Ureport | Водещи новини | В хайтек парка в София вече расте и наука и бизнес
На мястото на бившите военни казарми на 4-ти километър в София вече „расте“ наука и бизнес. Научно-технологичният парк ще бъде напълно готов до края на годината, но вече дава реколта – нанотехнологии, иновативен бизнес, конкурентни цени на услугите и споделена информация.
Един от базовите постулати на икономическата наука е, че в периоди на слаб икономически растеж, най-добрите инвестиции са във високо технологичните производства, които носят висока добавена стойност.
След години на сравнително добро икономическо представяне в началото на века, България бе ударена тежко от световната финансова криза през 2009 г., а в последните 4 години растежът на БВП е малко над нулата, но неизменно под 1%.
За всички ни е ясно, че технологичната индустрия у нас е една от малкото, които в последните години отбелязват ръст. ИТ секторът дава работа на близо 40 хиляди българи, но има потенциал за двойно повече. А страната ни вече е на първо място в Ес по отношение на аутсорсинга.
На научен форум днес директорът на „София Тех Парк“ АД Елица Панайотова и представители на научните среди представиха какви високи технологии ще „растат“ там. Хай тек паркът има амбиции да се превърне в престижна локация за регионални и световни изследователи и компании. На конференцията, озаглавена „Възможности за сътрудничество между науката и бизнеса в рамките на Научно-технологичен парк“, бяха представени някои от успешните проекти.
Първа сред презентиращите беше мениджърът в белгийския гигант в технологичните иновации IMEC, който е еталон в сферата на публично частните партньорства и се финансира както от индустрията, така и от академични институции, белгийското правителство и Европейската комисия.
Компанията, създадена преди повече от десет години, дава работа на над 2000 учени, от които близо 300 докторанти. Сред клиентите й са гиганти като Samsung, Panasonic и Intel, но получава и поръчки директно от европейските институции.
Годишните приходи на IMEC отбелязват постоянен ръст и през 2014 г. достигат над €340 милиона. Сред описаните в презентацията разработки бяха чипът iLab, който представлява „лаборатория“ с размери 1 на 1 сантиметър, която помага за бързото диагностициране на десетки болести със смартфон.
Друг мащабен проект е т. нар. Cell Sorter, който успява да разпознае туморните клетки в кръвообращението (обикновено съотношението е 1 туморна клетка на 1 милиард нормални – б.р.). Устройството изследва два милиона клетки в секунда и може да доведе до истинска революция в ранната диагностика на раковите заболявания.
До края на годината в Научно-технологичния парк трябва да бъде завършен биофармацевтичния лабораторен комплекс „Биофарма“, а учените, които ще работят там, вече са на етап популяризиране на бъдещата дейност.
Това, което ще опитат да направят, е да оползотворят огромното биоразнообразие в България и да намерят широкото му приложение в индустрии като фармация, хранителни добавки от естествен тип и козметичната промишленост.
Оказва се, че годишно България изнася цели 16 хиляди тона билки, а патентованите български продукти са твърде малко. Бъдещата лаборатория обаче има амбицията да предложи по-достъпни разработки за компаниите, които нямат възможност за самостоятелна изследователска дейност.
Лабораторията по биоинформатика „БиоИнфоТех“ пък ще се занимава с миниатюризация на съществуващи технологии. По време на презентацията си д-р инж. Борис Киров от Техническия университет представи разработени от учените дизайни за микрочипове за автоматично засичане на патогени в течни проби от храни или изолиране на циркулиращи туморни клетки в кръвни проби.
Според Киров начинът на финансиране на научната дейност в България до този момент пречи за комерсиализирането на голяма част от разработките на българските изследователи. Той обаче се надява, че всичко това ще се промени със създаването и развитието на технологичния парк.
Един от ръководителите на катедра „Микроелектроника“ към Техническия университет, доц. д-р- Георги Ангелов, представи лабораторията за микро- и нанотехнологии, наричана още МИНОлаб. Както и останалите участници в технологичния парк, и тази лаборатория ще извършва научни изследвания и тестове главно за клиенти, които не могат да си позволят да извършват тази дейност самостоятелно.
МИНОлаб има амбицията да се превърне в предпочитан партньор за разработването на микро- и нанотехнологии. Разбира се, производствената дейност е твърде скъпа и все още е далечна задача, но лабораторията може да предлага евтина услуга в анализирането и качествения контрол на вече създадени чипове и платки.
Сред потенциалните й клиенти са компании от автомобилната промишленост, производителите на фискални апарати, везни, сензорни устройства, индустриални батерии и електронни микропроцесорни устройства.
Ангелов отбелязва, че лабораторията ще предлага конкурентни условия на услугите си и ще опита да върне нивото на българската микроелектроника, която е била популярна по света преди повече от 20 години.
Сред останалите проекти в Научно-технологичния парк влизат лаборатории за високопроизводителни изчисления, за бързо прототипиране и производство, „Изкуствени интелект и CAD системи“, „Интелигентни и комуникационни инфраструктури“, виртуална и разширена реалност и кибер сигурност.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.