ГЕРБ и главният прокурор в един глас биха отбой и предложиха спирането на сделки да става с вето на министъра на финансите. Специалното законодателство, предложено от тях с промени в ГПК и НПК, предвиждаше главният прокурор да има право да спира сделки за 48 часа. Глашатаите на предложението – Цветан Цветанов и Сотир Цацаров, днес вече са на друго мнение. Мотивът на Цацаров е, че прокуратурата не се нуждае от повече права.
При гласуването на законодателните промени в пленарна зала миналата седмица обаче, предложението за НПК, което именно даваше това правомощие на главния прокурор – или негов заместник, не беше гласувано. Оттегли го вносителят – председателят на ПГ на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов. То беше критикувано остро от Реформаторския блок.
Тази сутрин по bTV Цветанов защити спецзаконодателството за КТБ, като направи аналогия с 90-те години, когато правото на държавното обвинение да участва в гражданския процес беше отнето. По думите му, „ако имаше стабилно управление между 2013-2014 г. нямаше да говорим за подобни мерки и нямаше да има такъв дефицит, а тези 3 млрд. лева, които държавата наля в КТБ, можеха да отидат за икономически растеж“.
В същото време Цветанов заяви, че при продажбата на „Виваком“ през 2012 г. (когато управляваше ГЕРБ, а той беше вътрешен министър) е имало нарушения, защото „БТК е купена с кредити от КТБ“.
Според председателя на ПГ на ГЕРБ няма бламиране от страна на ГЕРБ на министъра на правосъдието с внасянето на партиен законопроект за съдебната власт дни преди инициативата на Христо Иванов. „Категорично няма атака срещу Христо Иванов. Какъв е проблемът? Имаме внесена стратегия за съдебна реформа, а всяка парламентарна група има право да внася законопроекти“, заяви Цветанов. Той не е съгласен, че действията му са свързани с делата срещу него и произнесената вече на две инстанции осъдителна присъда.
Стана ясно обаче, че проектът на ГЕРБ не е бил съгласуван с Иванов преди внасянето му в парламента. Миналата седмица обаче Цветанов заяви, че е бил съгласуван с премиера Бойко Борисов, който публично изрази подкрепа на правосъдния министър.
Главният прокурор на среща с премиера Бойко Борисов
Придаването на нови правомощия в гражданското съдопроизводство създава условия за намеса на държавни органи в частно-правни отношения, което, откровено казано, може да създаде опасни прецеденти в развитието на нормалния граждански оборот. Това гласи становището на главния прокурор Сотир Цацаров, който тази сутрин се е срещнал с премиера Бойко Борисов в Министерски съвет и е изложил своята позиция, съобщиха от прокуратурата.
Предмет на разговорите са били измененията в ГПК. В становището си Цацаров добавя, че в мотивите към внесения законопроект е посочено, че неговата цел е създаването на общ принципен подход при определяне на участието на прокуратурата в гражданското съдопроизводство, както и защита на публичния и обществен интерес.
„На практика, предлаганите норми възстановяват правомощията на прокурорските органи, ограничени от 1 април 1998 г. със ЗИДГПК (ДВ бр. 124/1997 г.). Предвижда се прокурорът да може да започва производствата по ГПК в интерес на държавата, общините или на граждани, ползващи се с особена закрила на закона, както и да встъпва в такива производства. Въвеждането отново на такива разпоредби не може да бъде оценено положително. Проблемът не е в това, дали прокуратурата има необходимите „капацитет и интегритет“ да упражнява такива права. Такива доводи принизяват ефекта от подобен закон до нивото на обикновения политически популизъм. Придаването на нови правомощия в гражданското съдопроизводство създава условия за намеса на държавни органи в частно-правни отношения, което, откровено казано, може да създаде опасни прецеденти в развитието на нормалния граждански оборот“.
Освен това, действащият ГПК предвижда принципното положение, че държавата се представлява от министъра на финансите, а по дела, които се отнасят до недвижими имоти, държавна собственост – от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Конкретният повод (сделките „за едно евро“), не може да обоснове сам по себе си предлаганите изменения. В наказателния процес прокуратурата разполага с правото да претендира мерки за обезпечаване на глоба, конфискация и отнемане на вещи в полза на държавата. Повече права не са нужни на държавното обвинение, а на министъра на финансите, при осъществяваната от него защита на интересите на държавата, включително и в гражданския процес. Максималното разширяване на правомощията на прокурора би могло да бъде възможността да обжалва всеки съдебен акт, който засяга имуществените права и законни интереси на държавата (и само на нея!), заявява Цацаров.
Независимо от оттеглянето на законопроекта за допълнение на НПК, поради направените изявления за такива промени в Закона за съдебната власт, главният прокурор коментира и възможността да спира финансови операции или сделки за срок до 48 часа.
Такова законодателно решение, според главния прокурор, е крайно неприемливо. То крие опасности за свободния гражданския оборот и за търговците, далеч по-големи от тези, които могат да възникнат с коментирания по-горе ЗИДГПК. Логично е министърът на финансите да разполага с такива правомощия при защита на интересите на държавата и то в изключителни случаи. Главният прокурор се нуждае от такива правомощия по Закона за мерките срещу финансирането на тероризма и по Закона за мерките срещу изпирането на пари, но не и в други случаи, категоричен е Цацаров.
Борисов споделил напълно аргументите на главния прокурор и се ангажирал да запознае с тях парламентарната група на ГЕРБ. Министър-председателят също изразил становище, че връщането към законодателни решения, отменени от 1998 г. е спорно, и следва да се търси друг подход, свързан с права на министъра на финансите, като представител на държавата, който подлежи на парламентарен контрол.
По-късно днес главният прокурор ще проведе срещи с работодателски организации, за да ги запознае с позицията си по представените законодателни изменения.
Промени в името на държавата или на…
Спешното законодателство се наложи в името на това държавата да спре продажбата на активи за 1 евро, свързани с КТБ. Става въпрос за специалносъздадената компания LIC33, която придобива 43% от БТК („Виваком“), почти 100% от военните заводи „Дунарит“ и „Авионамс“, системата за радио-телевизионно разпръскване НУРТС (водещ доставчик на радио и телевизионни програми в България), пийпълметричната агенция ГАРБ, която прави всички проучвания за рейтинги за нуждите на рекламодателите, и втория цифров мултиплекс „Фърст диджитал“, който засега разпространява само сигнала на БНТ.
Компанията, регистрирана в Люксембург, купува дяловете в тези фирми, принадлежащи на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев. Банката е в несъстоятелност и временните синдици в нея пристъпват към събиране на масата на несъстоятелността. Тоест – от продажбата на тези предприятия ще бъдат удовлетворени кредиторите, първият от които е де юре Фондът за гарантиране на влоговете в банките.
Радан Кънев приветства промените
През миналата седмица единственият глас на разума се чуваше от РБ и Христо Иванов. Сега се присъединиха главният прокурор и премиерът. Малко театрално, но важен е резултатът, а той изглежда положителен…
Така лидерът на ДСБ и съпредседател на парлментарната група на Реформаторския блок Радан Кънев коментира новините след срещата между премиера Бойко Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров.
В края на миналата седмица Кънев прогнозира пред Нова тв: „След още политическа борба ще дойде момент, в който Цацаров ще притичва да внесе първи промените в Конституцията, срещу които сега се бори“.
Формално главният прокурор няма право на законодателна инициатива. Според чл. 87, ал. 1 от Конституцията това е право на всеки народен представител и на Министерския съвет. Главният прокурор обаче може да изразява публично мнението си, относно законодателни промени, особено ако те касаят съдебната власт.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.