Снимка: ЕРА/БГНЕС
На пръв поглед Джейкъб Санчес е типично 10-годишно американско момче. Той има симпатично лице с огромни кафяви очи, а нещата, които обича да прави са да яде пуканки и да играе Minecraft. Но ако поговорите с него няколко минути, ще чуете странни извивки в гласа му. Той може да стои твърде близо до вас или да повтаря гърлени звуци.
Джейкъб има сериозна форма на аутизъм и никой не знае откъде се е взела тя. Неговата майка мисли за това през цялото време. Тя се чуди дали причината не е в живака от консервираната риба тон, която е яла докато е била бременна. Притеснява се за пълния със сажди комин на съседите. В главата й са и училищните ваксини, а не на последно място идва и магистралата през Бронкс.
Животът в близост до шума и неудобството на магистралата е достатъчно стресиращ, но учените започват все повече да се притесняват, че замърсяването на въздуха може да е сред основните причинители на аутизъм.
Многобройни проучвания показват, че бременните жени, изложени на високи нива на замърсяване, са с по-голям риск от раждане на дете с аутизъм. Сега учените започват да разкриват колко голямо влияние може да има замърсяването на децата с различни заболявания, дори в майчината утроба.
Някои смятат, че замърсяването стимулира рисковите фактори на развиващите се зародиши. Други подозират, че то задейства имунната система на бременните жени да приема плода като чуждо тяло, което обърква развитието на мозъка.
Това не е първият случай, в който околната среда се подозира за причинител на аутизъм. Но доказателствата от последната година и осъзнаването на връзката между замърсяването на въздуха и аутизма за ключови. Те могат да доведат до ранна диагностика и дори интервенция, с екологични политики, които ограничават вредните емисии.
„Доказателства за връзката между заболяването и качеството на въздуха стават все по-сериозни“, казва Марк Вайскопф, професор по околна среда и епидемиология в Харвард.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Разбира се за окончателни изводи е твърде рано. За да се потвърди връзката между замърсяването и аутизма, учените трябва да проведат повече изследвания с повече майки. След като замърсяването се среща повече в бедните райони, други фактори като недохранване могат също да играят роля. Дори и замърсяването да допринася за аутизма, ролята му може да е твърде малка и да е само петънце в палитрата от причини.
Някои изследвания показват високи нива на аутизъм сред деца, чиито майки са живели в силно замърсени райони по време на бременността си, но само в отделни географски райони. Други дори посочват кога плодът е най-уязвим на вредните ефекти от замърсяването – в последните три месеца от бременността.
Изследване, публикувано в издание за епидемиология, открива, че нивата на аутизъм са по-високи сред децата в Северна Каролина и Сан Франциско, чиито майки са вдишвали повече вреден въздух през този период, в сравнение с тези, които са го правили в ранни етапи на бременността си или след като са родили.
Това се вписва с предишни изследвания, които показват, че нервната система на плода претърпява огромно развитие по време на последната част от бременността, а всички проблеми тогава могат да доведат до ефекти за цял живот.
Сега, когато знаем, че замърсяването може да причини аутизъм и кога точно, въпросът остава как? Отговорът може да ни даде шанс да диагностицираме и да лекуваме това разтройство много по-рано.
Част от учените смятат, че разновидности на някои гени правят децата уязвими на аутизъм, а замърсяването ги активира. Университетът в Южна Калифорния изследва гена, наречен MET, който е важен за мозъчното развитие. Проучването показват, че нивата му спадат значително, когато майката е била изложена на проблемна околна среда по време на бременността.
Други изследвания предполагат, че вредните газове, които майките вдишват, предизвикат възпаление, променящо нивата на имунните молекули в кръвта и плацентата. Освен да се борят с инфекциите, тези молекули активират ключови процеси за развитието на нервната система, които могат да се влошат при недостатъчно количество.
Професорът от университета в Уисконсин Ейми Калкбренер казва, че докато учените продължават да изследват връзките между аутизма и замърсяването, най-ефективното решение на проблема остава борбата за чиста околна среда.
„Все пак не можете да избягате от въздуха“, добавя тя.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.