Политиката не е видеоигра, макар че откриваме известни прилики между Гордън Фрийман от Half-Life и доскорошния топ мениджър на компанията-създател Янис Варуфакис, днес министър на финансите на Гърция. Само за 3 седмици той се превърна в едно от най-разпознаваемите лица в европейската политика. В една бърза обиколка из Европа заедно с премиера Алексис Ципрас, Варуфакис стресна европейските политици и финансисти с непреклонността на Атина да се откаже от мерките на икономии, но да продължи да иска нови милиарди срещу… кредит на доверие. Същинска лудост. А дали не целеше точно това?
Само след 72 часа ще разберем кой ще бъде крайният победител от играта на нерви между „безумеца“ Варуфакис и финансистите в Брюксел. След поредната среща на Еврогрупата, завършила без споразумение за справяне с гръцката дългова криза, правителство на южната ни съседка получи тридневен срок, за да вземе решение за бъдещето си.
В промеждутъка между поставянето на ултиматума и развръзката, кабинетът на СИРИЗА обяви, че Гърция не приема ултиматуми и ще спазят „обещанията, дадени на народа“. А Брюксел, чрез няколко финансови министри – на Франция, Германия и Великобритания, обяви, че няма план „Б“ за Гърция.
Дали стратегията на новите гръцки управници ще успее? Въпреки 300 милиарда евро публичен дълг, 240 млрд. евро спасителни помощи от ЕС, ЕЦБ и МВФ от пролеттта на 2010-а насам, Варуфакис иска още и още.
Професорът, който от години преподава „Теория на игрите“, е прекарал стотици часове показвайки на студентите си как науката за стратегически взаимоотношения помага да си обясним поведението на клиентите и бизнеса, отбелязва Financial Times.
Сега той опитва да измъкне „златна сделка“ за Атина от нейните европейски партньори и да превърне теоретичните си виждания в печеливша стратегия за преговори.
Голямата награда е намаляването на огромния гръцки дълг, който в момента е над 175% от брутния вътрешен продукт. Разбира се, в играта има и риск – ако преговорите се провалят, Атина може да изгуби сигурността на еврозоната, която я подкрепя през последните години и да се отправи към хаотично излизане от единния валутен блок.
Но в каква точно игра участват Варуфакис и колегите му?
„Най-простият начин да обясним случващото се е изчакване кой ще отстъпи пръв. В тази ситуация всяка страна има стимул да играе докрай“, казва професорът по политически науки в Мичиганския университета Георге Цебелис.
Двете страни приличат на шофьори, които се носят един срещу друг по мост с една лента. Всеки от тях осъзнава, че ако завие пръв, ще остави моста на другия и ще се разбие. Въпреки това, ако и двете страни не го направят, резултатът ще бъде сблъсък. И двамата шофьори се надяват, че ще сплашат противника си, отказвайки да завият.
Това може да обясни защо премиерът на Гърция Алексис Ципрас казва, че не може да приеме компромис, който включва удължаване на съществуващата спасителна програма, защото това би било в разрез с мандата, който е получил от гръцките избиратели. Сигнал към европейските лидери, че не може да се отклони от така зададената посока.
Обикновено в тези игри всеки участник се опитва да повлияе на финалната развръзка до самия край, когато другият отстъпва. Но познавачите на теорията на игрите предупреждават, че в реалния живот резултатът може да не удовлетвори нито една от страните. Това може да се случи, ако участниците заемат толкова безкомпромисни позиции, че да е твърде трудно да ги променят.
Несигурна отплата
Вместо това играчите могат да се изправят пред цената на различните развръзки. Според професор Цебелис отплатата за упорството изглежда много несигурна.
Той отбелязва, че дори в рамките на еврозоната не всички са на едно мнение за размера на вредите, които може да донесе излизането на Гърция от 19-членния блок. Германия и други кредитори имат стимул да заплашват Гърция, че ако спре изплащането на дълга си, ще бъде принудена да изостави и еврото.
Излизане на страната обаче ще доведе до щети за всички страни във валутния блок, а и за целия ЕС. Така че дори ако Гърция изпадне във фалит, част от страните в еврозоната няма да са готови да я изключат.
Въпреки това отстъпките на Европа могат да създадат опасен прецедент за други страни да действат по същия начин като Атина. Решението на Германия да не накаже Гърция ще е опасно за страни като Испания и Италия.
Варуфакис ще опита да убеди Германия, че положението на Атина е уникално и в случай на облекчение на дълга, други държави няма да потърсят същото. Всъщност „либертарианецът-марксист“, както е известен, следва прецедента на древногръцкия полис Мелос, на който по време на Пелопонеската война Атина дава избор да се предаде или да бъде унищожен.
„Гражданите на Мелос са спорили, че са различни и пощадяването им няма да създаде опасен прецедент за другите полиси“, отбелязва носителят на „Нобел“ за икономика Роджър Майърсън.
Проблемът с тази стратегия обаче е, че другият играч може да реши да гради безкомпромисна репутация. Именно това прави Атина в древността – и избира да обрече враговете си на глад, докато не преклонят глави пред властта й.
Банкрут или победа
В момента Гърция на практика иска следното: еврозоната изцяло да финансира държавния бюджет на страната, при това за неопределено време. Просто така, без никакви условия, без никакви гаранции и без никакъв ангажимент да се върнат парите, пише и Дойче веле в коментар по темата. Финансовите министри от еврогрупата настояват от своя страна за спазване на досегашните споразумения – поне в общи линии. Досега те винаги са били готови да отстъпват, когато правителството в Атина е имало нужда от малко въздух. Но в момента двете преговарящи страни дори не стигнаха до подобен разговор. Защото Атина просто заяви: всичко или нищо!
А ако накрая излезе „нищо“ – какво оттам насетне? Последната възможност е да се проведе още един разговор в петък, когато изтича 3-дневният ултиматум – но само при условие, че гърците много мило го поискат и представят конкретни предложения. Досега те сякаш играят руска рулетка с бъдещето на страната си, надявайки се, че страхът от възможното излизане на Гърция от еврозоната ще принуди еврогрупата отново да отстъпи.
Според Дойче веле този път може би се лъжат, защото на мнозина вече им е писнало от тази гръцка политика. И освен това: на какво отгоре правителството на Ципрас разчита, че Европейската централна банка ще продължи да отпуска спасителни кредити, за да компенсира масовото изтичане на пари от Гърция?
Банкрутът на гръцката държава с всичките му последствия вече чука на вратата. Засега не е ясно дали Атина няма да отстъпи в последния момент или пък е готова като камикадзе да пожертва всичко, се казва на анализа на германската медия. Лудост ли е политиката на лудия – още малко и ще разберем.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.