Елегантната, завършила в Оксфорд Ейми Джадесми не е далеч от това да бъде нигерийска принцеса. Баща й е племенният вожд Оладипо Джадесми, основал огромната компания за логистика, която тя управлява. Амбициите й се простират из цялата страна. По телефона тя говори бързо и умно, с кратки паузи, колкото да си поеме дъх.
„През следващите 20 години Нигерия може да стане част от Г-20“, казва тя пред OZY.
Влизането сред двайсетте най-големи икономики в света със сигурност изглежда като непосилна задача. Въпреки заплахите от екстремистката групировка „Боко Харам“ и задаващата се политическа криза, Нигерия е тласната напред от развитието на петролния и газов биднес, приходите от който осигуряваг блидо 1/3 от брутния вътрешен продукт на страната.
Миналата пролет Нигерия официално бе обявена за най-голямата икономика на Африка и в много отношения 39-годишната Джадесми представлява най-доброто от тази издигаща се страна. Като изпълнителен директор на Lagos Deep Ofshore Logistics Base (LADOL), тя иска да използва невероятните природни богатства на страната, за да създаде работни места за местните. Около 50 000 от тях ще могат да си изкарват прехраната от петрол.
Оказва се, че това е доста висока цел. В момента петродоларите рядко стигат до нигерийците, почти половината от които живеят в голяма бедност. Нивото на безработица е 24 на сто, социалната мобилност почти не съществува, а макар и успешна, Джадесми е сред живите доказателства за това.
Нейнията баща е виден бизнесмен с големи дялове в Nigeria Delta Oil Company и основател на Arthur Andersen Nigeria. Той създава своята LADOL през 2001 г., а Ейми се включва през 2004 г., след като завършва магистратура по бизнес администрация в Станфорд.
Джадесми твърди, че никога не би получила работата, ако не беше най-подходящият човек за нея. Съдейки по нейната отдаденост за компанията, вероятно е права.
„Тук не говорим за семеен магазин. Ние сме корпорация, а наследството на баща ми е по-важно от семейството. Трудно е да бъдеш женена за работата си, още по-трудно е да си самотна в Нигерия. Семейният ми статус ми се подхвърля в лицето буквално през пет минути“, споделя тя.
Безкрайните й конферентни разговори и посещенията на нефтените платформи по крайбрежието имат една единствена цел – да намалят зависимостта на страната от чуждите пари и да насърчат местните инвестиции в инфраструктурата. Ако Нигерия диверсифицира приходите си отвъд износа на суров петрол и природен газ и развие производства, може да спечели милиарди.
В момента Джадесми инвестира $300 милиона заедно със Samsung за разширяване на офшорната база и първия мащабен сух док в страната. Това ще даде възможност за вътрешно производство на платформи за милиарди, които компаниите, работещи в Нигерия, поръчват сега от далечни места като Япония.
До 2016 г. проектът трябва да създаде 50 000 работни места, повечето от които ще изискват персоналът да бъде обучаван 2-3 години – времето, което е нужно за изграждане на подобно съоръжение.
„За да осъзнаем истинския потенциал на тази страна просто трябва да създадем работни места, а за да го направим трябва да разрешим някои ключови инфраструктурни проблеми“, казва тя. Амбицията й е до 10 години LADOL да наема само местни работници.
Диверсификацията извън петролните продажби изглежда ключова за развитието на Нигерия. Нефтодобивът е привилегия за малцина – спечелен с връзки с властта и предварителен капитал. Интересно, но жените вече не са аномалия в петролния и газовия бизнес.
Най-богатата цветнокожа жена в света е друг нигерийски магнат – Фолоруншо Алакиджа, бивш моделиер. Обличала е първата дама на САЩ и други близки до президента и отскоро участник в петролния бизнес. 64-годишната Алакиджа притежава състояние от над $3.2 милиарда.
„Има важни примери, защото независимо как са стигнали до положението си, те са работили изключително здраво“, казва Мореми Онаболу, програмен мениджър в нигерийската неправителствена организация WimBiz, която насърчава участието на жените в мениджмънта, бизнеса и публичните услуги.
Далеч не е сигурно, че инфраструктурният план на Джадесми ще донесе ползи на много нигерийци. Петролът и свързаните с него дейности отговарят за много малък процент от работната сила в страната – много зад земеделието, риболова, търговията и производствата.
Работните места в тази индустрия обикновено изискват умения, които голяма част от населението не притежават. Освен това в последните месеци се наблюдава спад в петролните цени, които експертите очакват да продължи дълго. Именно заради това нигерийските инвеститори трябва да насочат поглед към развитие на земеделието и текстилната индустрия, вместо петрола, защото в дългосрочен план там могат да се създадат повече работни места.
Джадесми знае, че петролът не е вечен и твърди, че не залага всичко на него. Производствените съоръжения ще бъдат разработени така, че в тях да могат да се строят както петролни и газови танкери и платформи, така и други товарни кораби.
За нея LADOL не е просто петрол и газ, а мащабна инфраструктуран компания. Заедно с нея ще се движи и нигерийският инфраструктурен растеж. Сега единственият въпрос е дали всичко това ще помогне на мнозинството от населението в страната да настигне темповете й, или ще ги остави назад.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.