Разкритието, че една от най-големите банки в света HSBC е помагала на свои заможни клиенти да укриват данъци за стотици милиони долари, хвърли малко светлина върху въпроса защо богатите са толкова богати. Кой обаче е човекът, изкарал скандалната информация на бял свят? Един профил на BBC за бившия компютърен анализатор, задигнал редица класифицирани документи от швейцарския клон на HSBC.
На 22 декември 2008 г. полицията в Швейцария задържа Ерве Фалчиани в Женева. След няколкочасов разпит той е освободен при стриктни инструкции да се върне на следващата сутрин.
Фалчиани обаче взема кола под наем и се отправя към френската граница с жена си и двете си дъщери. От Южна Франция се обажда на швейцарската полиция и заявява, че ще прекара коледните празници със семейството си там, но през новата година ще се върне в Швейцария. Това така и не става и оттогава швейцарските власти все още не могат да се докопат до него.
Кой е Ерве Фалчиани?
43-годишният Фалчиани е с двойно гражданство – френско и италианско. Някои хора го смятат за ценен информатор, осмелил се да разкрие финансова измама от световен мащаб, лишила десетки правителства от милиони долари данъци. Други обаче го определят като хладнокръвен престъпник, който злонамерено е откраднал данните на десетки хиляди клиенти на HSBC, с намерение да ги използва за собствена изгода.
Ерве Фалчиани е израснал в Монако, което е направило избора на кариера във финансовия сектор „очевиден“. През 2000 г. той се присъединява към HSBC в княжеството и се премества в частния клон на банката в Женева, Швейцария, шест години по-късно.
Между 2006 г. и 2007 г. той събира поверителните данни на повече от 106 000 клиенти на банката от над 200 страни, свързани с повече от 300 000 частни сметки. Много от тях принадлежат на видни фигури в бизнеса, шоубизнеса, спорта, дори на глави на кралски семейства. Френският вестник Le Monde получава хиляди страници, свързани с тези сметки, и ги споделя с над 50 международни медии. Оповестяването на всички разкрития повдига един важен въпрос – защо HSBC не е предприело мерки срещу укриването на данъци чрез швейцарското й дъщерно дружество?
Предистория
В началото на 2008 г. Фалчиани лети за Ливан с колежката си Джорджина Микаел. Тя твърди, че двамата са били любовници и той й доверил, че се е присъединил към HSBC с идеята да се добере до поверителната информация на клиентите, която да продаде след това на трети лица.
Компютърният анализатор отрича да е имало романтична връзка между двамата, и казва, че Микаел се появява, след като представящи се за агенти на израелската разузнавателна агенция Мосад му дали указания да посети ливански банки и да ги информира за нарушения на сигурността в частния клон на HSBC, за да разубеждават клиенти да използват нелегални пари за финансиране на терористична дейност.
Двамата уговарят срещи с четири мениджъри на ливански банки и макар Ерве да е ползвал псевдоним, девойката използвала истинското си име. Швейцарските власти веднага я поставят под наблюдение. Разпитът й, по време на който тя издава Фалчиани, води до неговия арест и впоследствие до бягството му от страната.
При пристигането си във Франция, той сваля поверителни данни за сметките от HSBC от далечни сървъри и предава пет диска на френските власти, които не могат да го върнат на Швейцария заради закони срещу екстрадицията на френски граждани.
Последиците
Френското правителство в лицето на тогавашния министър на финансите Кристин Лагард, която сега оглавява Международния валутен фонд, споделя получената информация с данъчните органи на други правителства. Това довежда до редица съдебни преследвания и заповеди за изплащането на дължимите данъци от стотици милиони долари.
През 2012 г. Фалчиани е арестуван и задържан за над пет месеца в Испания. Въпреки това, испанското правителство отказа да го екстрадира в Швейцария на следващата година с аргумента, че нарушаване на банковата тайна не е престъпление в Испания.
През декември 2014 г. главната прокуратура в Швейцария повдига няколко обвинения срещу Фалчиани, между които квалифициран индустриален шпионаж, неразрешено получаване на информация, нарушаване на банкова тайна, и отбелязва, че „няколко от клиентите на банката“, чиито данни е разкрил, са участвали като частни ищци.
Самият Фалчиани твърди, че се оприличава на Едуард Сноудън, чиито разкрития за разузнавателната дейност на американската Агенция за национална сигурност (АНС) шокираха целия свят през 2012 г.
По думите му от решаващо значение е да има хора, които „говорят истината и изобличават системните проблеми“. Той смята, че банките, като например бившия му работодател HSBC, „са създали система за забогатяване за сметка на обществото, като подпомагат укриването на данъци и прането на пари“.
HSBC и България
Според разкритата информация за периода от 1988 до 2006 г. над $380 милиона долара от България са били насочени към швейцарския клон на HSBC. България е на 69-о място в глобалната класация по размер на средствата, постъпили там.
В периода между демократичните промени и еврочленството, във въпросната швейцарска банка са били открити 95 сметки на лица и организации с български адрес. Близо половината от тях са били анонимни – с номер, вместо име. Свързаните с България клиенти на банката са 74, само 11 на сто от тях обаче са имали българско гражданство. Най-голямата сметка на български клиент е била на стойност над $264 милиона, показва разследването, в което не са посочени имена, свързани с България. Властите разполагат с данните и биха могли да ги оповестят.
В България HSBC е позната и с това, че през пролетта на 2011 г. първият кабинет на ГЕРБ я нае, за да извърши икономически анализ на целесъобразността на проекта АЕЦ „Белене“. Заключенията на международната банка бяха, че в най-оптимистичния сценарий за централата цената ще е 10.350 милиарда евро. Прогнозите предвиждаха още цена на тока, произвеждан в централата, от около 75 евро/МВтч при добри условия на електроенергията. По същото време действащата цена на АЕЦ „Козлодуй“ бе 15.3 лв/МВтч.
Тогава Националната електрическа компания (НЕК) продаваше на елекроразпределителните предприятия (ЕРП) електроенергията за 74.6 лв/МВтч. Прогнозите на HSBC отказаха правителството от проекта.
Договорът с консултанта бе подписан през април 2011 г. от тогавашния министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Според финансовите му аспекти банката трябваше да получи за услугите си 2 милиона евро, както и хонорар от 0.95% от стойността на договора за ядрената централа. По последни данни HSBC получи едва 500 хиляди евро – за встъпителен, диагностичен доклад и за анализ на пазара на ток в региона.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.