Сканиране на мозъка на ученици от различна социална среда показва видимото наследство, което трудното детство оставя в развитието на младежите.
Учени доказват, че важни части от мозъка се развиват по-добре при децата, отгледани в комфортна домашна среда. Въпросните части са онези, които са най-необходими при процеса на обучение и полагане на изпити.
„Точно, както очаквахме, животът в неблагоприятна среда има своята сериозна цена. Можем да я видим не само в резултатите от тестовете и в образованието като цяло, но и в мозъка на тези деца“, казва професорът от Масачузетския технологичен институт Джон Габриели.
Той ръководи екип, който е използвал ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да изследва мозъците на 23 ученици от семейства с ниски доходи и социален статус и 35, чийто родители са заможни. Всички участници в изследването са били на възраст 12-13 години. За да подберат децата с ниски доходи, учените са търсили ученици, които отговарят на изискванията за субсидирана държавна програма за училищен обяд.
Децата са положили тестовете за всеобхватна оценка на МИТ. Оказва се, че тези от бедните семейства се справят доста по-зле от връстниците си. Едва 57% от тях постигат високи оценки, докато при богатите този процент е 91 на сто.
Освен това Габриели е успял да види разликите в мозъците на децата и установява, че тези от по-спокойни и заможни семейства имат по-плътен темпорален и тилен лоб. Тези части от мозъка отговарят за зрението и паметта ни.
Разликата в мозъчната плътност е отговорна за над половината от разликите в оценките, които получават учениците, се твърди в научен доклад, публикуван в Psychological Science.
Предишни изследвания също са свързвали условията в средата с промени в мозъка, а много от тях доказват връзката между мозъчни състояния и представянето в училище. Проучването на учените от МИТ обаче е първото, което свързва тези три фактора.
Доходите на семейството със сигурност не са единственото важно обстоятелство, което влияе на академичните постижения. Бедно, но подкрепящо семейство създава много по-добри условия за спокойно детство от богатото, но агресивно и изпълнено с конфликти.
Въпреки това Мартин Уест от Харвард смята, че пропастта между постиженията на учениците от бедни и богати семейства е явление, характерно не само за американското образование, а и за образователните системи по целия свят.
Новото изследване, което показва засегнатите части от мозъка на децата с по-трудно детство може да помогне на учените да идентифицират ключовите фактори, които оказват влияние на децата в ранна възраст. Сред възможните обяснения за физиологичните процеси са разлики в храненето, различно стимулиране или стрес.
Според Габриели откритието на неговия екип може да помогне за увеличаване на възможностите за учениците в сложно социално положение.
„За мен това е призив към действие. Има достатъчно сериозни доказателства, че мозъците ни са гъвкави. Изследването ни доказва, че средата е важна, така че трябва да работим за създаването на нова такава за тези деца – с повече подкрепа и допълнително обучение“, казва той.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.