Напоителният канал в пазарджишкото село Мокрище, задръстен от десетилетия заради липса на пари е бил почистен от … семейство нутрии, предаде БНР.
Съоръжението не е било чистено от близо 30 години и едрите гризачи свършили това, което институциите отлагат толкова време, коментираха от кметството на Мокрище.
Заради благоприятната среда в канала се заселили нутрии, които от есента до сега са изяли гъстия папур и така са изчистили съоръжението.
И в момента в канала живеят цели колонии нутрии – малки и големи, каза кметът на Мокрище Лиляна Хаджиева.
„Почистиха съоръжението като природни санитари. Цели колонии от нутрии се появиха – малки, големи, бяха си изкопали дупки и си живееха край самия канал. Около 12-13 водни животинчета сме изброили. През есента ги имаше, има ги и сега”, разказа Хаджиева пред Фокус.
Нутриите са отлични плувци и са активни в тъмната част на деня, точно тогава са изпълнявали санитарната си функция. В менюто им освен блатна влиза и крайводната растителност.
От съседните села, които имат същия проблем – непочистени съоръжения, смятат да приложат опита на Мокрище.
Непочистените канали и речни корита са повсеместен проблем в България, който напомня за себе си почти всяка пролет, когато заради топенето на снеговете рязко се повишава нивото на реките.
Проблемът съществува и в столицата, където преди няколко години тъкмо заради затлачени с боклуци и растителност речни корита няколко витошки реки излязоха от коритата си и заляха къщи и дворове в южните софийски квартали в подножието на планината.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.