Голяма част от дрогата, която тръгва от Афганистан, минава през България.
България все така остава основен канал за трафика на наркотици от Югоизточна Азия към Европа, а промените в службите за сигурност по време на кабинета „Орешарски“ през 2013 г. са довели до месеци бездействие и забавяне в справянето с проблема. Това става ясно от ежегодния доклад на Държавния департамент на САЩ за стратегията в международния контрол на наркотиците. [related-posts]
В няколко поредни години докладът констатира едно и също несправяне на българските власти с проблема с трафика на дрога. Констатациите в докладите и за 2011-а, 2012-а, 2013-а не се различават. България продължава да е основна транзитна зона за трафика на наркотици и хора към Западна Европа, а контрабандата на цигари, алкохол и горива генерира сериозен обем мръсни капитали.
България е стратегически разположена на балканския път за трафик на наркотици и други контрабандни стоки от Югозападна Азия към Западна Европа. Международните организации за трафик на наркотици продължават да пренасят кокаин, хероин, синтетична дрога и все повече химически прекурсори през България към страните потребители от Западна Европа, гласи докладът.
В доклада на Държавния департамент за 2011-а основният извод беше: „Спадът в заловените пратки с дрога показва, че способността на българската Агенция „Митници“ да се бори с наркотиците е отслабнала тази година поради структурни промени, насочени към борба с контрабандата вместо борба с наркотиците“. Възстановяването на фокуса на Агенция „Митници“ за борба с наркотиците ще подобри българските усилия за борба с дрогата. България би имала и значителна полза от инвестиции в модерна екипировка за антинаркотичните звена, е сред препоръките в документа от 2011-а.
Няколко години по-късно ситуацията изглежда леко променена. В публикувания днес доклад Държавният департамент отбелязва, че „вътрешното преструктуриране на Агенция „Митници“ и отдаването на приоритет на контрабандата на акцизни стоки е довело до сравнително ниско ниво на конфискуването на наркотици през последните години, но през 2014 г. в резултат на успешни съвместни операции на различни ведомства са били иззети неколкостотин килограма наркотици, включително седем пъти по-голямо количество хероин от конфискуваното през 2013 г. Отбелязва се, че властите също така са продължили да изземат множество нови психоактивни вещества.
Преди време експерти в България изказаха опасения от заявените намерения на ГЕРБ и ДПС в предизборните им програми за сливане на НАП и митниците, което би влошило още повече ситуацията около трафика на дрога и ефективното противодействие.
Според документа през 2014 г. организации за трафик на наркотици с връзки в Африка и Близкия изток са продължили да работят заедно с български мрежи на организираната престъпност при пренасянето на кокаин и хероин от Южна Америка в Европа. Посочва се, че вътрешното производство на незаконни наркотици продължава да се ограничава до канабис и амфетамини, предимно за местна употреба.
Институционалното преструктуриране на правоприлагащите служби през 2013 г. доведе до неколкомесечно бездействие и като цяло забави разследващата работа се отбелязва в доклада. Според който разделението на задълженията между Министерството на вътрешните работи и Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) е останало неясно през 2014 г., което още повече е разпокъсало усилията на правоприлагащите органи за борба с наркотиците. През 2013 г. ГДБОП бе извадена от вътрешното министерство и сложена в ДАНС.
Държавният департамент добавя, че вътрешното преструктуриране на Агенция „Митници“ и отдаването на приоритет на контрабандата на акцизни стоки е довело до сравнително ниско ниво на конфискуването на наркотици през последните години, но през 2014 г. в резултат на успешни съвместни операции на различни ведомства са били иззети неколкостотин килограма наркотици, включително седем пъти по-голямо количество хероин от конфискуваното през 2013 г. Отбелязва се, че властите също така са продължили да изземат множество нови психоактивни вещества.
Според доклада в България няма значителни проучвания на наркоманията от 2009 г., когато властите са изчислили, че в страната има близо 30 000 души, които редовно употребяват наркотици. Посочва се, че марихуаната е най-широко употребявания наркотик, следвана от синтетичната дрога и хероинът.
Отбелязва се, че според държавната статистика се увеличава употребата на различни наркотици, което представлява предизвикателство за традиционните методи на лечение, макар че броят на хората, които редовно употребяват наркотици, не се е променял особено през последните години.
Държавният департамент посочва, че българските правоприлагащи органи продължават да поддържат тясно сътрудничество с американските си колеги в борбата с наркотиците.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...