• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Държавният департамент на САЩ: 10-те най-големи лъжи на Русия за Украйна

14 апр., 2014 Ureport Игра на тролове, Свят, Украйна Коментарите са изключени за Държавният департамент на САЩ: 10-те най-големи лъжи на Русия за Украйна
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

Донецк. Снимка: EPA/БГНЕС

Донецк. Снимка: EPA/БГНЕС

Държавният департамент на САЩ публикува на интернет страницата си документ, озаглавен “Руските измислици – продължение. Още 10 лъжливи твърдения за Украйна”.

„Русия продължава да разпространява невярна информация, за да оправдае незаконните си действия в Украйна. Руската пропагандна машина продължава да говори на езика на ненавистта и да се занимава с разпалването на вражда и насилие. Нямаше да бъдем свидетели на това насилие и тъжни събития от този уикенд, ако не беше този безмилостен поток от дезинформация и руските провокатори, насърчаващи размирици в източната част на Украйна“, се казва в преамбюла към документа.

Следват 10 от най-големите лъжи, които Русия използва, за да оправдае намесата си в Украйна, заедно с техните опровержения.

1. Русия твърди: Няма руски агенти в Украйна.

Факт: Правителството на Украйна е арестувало десетки заподозрени руски агенти-разузнавачи през последните седмици, много от които са били въоръжени по време на ареста. През първата седмица на април правителството на Украйна е получило информация, че руски офицери на Главното разузнавателно управление (ГРУ) са инструктирали лица в Харков и Донецк как да провеждат протести, да окупират правителствени сгради, да изземват оръжия от арсеналите на тези правителствени сгради и за други насилствени действия. На 12 април въоръжени проруски активисти превзеха правителствени сгради в шест града в източната част на Украйна по координиран и професионален начин. Мнозина носеха бронирани жилетки, камуфлажни униформи с премахнати емблеми и използваха руски оръжия като АК – 74 и снайперистка карабина “Драгунов”. Тези въоръжени части издигнаха руски и сепаратистки знамена над окупираните сгради и призоваха за референдум за отделяне и съюз с Русия. Операциите бяха поразително сходни с тези, използвани срещу украински обекти по време на руската незаконна военна намеса в Крим в края на февруари и последвалото анексиране.

2. Русия твърди: проруските демонстрации се извършват само от украински граждани, действащи по свое желание, подобно на движението Майдан в Киев.

Факт: Това не е масовото украинско гражданско движение Евромайдан, което започна от шепа протестиращи студенти и достигна стотици хиляди украинци от всички части на страната и всички сфери на живота. Руски уебсайтове открито набират доброволци, които да проникват от Русия в Украйна и да подбуждат насилие. Има доказателства, че много от тези така наречени „протестиращи“ са получили пари срещу участието си в насилията и безредиците. Ясно е, че тези инциденти не са спонтанни събития, а по-скоро част от добре режисирана руска кампания, целяща сепаратизъм и саботаж на украинската държава. Украинските власти продължават да арестуват добре обучени и добре оборудвани руски провокатори, действащи в региона.

3.Русия твърди: Сепаратистките лидери в източната част на Украйна се ползват с широка обществена подкрепа.

Факт: Последните демонстрации в източната част на Украйна не са спонтанни и не се ползват с широка подкрепа в региона. Според проучвания на общественото мнение от края на март по-голямата част от жителите на Донецк (65.7%) искат да живеят в обединена Украйна и отхвърлят присъединяване към Русия. Проучванията са базирани на Института за социални изследвания и анализ на политиките. Проруските демонстрации в източната част на Украйна бяха скромни по размер, особено в сравнение с протестите на Майдана в същите тези градове през декември, и с времето намаляха.

4. Русия твърди: Ситуацията в Източна Украйна рискува да ескалира в гражданска война.

Факт: Това, което става в източната част на Украйна, нямаше да се случва, ако не беше руската дезинформация и провокаторите, които подклаждат напрежението. Не би се случвало и ако голяма руска военна сила не бе струпана по границата, дестабилизирайки ситуацията чрез откровено заплашителното си присъствие. Не е имало широкомащабни протести в региона. Малък брой сепаратисти са превзели няколко правителствени сгради в източните градове като Донецк, Луганск и Славянск, но те ​​не са успели да привлекат значителна обществена подкрепа. Украинските власти са показали забележителна сдържаност в своите усилия за разрешаване на ситуацията и са действали само, когато са провокирани от въоръжените екстремисти и обществената сигурност е изложена на риск. Наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) съобщават, че тези инциденти са много ограничени.

5. Русия твърди: украинците в Донецк отхвърлиха нелегитимните власти в Киев и основаха независима “Донецка народна република”.

Факт: Широка и представителна извадка от гражданското общество и неправителствените организации в Донецк категорично отхвърлиха провъзгласяването на „Донецка народна република“ от малкия брой сепаратисти, окупирали сградата на областната администрация. Същите тези организации потвърдиха подкрепата си за временното правителство и за суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

6. Русия твърди: Русия е наредила „частично оттегляне“ на войските си по украинската граница.

Факт: Няма доказателства за значително движение на руските сили по украинската граница. Един батальон не е достатъчен. Около 35,000-40,000 руски войници остават струпани по границата, в допълнение към около 25 000-те войници, които в момента се намират в Крим.

7. Русия твърди: етническите руснаци в Украйна са застрашени.

Факт: Още няма достоверни сведения, че етническите руснаци са изправени пред заплаха в Украйна. Проучване на общественото мнение на Международния републикански институт от 5 април установи, че 74 % от рускоезичното население в източните и южните райони на Украйна заявява, че не е „подлагано на натиск или заплаха заради езика им“. В същото време в Крим ОССЕ повдигна сериозни опасения за безопасността на малцинствените групи, особено на етническите украинци, кримските татари и др. За съжаление най-застрашените етнически руснаци са тези, които живеят в Русия и които се противопоставят на авторитарния режим на Путин. Тези руснаци са тормозени постоянно и са застрашени от години лишаване от свобода за това, че се изправят срещу редовните злоупотреби на Путин с властта.

8 Русия твърди: новото правителство на Украйна се ръководи от радикални националисти и фашисти.

Факт: Съставът на украинския парламент (Върховната рада) не е променян след февруари. Това е същата Рада, избрана от украинците, включваща всички партии, които са съществували преди събитията от февруари, в т.ч. Партията на регионите на бившия президент Янукович. Новото правителство, одобрено с огромно мнозинство в парламента, включително от много от членовете на бившата партия на Янукович, се ангажира да защитава правата на всички украинци, включително и на тези в Крим.

9. Русия твърди: Етническите малцинства са изправени пред преследване в Украйна от „фашисткото“ правителство в Киев.

Факт: Лидерите на украинската еврейска, както и немска, чешка и унгарска общности публично изразиха, че се чувстват в безопасност от страна на новите власти в Киев. Освен това, много малцинствени групи изразиха опасения от преследване в превзетия от Русия Крим, а загрижеността на наблюдателите от ОССЕ в Украйна е обоснована.

10. Русия твърди: Русия не използва енергетиката и търговията като оръжие срещу Украйна.

Факт: След незаконното анексиране на Крим от Русия, Москва учеличи през последнтие две седмици с 80 на сто цената на природния газ за Украйна. Нещо повече, Кремъл иска повече от $ 11 млрд. плащания, дължими след отменянето на харковското споразумение от 2010 г. Действията на Русия заплашват да увеличат сериозно икономическата болка, която изпитват украинските граждани и бизнесът. Освен това Москва продължава да ограничава украинския износ към Русия, който представлява значителна част от експорта на Украйна.

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • Държавният департамент, Русия, САЩ, сепаратисти, Украйна

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Popular
  • Latest
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Спорт

  • Стотици руски спортисти са облажили от допинга
    Стотици руски спортисти са облажили от допинга

    дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга

    Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Архив

Категории

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.