Ureport | Водещи новини | Продажба на 400 дка държавна земя в Бояна вся раздор във властта
Едно от държавните дружества, подготвени за приватизация, е ябълката на раздор между агенцията за приватизация (АПСК) и Министерството на културата, принципал на фирмата.
Става дума за „Аудиовидео Орфей“, което, както обяви шефът на агенцията Емил Караниколов, е сред подготвените за приватизация държавни дружества през тази година. То бе извадено от забранителния списък за приватизация през 2011 г.
Основна причина за приватизационния интерес към държавната фирма, която се занимава основно с реставрация и дигитализация на български филми, е не основната й дейност, от която тя е на минимална печалба (7000 лева чиста печалба за 2012 г., според финансовия й отчет в Търговския регистър), а няколкостотин апетитни декара в столичния кв. Бояна, които са част от капитала й.
Терените от 582 декара бяха апортирани в държавната фирма при приватизацията на „Бояна филм“ пред 2006 г. Тогава те са оценени на 112 650 000 лева или по около 200 лева за квадратен метър и съответно с толкова е увеличен капиталът на дружеството.
Сега Агенцията за приватизация оценява този актив на 548 декара. Една от причините са, че редица частници претендират за част от имотите, а някои от тях са ги спечелили в съда. Реално обаче терените са далеч по-малко, посочи Караниколов. Около 1/3 от първоначалната площ вече е реституирана. Още толкова от терените попадат в природен парк „Витоша“ и там строителството е строго регламентирано, което означава, че реален инвеститорски интерес би привлякла около 1/3 от имота, каза шефът на агенцията за приватизация – грубо, около 200 декара.
Точната оценка на състоянието му и на стойността на имотите на „Орфей“ тепърва предстои, в случай, че институциите – министерството и агенцията, нагазят в юридическата каша там, от която през годините различни частници са се възползвали, застроявайки с къщи различни части от терените.
Въпреки това парцелите не са отписани от капитала на „Аудиовидео Орфей“. Поради което следва капиталът на фирмата в момента реално да е далеч по-нисък, посочват от фирмата. От там потвърждават казаното от Караниколов за дела на реституираните парцели, на попадащите в защитената територия, както и за застрояването.
„Направихме един опит преди време да видим на терен какво се случва с този имот, посрещнаха ни хора с пушки“, разказа Павел Павлов, ръководител видеопроизводство в „Орфей“.
Според Павлов, апетит има и към базата на „Аудиовидео Орфей“ в софийския кв. „Изгрев“, където тя дели сграда и имот с фабрика на фирма „ПИМ“ (част от холдинга „Света София“, управлявана от бившия шеф на Столичната общинска агенция за приватизация Иван Димитров). От миналата година наематели, ползващи студиото на „Орфей“, например получават предупреждения от „съседите“, че на мястото на базата ще се строи магазин от веригата „Карфур“.
Още от края на 2013 г. обаче Министерството на културата възразява срещу приватизацията. „Още на 29 ноември 2013 г. (при предното правителство, когато министър беше Петър Сточнович – бел.ред.) изпратихме писмо до Министерски съвет с искане дружеството да не се приватизира“, посочи шефът на правната дирекция в МК Милда Паунова. По-късно, през лятото на 2014 г. министерството е отправило искане към тогавашния вицепремиер Даниела Бобева за промяна в закона за приватизацията, с която „Орфей“ да бъде върнато в забранителния списък. Смяната на властта обаче замразило инициативата.
Последното писмо с възражение срещу продажбата е от декември. „В него сочим, че сме твърдо против приватизацията, защото това дружество изпълнява уникална и важна роля по реставрация на филми. Още повече, че то не е в тежест на държавата“. Министерството ще продължи да настоява „Орфей“ да се върне в забранителния списък, заяви Паунова.
Другите фирми на тезгяха
Междувременно министърът на икономиката Божидар Лукарски обяви планове за изваждане от забранителния списък на друго държавно предприятие, чийто принципал е неговото министерство – млекопреработвателното „Ел Би Булгарикум“, което е печелившо. За целта обаче е нужно парламентът да промени закона, а досега официален законопроект не е внесен.
За тази година Агенцията за приватизацията планира продажба на още 9 дружества, 7 от които изцяло държавни и миноритарните пакети на държавата в други 2. Очакваната от продажбите сума ще бъде обявена след дни, след заседание на надзора на агенцията за приватизация, каза директорът й.
БДЖ – Товарни превози
Третият опит за продажба ще е тази година, категоричен е Емил Караниколов. Сега собственият капитал на компанията за товарни превози на „Холдинг БДЖ“ обаче е по-нисък спрямо 2012 г., когато беше първата процедура за приватизация, посочи той.
При първия опит се яви един – единствен кандидат – компания, специално регистрирана за приватизационната процедура, в Кипър. Втората процедура беше спряна при управлението на кабинета „Орешарски“.
Неофициално запитвания за продажбата на товарните превози са дошли от румънска фирма и компании на бизнесмена Христо Ковачки.
Фондовата борса
Българската фондова борса също отново е за продан, след като Министерството на финансите, притежаващо малко над 50%, е дало съгласие. Първият опит за приватизацията на борсата бе стопиран от финансовия министър в първия кабинет „Борисов“ Симеон Дянков.
Чуждестранни фондови борси, които проявяват интерес към БФБ, искат тя да се продаде в пакет с Централния депозитар.
НИТИ Казанлък
Продажбата на НИТИ Казанлък, подчинено на Министерството на икономиката, също бе обявена от Лукарски преди дни.
Въпреки че по думите на самия министър предприятията от военно-промишления комплекс и енергетиката няма да се продават. Все пак дружества като ВМЗ Сопот няма да се приватизират, каза Лукарски.
Агенцията за приватизация ще приема оферти от минимум 3.5 милиона лева за предприятието, каза Караниколов. То произвежда няколко вида оръжие (в това число автомати „Калашников“ и пистолети „Макаров“) и боеприпаси.
НИТИ не се продава с лицензите за оръжейно производство (които не могат да се прехвърлят), а с техническите спецификации на оръжията, уточни той.
Продажбата ще е с конкурс, не чрез търг, защото оценителите на дружеството и кандидатите ще трябва да минат през проверка по Закона за защита на класифицирана информация от ДАНС и ДКСИ (комисията за сигурността на информацията).
Заради проверката, се очаква оферти да се приемат след около 4 месеца.
Агенцията за дипломатически имоти
АДИС ще се търгува при цена доста над собствения му капитал, тъй като притежава редица атрактивни терени и сгради, каза Караниколов. Дружеството, чиито имоти са главно в София, е оценено на над 150 милиона лева.
„Овча купел“
Това е друга държавна компания, която притежава имоти – терените й са в едноименния столичен квартал, около Нов български университет. Ще се продава с търг при начална цена 9.5 милиона лева.
Военно издателство
Също ще се продава с търг, при начална цена 10 милиона лева. То притежава етаж от сграда на столичната ул. „Иван Вазов“, срещу централата на БДЖ. Тя също борави с класифицирана информация, но регистратурата й ще бъда махната скоро от ДАНС.
ВМТ „Орбита“
Някогашният държавен туроператор, който сега се занимава основно с продажба на самолетни билети и разполага с далеч по-малко имоти – в София, отново ще бъде обявен за продан.
Пловдивският панаир
Държавата продава миноритарния си дял от 49.63%. Мажоритарният собственик на Пловдивския панаир е бизнесменът и лидер на БСП-Пловдив Георги Гергов.
Свободна безмитна зона Бургас
Държавата продава своите 19.448% от акциите в безмитната зона.
В доклада към бюджет 2015 е посочено, че прогнозните приходи от приватизация и следприватизационен контрол за периода 2015-2017 г. са съответно 55.1 млн. лева за 2015 г., 13.7 млн. лева за 2016 г. и 36.7 млн. лева за 2017 г.“ Твърде скромни суми.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.