентни и в момента не се изнасят за САЩ, ще успеят да проникнат на американския пазар. Това се потвърждава от сегашния износ на няколко български продукта, които са с индекс на разкритите сравнителни предимства под единица, т.е. не са особено конкурентни, но се радват на нулево мито за пазара на САЩ, пишат от ИПИ.
Според анализа освен прекия износ на стоки от България за САЩ, при анализа на ефектите от ТТИП върху износа от България трябва да се отбележат и непреките ефекти по линия на т.нар. вериги на предлагането. Български фирми все по-активно се включват в такива вериги на предлагането последните години, като стават доставчици на материали и компоненти за големи европейски производители. Последните продават част от крайните си продукти и на американския пазар, което реално представлява непряк износ от България за САЩ.
По оценка на ИПИ, непрекият износ на стоки от България за САЩ посредством такива вериги на предлагането възлиза на около $200 млн. Ако тази сума се добави към стойността на прекия износ на стоки от България за САЩ, който за 2013 е около $400 млн., то целият износ на стоки от България за САЩ достига около $600 млн. Към износа на стоки трябва да се добави и износът на услуги за около $300 млн. (за 2013). По този начин целият износ на България от САЩ достига около $900 млн. или около 1.6 млрд. лева.
Целите на ЕК касаят пряко бизнес услугите, морския транспорт, финансовите и застрахователните услуги, комуникационните услуги, които са над 20% от българския износ на услуги за САЩ, т.е. може да се очаква ръст на износа на такива услуги. Паралелно с това може да се очаква, че облекчените условия за износ на услуги от ЕС към САЩ ще открият възможности за износ и на други услуги, който в момента не се осъществява заради високите нетарифни бариери.
САЩ са 9-тият най-голям инвеститор в България според данните за кумулативните преки чужди инвестиции в страната за периода от 1996 до 2014 година. За този период американски компании са инвестирали около 1,5 млрд. евро бруто в България, което представлява 3,4% от всички ПЧИ за периода.
В заключение, според ИПИ, свободната търговия и премахването на тарифните и нетарифните бариери пред вноса и износа водят до значителни ползи както за икономиките като цяло, така и за потребителите на всяка свободно търгувана стока и услуга. Планираното споразумение между ЕС и САЩ няма да бъде изключение.
Преките положителни ефекти от ТПТИ специално за България ще дойдат по линия на прекия и непрекия износ на стоки и услуги за САЩ, който расте с всяка следваща година и превръща САЩ във все по-важен експортен пазар за България.
Инвестициите от САЩ за България също ще получат тласък, тъй като премахването на тарифните и нетарифните пречки пред износа ще насърчи износа, а част от този износ се прави именно от американски фирми в България. Не на последно място, потребителите в България също ще спечелят от споразумението, тъй като около 40% от вноса от САЩ в момента се облага с мита.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.