Влиятелна комисия от британски депутати призова за налагане на мораториум върху добива на шистов газ и нефт чрез хидрофракинг, което би могло да попречи на усилията на страната за справяне с климатичните промени, съобщава BBC. Ограниченията бяха премахнати и добивът разрешен в края на декември 2012 г.
Ориентацията на правителството към шистовия газ трябва да бъде спряна, защото би довела до по-голяма зависимост от изкопаеми горива, се казва в изявление на Комисията за одит на околната среда.
Междупартийната комисия предупреди още и за „огромната несигурност“ и неяснота относно въздействието на фракинга върху природата. Народните представители заявиха, че развитието на шистовия газ отдалечава страната от усилията й за намаляване на въглеродните емисии.
„В крайна сметка фракингът не е съвместим с дългосрочните ни ангажименти за намалянето на емисиите, които променят климата, освен ако в най-кратки срокове не бъде открита технология, която улавя и съхранява остатъчния въглерод. На този етап това изглежда малко вероятно“, заяви председателят на комисията Джон Уели.
Той добави, че въздействието на фракинга върху водните запаси, качеството на въздуха и общественото здраве остава спорен въпрос.
Докладът отваря нов спор около шистовия газ във Великобритания. Досега основният фокус на притесненията за околната среда беше рискът от замърсяване и то основно на местно ниво. Подчертаването на отражението му върху климатичните промени обаче превръща дебатите в национални.
Възниква въпросът за това как се гледа на природния каз. След като той е значително по-чист източник на енергия от въглищата, мнозина го смятат за мост към нисковъглеродното бъдеще, който дава достатъчно време за развиване на възобновяемите източници.
Други експерти обаче твърдят, че разработването на каквито и да е изкопаеми горива обвързват страните с въглеродните емисии и подкопават усилията за налагане на зелени енергийни програми.
Депутатите от комисията по околна среда смятат, че шистовия газ така или иначе няма да бъде икономически изгоден, тъй като се очаква таксите за емисии да бъдат повишени значително заради Закона за изменение на климата.
Независимо дали бъде приет мораториум или не, народните представители настояват за забрана на фракингна в определени райони. „Не можем да позволим националните паркове и най-красивите природни местности във Великобритания да бъдат превърнати в петролни и газови полета“, казва Уели.
Професор Куиентин Фишър от университета в Лийдс смята, че комисията е дала гласност на неинформирани тези на антифракинг активисти, вместо на научните изследвания по темата.
„Газът ще бъде сериозна част от британския енергиен микс в предвидимото бъдеще и е препоръчително възможно най-голям дял от него да идва от местни източници. Да се надяваме, че депутатите ще отхвърлят доклада и ще позволят на британските граждани да се ползват от икономическите и социалните ползи от добива на шистов газ“, казва той.
Британското правителство премахна ограничението върху добива на газ от шисти през декември 2012 г., като обеща тогава, че ще въведе по-стриктен контрол на процеса. Така беше подновено използването на спорната техника хидравлично разбиване за добив на шистов газ от находището в Ланкашър. През май 2011 г. използването на хидравличното разбиване бе спряно след две слаби земетресения.
Заради същата технология в България е наложен безсрочен мораториум върху сондажите за проучване и добив на шистов газ.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.