Нов Висш съдебен съвет и промени в Конституцията. Това обявиха днес премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и министърът на правосъдието Христо Иванов. Тримата представиха намеренията и бъдещите действия на управляващата коалиция за реформата в съдебната система.
Законопроектът за промени в Закона за съдебната власт, който подготвя правосъдното министерство, ще бъде качен на сайта му – в името на широко обществено обсъждане. Промените в Конституцията, които по закон трябва да минат на три четения и с квалифицирано мнозинство от 3/4 от народните представители – тоест 180. Управляващата коалиция в състав ГЕРБ и Реформаторският блок, подкрепени от АБВ и Патриотичния фронт, събира 135 гласа (след като ПФ остана с депутат по-малко след изключването на Велизар Енчев).
Консултациите вече текат в рамките на коалицията, очаква се да приключат до 2 седмици след като парламентът започне работа след Великденската ваканция – т.е. в началото на май, стана ясно от изявленията на Борисов и Бъчварова. Вече е разговаряно с Реформаторите. Намеренията са до края на тази парламентарна сесия – т.е. до края на юли, промените в Конституцията да минат на първо четене, каза Румяна Бъчварова.
Без промени в Конституцията всяка съдебна реформа ще е половинчата. Хората очакват да има бързи съдебни процеси и да има справедливост, каза Борисов. Трябва да намерим и ще поемем ангажимент за консенсус с всички политически партии в парламента, само в тази част да направим промени в Конституцията, за да има правилни решения за съдебната система, добави премиерът Борисов.
Той заяви, че сега действащият Висш съдебен съвет (ВСС) е недостатъчно ефективен, затова партиите, подкрепящи правителството, искат неговото реорганизиране и ще търсят подкрепа от останалите партии в Народното събрание.
„Ние предлагаме ВСС да бъде преизбран в две камари – на съдиите, която да бъде доминирана от съдии, избрани от съдии. От другата страна прокуроро-следователската гилдия. Двете квоти в съдебния съвет – за съдии и прокурори – да бъде 5 към 6 за прокурорите. Мисля, че това е справедливо решение и ще даде пълна независимост на съдебната система. По този начин веднага ще се форматира нов ВСС и ще отговорим на обществените очаквания и на препоръките на Европа“.
През последните няколко месеца направихме това, което би трябвало да се случи в съдебната реформа. От всичко, което ни беше предоставяно стигнахме до това, че съдебната реформа без промяна на Конституцията ще бъде половинчата и с право биха ни обвинили, че това не е каквото очакват хората, каза по-рано Борисов след срещата си със зам.-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен.
Предстои да заработят eкспертни групи, които да очертаят съответните промени в ГПК, НПК, административното производство и в обозримо време да се постигне консенсус – с парламентарно представените политически сили, с прокуратурата, обясни министърът на правосъдието.
Конституцията е един жив документ и е нормално да се променя, когато обществените и политическите условия го изискват, каза Христо Иванов, като добави, че се полагат „максимални усилия да търсим възможния консенсус“. Той посочи, че България има много важна препоръка от ЕК ВСС да бъде реорганизиран, за да може следващият Висш съдебен съвет да предизвиква по-голямо доверие към себе си.
Целта е да се направи на конституционно ниво разделянето на ВСС, фиксирано и в стратегията за съдебна реформа, която 43-ият парламент подкрепи, както и съдебната власт. Целта на това разделение е структурно да гарантираме независимостта на съда по отношение на влияние и от политическата система с това, че съдиите ще бъдат в своята колегия мнозинство. Прокурорско-следствената колегия ще взема най-важните решения в прокуратурата.
Освен това за обсъждане ще бъде предложено намаляване на мандата на ВСС – до три или четири години, с което „ще се постигне по-добро кръвообращение в процеса на взимане на решение“, стана ясно от изявлението на правосъдния министър.
Със съкращаването на мандата на ВСС ще бъде избегнато усещането за създаване на една бюрократична класа в съдебната власт от хора, чиито кариери минават изцяло като административни ръководители. Освен това се предлага членовете на ВСС да гласуват явно.
„Ключовото е да гарантираме, че кариерата на всеки прокурор и следовател ще бъде гарантирана от колегията, която ще бъде посветена. Общият бюджет, обучението ще останат за решаване от пленума“, обясни министърът по отношение необходимостта от структурни промени във ВСС. Предстои дискусия за засилване ролята на Инспектората на ВСС.
„Ясно е, че ние трябва да приключим със съдебната реформа и нейните структурни аспекти, за да можем не само покрай Румъния и някак си закачени за тях да се надяваме Механизмът за оценка и сътрудничество да се махне. Да си свършим работата с достойнство. За пръв път създаваме структурната предпоставка да започне публичен дебат, когато стигнем до измененията в Закона за съдебната власт, ще вкараме излъчване на работата на Висшия съдебен съвет и на двете му камари в интернет. Независим съд и все по-ефективна прокуратура, която да бъде реформирана във всяка една точка от страната. Това са непосредствените цели на тези реформи“.
Преди няколко седмици от ГЕРБ, предвождани от Цветан Цветанов, и от АБВ внесоха свои законопроекти, които също предвиждат разделяне на ВСС, но без необходимост от конституционния изменения.
По думите на Борисов вариантите на ГЕРБ и АБВ за промени в Закона за съдебната власт не го устройват. „Не са това, което ние като правителство искаме. Те са козметични и малки“, обяви той. Как да обясня на хората, че този ВСС ще работи още две години, а ние през това време правим реформи, попита Борисов.
„Исках да съм убеден, че това, което ще предложи министърът и ще излезе с мой подпис, максимално ще го има в този законопроект. Той ще стои две седмици на сайта, нямаме амбиции да се кичим като носители на реформи №1. Това е нещо, което го иска народът и Брюксел. Когато се надпреварват да внасят закони, това е хубаво. Надявам се ГЕРБ, като чуят, че имат решение на правителството си, съответно да го оттеглят. Всичко, което предлагат, го слагаме в по-кардинални и стигащи до край решения“, обясни Бойко Борисов.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.