„Как можете да плувате, облечени с чадор?“, попита тя аятолах Хомейни, преди да свали забрадката си и да я хвърли в краката му. Тя получава възможността да направи ексклузивно интервю с духовния лидер, но не трепва, когато разгневеният старец се изправя и си тръгва. Жената отказва да се огъне пред когото и да било, дори и пред върховния водач на Иран.
През 1979 г. италианката Ориана Фалачи става толкова почитан журналист не заради своята красота, дълга тъмна коса и нежни черти, а заради смелостта си. Фалачи успява да интервюира най-влиятелните хора на света, или както тя обича да ги нарича „копелетата, които решават живота ни“ – Хенри Кисинджър, Ясер Арафат, аятолах Рухола Хомейни, Мао Дзедун, Дън Сяопин, Фидел Кастро, Муамар Кадафи, Далай лама, Голда Меир и още много други.
Редакторите на водещи световни медии от Corriere della Sera до New York Times искат историите й, антагонистичните й интервюта и нейните полемични есета за исляма, които й печелят както фенове, така и противници.
Фалачи се противопоставя на неутралитета на пресата и вярва, че няма такова нещо като обективност. „Думата е лицемерие, което е установено от лъжата, че истината остава по средата“, казва тя веднъж.
Със сигурност не е поредната тухла в стената, а по-скоро слон в стъкларски магазин. Но журналистът и носител на награда „Еми“ Жизел Фернандес смята, че Фалачи олицетворява точно това, което липсва на съвременните медии – куражът да кажеш истината на хората с власт. Да не се превръщаш от кучета-страж в част от отбора на властта.
Конфронтационният стил на Фалачи кара повечето съвременни интервюта с политици да изглеждат като разходка със сладолед в парка, а агресивните модерни телевизионни коментатори – плахи и дори глуповати.
Родена във Флоренция през 1929 г. Фалачи расте след италиански бойци. Нейният баща е бил активист срещу фашисткия режим на Мусолини по време на Втората световна война, а тя се включва в съпротивата едва на 14 години.
Първоначално обмисля да стане лекар, но бързо заменя скалпела с писалката. Писането се превръща в страстта на нейния живот, особено след като любимият й Алекос Панагулис, герой от гръцката съпротива, загива в автомобилна катастрофа на 34 години. Малко след като е станал депутат в освободената от хунтата Гърция.
Панагулис е известно име в Гърция – това е човекът, който се опита да убие водача на гръцката хунта Георгиос Пападопулос. След неуспешния атентат е заловен и осъден на смърт. Фалачи се запознава с него по работа – интервюира го и … се влюбва в него. След смъртта му, настъпила при известни съмнителни обстоятелства, написва тяхната история, преведена и на български – романа „Един мъж“, издаден през 1979 г.
Фалачи така и не се жени и няма деца (преживява аборт по време на брака си с Панагулис), като вместо това се отдава на журналистика и тютюнопушене, преди да почине от рак на 77 години през 2006 година.
Като военен кореспондент, тя отразява големите конфликти на времето си от Латинска Америка до Ливан, от Виетнам до Кувейт. Да бъдеш жена в толкова изпълнена с тестостерон среда със сигурност не е лесно, но Фалачи приема това като поредна възможност за борба.
„Не е грях, че съм родена в деня, когато Ева е откъснала ябълката – това, което е родено в онзи ден, е прекрасната добродетел, наречена неподчинение“, пише тя.
Нейна запазена марка са интервютата в които тя притиска до ъгъла известни интелектуалци и лидери.
В своите мемоари Хенри Кисинджър разказва за интервюто си с Фалачи, като го нарича „най-ужасяващият разговор, който някога съм имал с представител на пресата“ и признава, че е знаел малко за нейния опит в „изкормването на други жертви“. Последното от тази серия интервюта на журналистката е с Ариел Шарон през 1982 г., в което тя го обвинява в съзнателно бомбардиране на цивилни.
След атентатите на 11 септември Фалачи обръща внимание на новия световен враг – исляма. Тя започва да пише все повече политически некоректни есета срещу мюсюлманите, при това не само ислямските екстремисти. „Европа вече не е Европа, а Еврабия, колония на исляма“, казва тя пред The Wall Street Journal през 2005 г.
Фалачи, която от години живееше в САЩ, е един от очевидците на трагедията с атентатите на 9/11 в Ню Йорк. Тя е толкова потресена, че написва гневната, свръхемоционална, спорна и твърде лична книга „Ярост и гордост“ (The Rage and the Pride), издадена в многомилионни тиражи от двете страни на Атлантика и предизвикала бурни реакции, типично за Фалачи – диаметрално противоположни.
В друга своя книга „Силата на разума“ тя обвинява Запада, че е позволил на своя идеологически враг да проникне в него и да го разяжда отвътре. Книгата се превръща в бестселър и печели на Фалачи няколко смъртни заплахи и съдебни дела за обида на исляма във Франция и в родината й.
„Не мога да си обясня как доказан журналист с толкова широка лична и социална култура може да базира доводите си на толкова тесногръди възгледи“, казва италианската журналистка от египетски произход Ранда Гази. И все пак тя продължава, че този поляризиран поглед е нещо нормално за медиите в наши дни.
Примерите включват телевизионни дебати за това дали ислямът насърчава насилието, атеистичният автор Сам Харис, който нарича исляма „извор на всички лоши идеи“ и водещият на Fox News Бил О’Райли, който поставя въпроса дали религията, практикувана от 1.6 млрд. души по света, не е „разрушителна сила“.
Девет години след смъртта на Фалачи подобни интелектуално-екстремистки теми продължават да будят противоречия. От брилянтен политически журналист до ислямофоб, Ориана Фалачи ще бъде помнена дълго и ще продължи да е обвинявана в много неща – но никога, че е преклонила глава пред силните на деня.
В началото на книгата й „Ярост и гордост“ стои посвещението: „На моите родители Едуардо и Тоска Фалачи, които ме научиха да говоря истината, и на дядо ми Бруно Фалами, който ме научи как да пиша за нея“. Щастлив е този, който се е посветил на това.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.