Сградата на ЕК „Берлемон“ в Брюксел
Кризата с КТБ е основна причина България да бъде поставена сред страните с прекомерни макроикономически дисбаланси, които изискват специален мониторинг. Това обясниха експерти от Европейската комисия, след като ЕК постави страната ни в нова, по-рискова категория. Решението е в рамките на т.нар. „европейски семестър“ за координация на икономическите политики, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел.
Неравновесия в макроикономиката ни бяха установени още през май 2012 г. Досега обаче те не бяха смятани за прекомерни, и България беше във втората от общо 6 категории, предвидени в механизма за ранно предупреждение. Новата оценка на комисията подрежда страната ни в петата, предпоследна категория. Заедно с нея там са общо 16 държави от 28-членния ЕС.
България задлъжня с над 3 милиарда лева затварянето на КТБ, която още не е обявена в несъстоятелност. Наред с това с други 1.2 милиарда лева, също изтеглени като заем, но от емисия ДЦК на вътрешния пазар, беше подкрепена ПИБ. Там взетите назаем от държавата средства бяха оставени до 2016-а, в момента те са намалени до 900 милиона лева.
В общо 16 страни от Евросъюза има различни по тежест дисбаланси. В предпоследната категория, където те са прекомерни, освен България са Франция, Хърватия, Италия и Португалия. Специалният мониторинг, на който ще бъдат подложени страните, ще включва технически мисии на ЕК два пъти годишно – те ще оценяват прилагането на необходимите реформи и ще изготвят доклади.
При негативна оценка може да започне и процедура срещу съответната страна, по силата на която тя ще трябва да подготви коригиращ план за действие с конкретни мерки и крайни срокове, чието изпълнение ще е обект на още по-засилено наблюдение.
Под лупа
Еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъците и митниците Пиер Московиси отбеляза, че досега България бе в процедура за несъответствия в дадената област, а сега се налага процедурата да бъде задълбочена. Необходими са политически решения, както и задълбочено редовно наблюдение, каза той вчера.
По думите на Московиси, сътресенията на финансовите пазари у нас миналата година, както и тревогите за практиките на някои банки, са сред мотивите за това решение. Наред с това са взети предвид и равнището на корпоративната задлъжнялост и слабостите на трудовия пазар в България. По неговите думи всичките тези признаци показват опасности в макроикономически мащаб.
Еврокомисарят посочи, че всички тези области изискват задълбочено внимание. Той отбеляза, че комисията е предупредила за тях миналата година. В допълнителна писмена информация на пресслужбата на ЕК за България се посочва, че нашата страна се нуждае от особено наблюдение и решителни политически стъпки.
Допълва се, че онази част от банките у нас, които са местна собственост, са предизвикали тревога с някои действия, които биха могли да се отразят на общата макроикономическа стабилност.
Мартеница за Юнкер
На въпрос дали има притеснения за икономическата и финансова стабилност на България с оглед на одобрената вчера ратификация за нов дълг в размер на 16 млрд. лева, председателят на ЕК Жан Клод Юнкер заяви днес: „Ситуацията не е лесна, защото няма растеж. Средният растеж през последната година е по-голям от предишната, но що се отнася до публичния дълг България е сред държавите-членки с най-нисък публичен дълг (близо 30% от БВП, след като критериите от Маастрихт допускат 60% от БВП – б.р.). Така че правителството ще трябва да обърне внимание на всички фактори“.
Председателят на ЕК направи изявлението си на специална пресконференция заедно с президента на България Росен Плевнелиев.
Юнкер отбеляза и доклада на ЕК за продължаващите дисбаланси в икономиката на България. Той каза, че още 16 държави се засягат от тази процедура, така че това не е трагедия.
Двамата са обсъдили редица проблеми – регионални въпроси, мониторинга върху правосъдието и вътрешния ред и дали инвестиционният план на ЕК може да бъде приспособен към България. Имаме намерение през следващите няколко години да сложим края на този механизъм, заяви Юнкер.
Сега България е с ясна амбиция и заявка за реформи, каза Плевнелиев. Той увери Юнкер, че 2015-а ще е годината на реформите и му подари мартеница. От своя страна Плевнелиев заяви, че България иска да интегрира своите мрежи, оператори и да има много повече прозрачност в договарянето и доставките на енергийни ресурси.
Голямата визия според президента е енергията да не бъде оръжие, а елементарна стока за търгуване на пазарни цени. За да бъде постигната тази цел обаче трябва да имаме различни възможности за доставка и пълна свързаност на мрежите. Двигателят на Европейският енергиен съюз ще промени изцяло Югоизточна Европа, каза още Плевнелиев.
Запитан дали днес страната ни е по-добре подготвена за евентуална газова криза държавният глава припомни, че през 2008-а България успя да се справи, когато бе оставена на студено в най-студения ден на зимата. Тогава отново президентът Путин и Украйна имаха спор и руските доставчици решиха да спрат доставките на газ за България, припомни Плевнелиев. Тогава направихме, така че газовата връзка с Гърция да бъде двупосочна – това е гаранция. Ако стане тежко имаме алтернатива на газ от Гърция. В Чирен има ресурси, каза още Плевнелиев.
Той съобщи, че с Юнкер са дебатирали и да заработи колкото се може по-бързо газовата връзка на България с Румъния и тя да бъде двупосочна. Тогава ще бъдем още по-спокойни, посочи Плевнелиев.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.