Инвестиционният план за Европа, известен още като плана „Юнкер“, е създаден за малкия и средния бизнес и за начинания, които носят по-висок риск за частния бизнес. Това заяви днес зам.-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен, който е в България във връзка с информационната кампания за представянето на плана.
По думите на Катайнен ЕК ще предостави базови заеми на малките и средни предприятия, когато те имат нужда и страдат от ниска капитализация. „Друг момент, върху който ще се концентрираме, са инфраструктурните проекти. Това са публично частни съвместни проекти, но те са по-рискови от това, което може да поеме един частен инвеститор“, каза още зам.-председателят на ЕК.
Той обясни, че Европейският фонд за стратегически инвестиции ще е от полза за малките и средни предприятия и ще спомогне за публично-частните партньорства. Заради това не правителството ще предлага инвестиции в рамките на европейския фонд. Т.е. за да се кандидатства за финансиране по инвестиционния план, не е необходимо одобрението на властите.
Със заложените в плана €315 милиарда ЕС очаква да подобри дълготрайно потенциала за икономическо развитие. Проблемът е, че в Европа липсва ликвидност, а частните пари не отиват в реалната икономика, подчерта Катайнен. Най-важната задача на плана „Юнкер“ е да задълбочи и разшири вътрешния пазар на ЕС.
Комисарят посочи пазара в САЩ като пример за Европейския съюз за това как да се създадат условия за работа на предприемачите. Според него най-важните предпоставки за развитие на икономиката са образованието и по-точно подготвеността на преподавателите, развитието на духа на предприемачество, както и нулевата толерантност към корупцията.
Today's hot topics here in #Bulgaria SME financing, energy efficiency investment and interconnectors #investEU pic.twitter.com/KuJrndRNkU
— Jyrki Katainen (@jyrkikatainen) April 16, 2015
В срещата участваха вицепремиерите Меглена Кунева и Томислав Дончев, както и министърът на икономиката Божидар Лукарски.
„Ако нещо може да бъде финансирано по друг начин, то не бива да бъде финансирано нито с европейски, нито с публични пари, в противен случай, вместо да правим добро, правим зло, а и в крайна сметка, ако погледнете дори в добра година като 2015 година, делът на европейските пари, спрямо брутния вътрешен продукт, едва ли ще бъде повече от пет или шест процента“, каза вицепремиерът Томислав Дончев.
Един от основните приоритети е повишаване на конкурентоспособността на малките и средни предприятия, които представляват 99.8% от всички предприятия у нас коментира Лукарски.
„Малките и средните предприятия осигуряват заетостта на над 75% от всички заети, което е над 1.3 милиона души. Това ще рече, че те създават близо 60% от добавената стойност, генерирана от всички предприятия. Тези показатели са ясна индикация за ролята на малките и средните предприятия за икономическия ни просперитет. Създаването на предпоставките за тяхното динамично и устойчиво развитие е база за постигането на ускорен икономически растеж“, допълни той.
Разликата между плана „Юнкер“ и евросредствата
Според старши икономистът в „Отворено общество“ Георги Ангелов парите няма да се подаряват, а ще се инвестират, като се очаква след това да има възвръщаемост от съответните инвестиции в проектите.
„В България малко се осъзнава колко по-различен е този план. Това няма да са пари, които правителството ще получава и разпределя“, обясни той пред БНР.
Така популярно нареченият инвестиционен план – Планът „Юнкер“, е нещо много по-различно от средствата, които получаваме по европейските фондове, тъй като парите по тях получаваме безвъзмездно. Мостът, построен на река Дунав при Видин, е проект, в който се инвестира сега и той ще се изплаща в следващите десетилетия чрез таксите, които ще се вземат за преминаване оттам. Точно такива проекти търси този инвестиционен план – проекти с пазарна възвръщаемост. Проекти могат да се предлагат от фирми и институции.
По думите му фактът, че правителствата, Европейската комисия и Европейският парламент няма да имат думата кои проекти да се финансират е много добър.
„Проектите няма да се използват по политически поръчки или причини, а ще отиват на база на обективни критерии за тези проекти, които имат най-голяма добавена стойност за обществото. Това е един „междинен“ фонд, който се намира между напълно държавните и частните проекти“, заяви икономистът.
Така ще се запълнят празнините в Европа – липсата на достатъчно инвестиции, смята Ангелов и допълни, че в Европа има голяма ликвидност, ниски лихви, но тези средства не отиват към реалната икономика и затова икономическият растеж е слаб.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.