„Защо акулите не нападат адвокати? Професионална солидарност“. Това е виц, но промените в Закона за адвокатурата, срещу които възразиха нотариуси, юрисконсулти, счетоводители, частни съдебни изпълнители не са. Подготвени още преди 3 години, те бяха внесени в 43-ия парламент от депутати от управляващата коалиция и ДПС. Въпреки протестите на осем организации и позициите на някои от вносителите, които се дистанцираха впоследствие, адвокатите не се отказват от настойчивите си претенции да изземат солиден дял от пазара на правни и граждански услуги в България.
Но за да го получат, ще трябва да се отреже от пазарната ниша на останалите професионални гилдии. Поради което съсловни организации на нотариуси и съдебни изпълнители внесоха в парламента възражения срещу готвените промени, които определиха като лобистки.
Частните съдебни изпълнители и представители на останалите гилдии са възмутени, че промените в закона не са били обсъдени, а направо са били предложени за разглеждане в парламента. „Сега“ отбеляза, че ако предложенията бъдат приети, нито един счетоводител или юрисконсулт няма да има право да прави справки, да отговоря на НАП по проверки и ревизии, да подава заявления за регистрация по ДДС, да пише и подава молби и жалби или да консултира клиенти по данъчните закони. Изготвянето на трудови договори и пълномощни за пред институции, пред които представляват клиентите си, също им се забранява в полза на адвокатите.
Софийският адвокатски съвет, „острието“ на промените обаче организира днес хепънинг, с който почете Деня на Конституцията и обяви, че търси обществена подкрепа на проекта за промени в Закона за адвокатурата. По БНР адвокат Владислав Янев защити отново законопроекта:
„Единственото, което искаме да бъде променено, е, когато нотариусите извършват сделки с недвижими имоти, които касаят много сериозно правата и законните интереси на българските граждани, за да се пресекат системните злоупотреби, да участва в сделката и нотариус, и адвокат. Това касае нотариални актове за покупко-продажби, замени, договори за издръжка и гледане, сключване на извънсъдебни споразумения за делби и завещания…“
Според Софийската адвокатска колегия зад проекта стоят 12 300 адвокати в България. Те дори издигнаха пред Съдебната палата днес лозунга: „Адвокатите – вашата последна преграда пред беззаконието и несправедливостта“.
Посягат на нотариусите
Достъп до масивите на ГРАО и МВР, нотариални производства, които да води адвокат, кореспонденцията между адвокати да не може да бъде изземвана, нотариусът да е длъжен да съдейства на адвоката по дела, са само част от промените. Едно от сериозните възражения на нотариусите е, че в проекта за изменения и допълнения на Закона за адвокатурата с едно единствено изречение е предвидена възможността за удостоверяване на частни документи, които не подлежат на вписване от адвокат, след съответна регистрация.
В предаването „Законът и Темида“ на БНР нотариуси коментираха, че предложеният проект противоречи на ГПК (Гражданско-процесуален кодек) – законът, в който е уредено нотариалното производство или както телеграмно е описано в законопроекта „удостоверяване на частни документи и договори“. За това удостоверяване би трябвало да се създаде някакво отделно производство, само за адвокатурата или сега действащото производство в ГПК да се закрие, тъй като то е предвидено само за лица, упражняващи публична власт – съдии, прокурори, нотариуси, частни съдебни изпълнители, заявиха експретите по нотариално право в предаването.
Посягат на счетоводителите
По Дарик Катя Трънчева от Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия отбеляза посегателството и към други дейности, извършено с предложените промени в Закона за адвокатурата:
„За нас основният проблем е, че редица дейности, които по своята същност са чисто административни, счетоводни, консултантски, дори куриерски, и са окачествени като адвокатски в чл. 24, ал. 1 от законопроекта, затова по тази причина чрез чл. 150 са забранени за извършване от други лица. Очевидно е, че в законопроекта не става дума за това и адвокати да извършват тези дейности, а само адвокати да имат право да ги извършват“, заяви Трънчева.
По този начин счетоводителите и юрисконсултите ще бъдат закононарушители, извършвайки своята дейност, която в законопроекта вече е определена като адвокатска каза председателят на Националния съюз на юрисконсултите Кристина Димитрова.
Маркиране на територия
И това не е всичко. Законопроектът предвижда и въвеждане на задължителен изпит за адвокат, отпадане на възможността за вписване на адвокат без държане на изпит с 5 години юридически стаж, като по този начин се извършва замяна на понятието „юридически стаж“ с понятието адвокатски стаж. На практика това означава, че един съдия с 30 години стаж, дори и от ВАС или ВКС, ще трябва да държи изпит, за да стане адвокат.
Предвижда се занапред без изпит в адвокатурата да могат да се вписват единствено хабилитираните научни работници по правни науки – доценти, професори и академици. Това означава, че дори съдиите от ВКС и прокурорите от ВКП, както и всички останали, ще се явяват на задължителен изпит, ако искат да променят попрището си в адвокатско.
През 2013 г. „Правен свят“ в обстойна публикация коментира законопроекта в първонамалния му вид в частта за „затварянето“ на адвокатурата така: „… Но пък обезсмислянето на общия юридически стаж и въвеждането на задължение за явяване на изпит на съдии дори с по 15-20 години стаж (че и повече), би било поредният български парадокс – особено на фона на огромния брой пенсионирани полицаи, които през последните години с лекота навлязоха в адвокатурата без изпит, само защото са завършили в зората на демокрацията Академията на МВР в Симеоново (любовно наричана от някои адвокати Магнаурската школа) и възползвайки се от факта, че полицейският стаж на юридическа длъжност се зачита за юридически.
Би било наистина абсурд някои от тези хора да изпитват съдии и прокурори, завършили с отличен успех СУ и натрупали солиден опит в магистратурата преди да пожелаят да станат адвокати. Нищо чудно обаче, точно това да се случи, защото злите езици твърдят, че именно някои „магнаурци“ са в основата на предлаганите изменения. „Забравя се принципът, че адвокатите не провеждат конкурс, на проверка подлежи само професионалното ниво на кандидатите. А законовите изисквания за професионалното ниво на апелативен или върховен съдия са достатъчно завишени, за да се налага отделна проверка, коментира за „Правен свят“ известен адвокат, бивш съдия“.
Както през 2013-а, така и сега, адвокати шумно тръбят, че ще стачкуват, ако законопроектът не бъде приет. Ако получат обществено одобрение, съгласие от останалите гилдии, нека го направят,
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.