©EPA/БГНЕС
Близо 300 оцелели от „Аушвиц“ се събраха на мястото на бившия нацистки лагер на смъртта, за да отбележат 70-ата годишнина от освобождаването му.
Възпоменанието се провежда на мястото в южна Полша, където 1.1 милиона души, повечето от които евреи, са убити между 1940 и 1945 г.
Най-вероятно това ще е последната голяма годишнина, на която оцелелите присъстват.
Държавните глави и представители на Съюзниците от Втората световна война също ще отдадат почит на жертвите.
Събралите се почетоха паметта на мъртвите с венци, молебен и запалени свещи на мемориала в бившия лагер на смъртта „Биркенау“, част от комплекса „Аушвиц“.
„Аушвиц-Биркенау“ е освободен от Червената армия на СССР на 27 януари 1945 г. и работи като музей от 1947 г.
Руското министерство на отбраната публикува днес архивни документи от освобождаването на „Аушвиц“.
Те включват сведенията на ген. Крамников от 60-а армия на Първи украински фронт, чиито войници отварят портите, а „безкрайни тълпи от хора“ излизат от лагера.
„Те изглеждат изключително изтощени, посивели стари мъже, младежи, жени с малки бебета и тийнейджъри, почти всички полуголи“, описва картината генералът.
„Първите сведения са, че в „Аушвиц“ стотици хиляди затворници са карани да работят до смърт, изгорени или застрелвани“.
Германският президент Йоахим Гаук и френският президент Франсоа Оланд са сред лидерите, пътували до Полша за годишнината.
„Без Аушвиц няма германска идентичност. Паметта за Холокоста е задължение на всички граждани, които живеят в Германия“, заяви Гаук. „Тук, в Германия, където всеки ден минаваме покрай къщите, от които са били депортирани евреи, тук, в Германия, където изтребването е било планирано и организирано. Именно в Германия преживеният ужас е най-осезаем, а отговорността е много по-голяма и тежка от където и да било другаде“, посочи държавният глава.
В речта си Гаук обрисува Германия като променена от имиграцията страна, която се е превърнала в „отговорна общност“.
Руският държавен глава Владимир Путин обаче няма да присъства заради спор с Полша по възпоменателната церемония и намесата на Русия в Източна Украйна.
Музеят отдавна изпитва затруднения да се издържа, въпреки че фондацията „Аушвиц-Биркенау“ наскоро обяви, че почти е достигнала целта си за набиране на $150 милиона.
©EPA/БГНЕС
В навечерието на годишнината германският канцлер Ангела Меркел обърна внимание върху дискриминацията срещу евреите в съвременна Европа и заяви, че е „позорно“ те да биват обиждани, заплашвани и насилвани в Германия.
„Трябва да се борим срещу антисемитизма и всякакъв вид расизъм изначално“, каза тя на възпоменателно събитие в Берлин. „Постоянно трябва да сме нащрек, за да опазим свободата, демокрацията и върховенството на закона“, предупреди Меркел.
Българският президент Росен Плевнелиев, който е в Прага за сесията на държавните ръководители в рамките на Четвъртия международен форум „Let my people live!“, посветен на паметта на жертвите на Холокоста, призова престъпленията на нацизма никога да не бъдат забравяни.
„Не можем да позволим споменът за Холокоста да изчезне заедно с последните оцелели свидетели“, каза той.
Плевнелиев припомни думите на признание към българския народ от бившия президент на Израел Шимон Перес, изречени преди две години в Европейския парламент, при откриване на изложбата, посветена на 70-годишнината от спасяването на българските евреи през ВСВ.
„По добре е да сме изправени пред икономическа криза, отколкото пред морална катастрофа, по-добре е да имаме икономически проблеми, отколкото да носим исторически срам“, смята той.
Президентът припомни, че тогава в речта си Перес е описал българския народ като скромен, но истински героичен, народ, който е дал на света безпрецедентен пример за кураж и човечност, правейки моралния избор да се противопостави срещу най-голямото зло в историята – нацизма.
Плевнелиев подчерта, че в най-мрачните години на ВСВ българският народ успява да спаси цялата еврейска общност у нас – почти 50 000 души и изрази съжаление, че страната ни не е успяла да направи същото и за евреите от северна Гърция и части от Югославия, които не са били български граждани.
„Скърбим дълбоко за тяхната смърт, както и за всички жертви на Холокоста, чиято памет ще помним вечно“, заяви държавният глава.
Как изглежда лагерът на смъртта днес:
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.