Оцеляването на световната популация на северния бял носорог лежи върху плещите на Судан – последният жив мъжки екземпляр, който се охранява от въоръжени рейнджъри 24 часа в денонощието.
Судан живее в огромния кенийски резерват „Ол Паджета“, който е дом и на два женски северни бели носорога.
Над 40 въоръжени мъже патрулират из резервата денонощно. И макар 40-годишният носорог да не е ограден от рейнджърите през цялото време, охраната му никога не се отдалечава сериозно от местата, където се движат той и двете женски.
„Искаме носорозите да се чувстват диви и да контактуват с хората възможно най-малко“, казва мениджърът на резервата Елдой Сампере.
Судан е „оборудван“ с радиопредавател, за да бъде откриван по-лесно, а рогът му е премахнат като предпазна мярка за неговите пазачи.
През 1989 г. Намибия премахна роговете на много от носорозите си, за да се справи с бракониерството, и нито едно от животните не беше убито от ловец. Според природозащитната организация Save The Rhino International носорозите без рогове имат 29% по-голям шанс за оцеляване от рогатите си събратя.
Избиването на последните от вида
Рогата на носорозите са голямата награда за бракониерите. На черния пазар те се продават за над $30 000 за килограм.
Смленият на прах рог е високо ценен в Азия, защото според древните вярвания може да лекува всичко, от треска до ухапвания от змии, епилептични пристъпи и дори рак. Основната им съставка е креатин – същото вещество, което се съдържа в косата и ноктите ни.
Между 1960 и 1980 г. световната популация на северните бели носорози се свива от 2000 до едва 15 заради бракониерството, а през 2009 г. последните диви представители на този вид бяха убити. Тази година четири от животните (Судан, двете женски и друг мъжки за разплод) бяха докарани в „Ол Паджеда“ от чешки зоопарк с надеждата, че воденето на по-близък до естествения им живот ще насърчи техния разплод.
През 2012 г. женската Наджин и мъжкият Съни се чифтосаха, но не се стигна до поколение. През октомври м.г. Съни почина от естествена смърт, а през декември единственият оцелял мъжки освен Судан – Ангалифу, почина в зоопарк в Сан Диего.
В момента в света остават само пет северни бели носорога – три в „Ол Паджеда“ и два, които живеят в зоопаркове. Въпреки това и за петте се смята, че са преминали отвъд възрастта си за разплод и учените смятат, че вероятността за продължение на рода е сериозно ограничена.
Интересна е и събата на южните бели носорози, които се ловуват законно, за разлика от техните северни събратя. Преди около век тяхната съдба изглежда идентична, а по света е имало не повече от 20 живи индивида.
След разрешаването на лова и започването на тяхното развъждане в частни стопанства обаче популацията им нараства до над 20 000, което ги прави най-многобройният вид носорози в света.
Какво ще се случи с вида?
Природозащитниците смятат, че женските от „Ол Паджеда“ могат да се чифтосат с южен бял носорог (близък подвид) и да създадат хибридно поколение. Въпреки това учените казват, че това не е идеалният вариант, тъй като по този начин ще се съхранят само част от гените на северния бял.
Подвидовете могат да бъдат „пресъздадени“ и в лабораторни условия.
През февруари зоологическата градина в Сан Диего, която е дом на женски носорог, получи дарение от $110 000 за работа върху генома на северните и южните бели носорози.
Лабораторитята на зоопарка има генетичен материал от 12 северни, включително семенна течност и тестикуларна тъкан от мъжкия, който почина през декември. Дългосрочната цел е създаването на ембрион, който да бъде износен и роден от женски южен бял носорог.
Докато това се случи обаче, Судан ще прекарва дните си, ограден от рейнджъри в Кения, а резерватът „Ол Паджеда“ събира средства за техните заплати.
„С все по-голямото търсене на рога и кости от носорози сме изправени пред повече опити за бракониерство, които трудно успяваме да удържим“, казва един от въоръжените мъже, които охраняват последният от рода си мъжкар.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.