Ureport | Политика | Близкият изток | Как да наредим кубчето на Рубик в Близкия изток
В Близкия изток никога не е царял толкова голям хаос. Не и в най-новата му история. Мнозина като разузнавача Джон Маклафлин*, бивш зам.-шеф на ЦРУ, които са работили в района, го сравняват – доста плашещо – с 30-годишната война в Европа (1618-1648), по време на която много народи и групи са се били помежду си на практика заради всичко – от територия до религия и пари. Когато всичко свърши, Европейската карта вече беше напълно преначертана и се показа, макар в по-груб вид, рисунъкът на системата от държави, каквато днес познаваме, пише Маклафлин.
Една по-модерна аналогия с днешната ситуация в Близкия изток е с многоизмерната сложност при нареждане на кубчето на Рубик. Или, може би, като с кръчмарски скандал: трудно е да се разбере кой е започнал пръв боя, кой с кого се е съюзил, кой току-що е сменил лагера и е минал на отстрещната страна, кой просто наблюдава, къде си ти във всичко това и как да се откъснеш.
Да направим преглед на „наддаването“: „Ислямска държава“ установи номинален „халифат“ в големи части на Сирия и Ирак, ефективно изтри границата между двете страни, установени в Първата световна война; (сунитската) Саудитска Арабия и (шиитски) Иран заедно се противопоставиха на „Ислямска държава“, но локалните войни в Сирия и Йемен сложиха прът в колелетата на общата им битка; продължаваме – в Йемен подкрепяното от саудити правителство падна под щурма на обезпечените от Иран бунтовници; отгоре на всичко Египет нанася ответен военен удар срещу екстремистите в Либия и се присъединява към водената от Саудитска Арабия коалиция, която нанася удари в Йемен на близките до Иран бунтовници.
И това са само националните държави. Що се отнася до терористичните групировки и там няма нищо сигурно. Многото потомци на „Ал Кайда“ са в преследване кой да откъсне повече територия в Сирия и Йемен.
Но най-новият сблъсък е изправянето една срещу друга на два гиганта в геополитиката – Иран и Саудитска Арабия. И когато тези страни, лидери на двете религиозни фракции – шиити и сунити, се борят помежду си, рискът от ескалация расте експоненциално.
Всичко това води добавя към конфликта още най-малко пет измерения: араби срещу перси, терористи срещу режими, терористи един срещу друг, сунити срещу шиити, демокрация срещу авторитаризъм. Да не говорим, че великите сили като Русия, САЩ, Китай и Европа често преследват противоречиви цели.
Всеки, който твърди уверено, че знае как ще завърши всичко това, звучи налудно. Но ето пет опорни точки:
Ирак ще бъде – вече е – разбит. Правителството на Хайдер ал-Абади (доминирано от шиити – б.р.) твърде смело се опита да обедини сунити, шиити и кюрди, но без особена полза, докато сунитите са свидетели на нарастващото влияние на шиитските милиции и Иран; докато „Ислямска държава“ виси на врата; докато кюрдите поемат върху себе си все по-голяма тежест в битките. Много е трудно да си представим Ирак някога отново цял.
САЩ вече няма да държат контрола. Проблемът сега е твърде голям и сложен, за да бъде решен чрез големи преговори, които уреждат всички конфликти и прегрупират региона. Това, което виждаме сега, е това, което можем да очакваме – изместване и удобни съюзи, насочени към удовлетворяване на специфични интереси. Така че налага се да свикваме със странни „двойки“ като САЩ и Иран, защото САЩ имат обща цел с Иран – и това е унищожението на „Ислямска държава“. Този общ интерес върви паралелно с разногласията, тъй като САЩ ще продължи да се противопоставя на Иран в Йемен и Сирия и, разбира се, разногласията продължават да съществуват в договарянето по ядрените въпроси. Тези привидни противоречия са реалностите на „новото нормално.“
Детайлите са важни. Тъй като САЩ не могат да упражняват широк контрол, ще се нуждаем от стратегия. Временният списък за такъв план трябва да включва: на първо място, унищожаването на „Ислямска държава“, което почти сигурно ще изискма по ангажираност на САЩ (под формата на сухопътни войски – т.е. и операция по суша); сигурността на Израел; запазването на прогресивни монархии като Йордания; стабилността на Саудитска Арабия, която все още е най-големият производител на петрол в региона и дом на най-светите места на исляма – Мека и Медина; и силен тласък за демокрацията като режими на смени.
Не сме сами. Други велики сили също имат големи интереси в Близкия изток и трябва да се търсят общи цели с тях. Китай получава 55 процента от енергията си от Близкия изток и има нарастващи търговски интереси; Русия има добри търговски отношения със Сирия, страхува се от ислямския екстремизъм и има значими търговски връзки с Турция, Иран, Египет и Алжир; Европа се притеснява, че екстремистки бойци, били се за радикални ислямистки групировки, се завръщат у дома от „Ислямска държава“, освен това се нуждае от енергийните суровини на региона и има културни връзки, датиращи от колониалната епоха. Това може да е светъл лъч в сложността на конфликта: шанс да боравите с много интереси и гласове в играта.
Със сигурност е трудно да се постигне споразумение в този разнообразен спектър от страни, но поне е необходимо да се ограничи по-нататъшната ескалация между Иран, който държи шиитската власт в региона, и главният му съперник – сунитската Саудитска Арабия. Досега техните сили не са се сблъсквали пряко, но бомбардировките на Саудитска Арабия в Йемен на съоръжения, които Иран използва за доставки на своите „клиенти“ – хутите, приближава с поне две крачки до такъв сблъсък.
Предвид изкуствения характер на границите в Близкия изток, преначертани от Великобритания и Франция през 1916 г., такъв конфликт може би е неизбежен – тъй като натискът е в ход и в крайна сметка тръгна от голям пожар. Иронично наистина, но по-голямата цел понякога се постига точно от такива сблъсъци между държавни и недържавни играчи, както стана и в Тридесетгодишната война в Европа. Именно онази поредица от битки доведе до налагането на религиозен мир в Европа и установяване на принципа на държавния суверенитет – основа за днешната система на европейските държави.
Само че отне 30 години.
*Джон Маклафлин е бивш зам.-шеф на ЦРУ, изпълнявал е временно и длъжността директор на Ленгли. В момента преподава в института по международни изследвания към университета Джон Хопкинс във Вашингтон, чийто възпитаник е. Маклафлин, който има над 33 години стаж в ЦРУ, беше на поста като вр.и.д. няколко месеца, непосредствено преди втория мандат на преизбрания Джордж Буш.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.