Излизането на Гърция от еврозоната е по-актуално отвсякога, след провала на поредния кръг преговори между новото правителство на страната и международните й кредитори.
Истината обаче е, че опасността от напускане на единния валутен съюз далеч не разтърсва световните пазари така, както преди 4-5 години.
Ето и седем причини, заради които разводът, макар и болезнен, може да се окаже много по-малък проблем, отколкото през 2010 или 2012 г., когато еврозоната беше на прага на разпад.
По-силни кредитори
Структурата на гръцкия дълг се промени драстично през последните години. През 2010 г. 85% от дълговете на страната се държаха от частни инвеститори, които имаха твърде много за губене.
От тогава нещата се обърнаха. Последните данни на Open Europe показват, че 80% от гръцкия държавен дълг се държи от правителства и други институции като Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (EЦБ), които са много по-подготвени да се справят с евентуален фалит на страната.
Рискът е диверсифициран
Нито една банка не държи достатъчно голяма част от дълговете на Гърция, така че няма кредитор, който да понесе твърде голям удар от финансовия й колапс В края на 2014 г. страната дължеше едва $46 милиарда на чуждестранни банки, в сравнение с $300 милиарда през 2010 г.
Световните банки не изпитват проблеми, въпреки факта, че дълговата криза разклаща доверието в гръцката финансова система. Най-големите гръцки банки „Пиреос“ и „Алфа Банк“ загубиха над 25% от пазарната си стойност от началото на годината.
Няма притеснения за ефект на доминото
Бъдещето на Гърция изглежда мрачно, но другите „проблемни“ страни в еврозоната – Португалия, Испания и Италия, са много по-добре, след като започнаха работа по собствените си болезнени спасителни програми.
Доходността за облигациите рисува картината най-добре. Инвеститорите са много по-склонни да кредитират останалите, защото не се притесняват, че ще последват Гърция и ще излязат от еврозоната.
Испанските 10-годишни облигации получават 1.58% в сравнение със 7 на сто през 2010 г. В интерес на истината в момента Испания и Италия получават заеми с по-ниска лихва от Великобритания.
Стимулирането от Европейската централна банка
След години на колебание, ЕЦБ най-после започна програма за стимулиране, която направи инвеститорите много щастливи.
Очаква се изкупуването на облигации за $1.3 трилиона да стимулира растежа на еврозоната. Инфлацията, която можем да очакваме в резултат от програмата, може да помогне за избягването на всички негативи от евентуалното напускане на Гърция.
Икономиката расте
Макар все още да се справя с ефектите на дългогодишната рецесия, Европа е в по-добра форма, отколкото беше при последната криза с Гърция и еврозоната.
Брутния вътрешен продукт на страните от валутния съюз отново расте, а през последното тримесечие на 2014 г. дори надмина очакванията. Експертите смятат, че евтиният петрол, по-ниските цени на стоките и слабото евро ще дадат тласък на икономиката.
Нов план за страните-членки
Когато кризата в еврозоната удари за пръв път през 2010 г., лидерите на блока нямаха готова методика, която да използват, щом някоя от страните-членки започне да изпитва проблеми.
След това обаче държавите създадоха спасителен фонд за спешни заеми с бюджет от $800 милиарда. А заедно с това – и правила как страните могат да получат достъп до парите.
Акциите се вдигат
Инвеститорите не изглеждат възмутени от перспективата за по-широка криза в еврозоната.
Въпреки гръцкото упорство и военния конфликт на прага на Европа, фондовите пазари продължават да растат с рекордни темпове.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.