Огромен автопарк от луксозни коли, десетки имения и цели 15 съпруги. Начинът на живот на Мсвати Трети би накарал всяка хип-хоп звезда да се изчерви. Освен всичко изброено, той е и абсолютен владетел на собствената си страна.
И макар Мсвати да изглежда като олицетворение на африканската царственост заради традиционното си свазийско облекло и маниери, създадени в британски пансион, Лъвът, както го наричат всички, е безмилостен владетел. В Свазиленд никой от управляващите не се интересува от демокрация, а търпението към несъгласните е нулево.
Страните в Субсахарска Африка уверено вървят към демокрация и макар този път често да е трънлив, смело можем да кажем, че страната на Мсвати дори не е тръгнала по него.
Това е последната абсолютна монархия на континента, а Мсвати е последният управляващ крал. Ниският и здрав 46-годишен мъж е на власт от момента, в който навършва 18. Десетилетие по-рано баща му забранява всички политически партии в страната.
Доста удобно наследство, което дава на младежа шанс да управлява с железен юмрук и да се наслаждава на екстравагантния живот, който сънародниците му рядко смеят да критикуват. Повечето от тях са твърде бедни, за да мислят за политика и да агитират, а тези, които имат възможност, са смазвани от властта.
Мсвати успява да защити автономията и характерните обичаи на малката страна, които в противен случай биха се размили от съседна Южна Африка и други чужди влияния. Кралят съхранява традиционната система на вождовете, която местните уважават.
В страната има избори, но уловката е, че резултатът от тях се решава от Мсвати – просто другите нямат право да участват. Синдикати не съществуват, а членовете на основната опозиционна групировка Обединено народно демократическо движение често биват арестувани. Мирните демонстранти се бият, а журналистите се пращат зад решетките.
Кралят, който до момента е отказвал стотици покани за интервюта, изглежда като жива карикатура на деспотичен владетел. Той си купува луксозни автомобили, всеки от които струва колкото средната заплата в страната за 61 години. Често пътува до Лас Вегас на частния си самолет и на всеки няколко години си избира нова девственица за съпруга.
Полигамията в Свазиленд е незаконна, но любовният живота на Мсвати изглежда като мексиканска теленовела. Шестата му съпруга успява да избяга в Южна Африка, след като е подложена на домашно насилие от години, а дванайстата е изгонена от двореца, след като я хващат да изневерява с правосъдния министър.
Много от поданиците му живеят нещастно. Свазиленд е седмата най-гладна държава в света. 63% от населението й живее под прага на бедността а един на всеки четири пълнолетни е болен от СПИН.
Но как Мсвати успява да се измъкне, след всичко това? Основният фактор е политическото мълчание, особено в провинцията. В селските райони повечето хора са твърде заети с опитите да изхранят семействата си, за да започват каквато и да било революция.
„Мнозинството не крещи за демокрация, защото не е достатъчно образовано, за да я оцени“, казва Нханхла Мсиби, автор на „Закъснялата революция: Свазиленд през 21-и век“. Според него коварната болест е унищожила цвета на нацията, а в Свазиленд са останали единствено деца и възрастни, управлявани от „гнила, жалка и недемократична корумпирана система“.
За западните държави, които насърчават демокрацията в чужбина, Свазиленд няма геополитическо значение. Има някои изключения, като решението на Южна Африка да откаже помощ от $207 милиона, след отказа на Мсвати да проведе основни политически реформи и отказа на САЩ да включат страната от Африканската програма за растеж и възможности, заради притеснения за спазването на човешките права.
Проблемът е, че Свазиленд не е Зимбабве. Няма огромна хуманитарна криза или петрол, който да привлече интереса на международната общност. Това, което страната притежава, е захар – основният й експортен продукт. Тя обаче не може да се мери с големите производители в Бразилия, а Мсвати така и не е предприел нужните мерки, за да диверсифицира производствата в страната си.
Бюджетните съкращения стават толкова сериозни, че учителите не получават заплати, а училищата дори не отварят врати. Въпреки това Свазиленд е похарчила около $478 милиона през последните четири години за отбрана, а бюджетът на кралското домакинство е $61 милиона годишно.
„Ако нещата продължават по същия начин, скоро страната ще зависи изцяло от хуманитарните помощи и в последствие ще се разпадне“, предупреждава Мсиби.
Докато икономиката на Свазиленд продължава да се срива, а растежът на брутния вътрешен продукт е отрицателен, безработицата продължава да се увеличава до 23%. Общественото недоволство е във възход.
От 2011 г. насам в страната има серия от масови протести. В Twitter дори се появява профил @SwaziLeaks, който разкрива подробности за охолния живот на краля. Макар опозиционните движения да са разбити от вътрешни кавги, някои вярват, че промяната е близо.
„Трансформацията е неизбежна. Няма значение колко деспотичен, безразличен и брутален е режимът, той може да бъде свален. Само вижте Арабската пролет“, казва продемократичният активист Филани Ндебеле.
Наистина реформите изглеждат възможни. Друга държава в южната част на континента, Лесото, се превърна от авторитарно кралство в стабилна конституционна монархия, след години на политически хаос. Така че критиците на Мсвати имат повод за надежда, остава само да са готови да извървят дългия път на прехода.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.